A minőségi zenehallgatás rajongói körében kevés nagyobb eretnekség van, mint YouTube-ról zenét hallgatni. A nagy felbontású muzsikákat kedvelők körében a Spotify Premium a minimális követelmény és a Mastered for iTunes formátum az alsó határvonala a még zenének definiált fájloknak. Van azonban olyan élethelyzet, amikor az ember meghall egy muzsikát, és annyira megragadja, hogy minden áron szeretné hallgatni. Az iOS e téren könnyedséget jelent, mert lehetővé teszi, hogy a YouTube-ról kvázi zenét hallgassunk úgy, hogy közben az iPhone vagy iPod touch kijelzője ki van kapcsolva, vagyis nem kell a klipet is néznünk vagy lejátszanunk ahhoz, hogy a zenei tartalmat élvezzük.

Nézzünk egy valós szituációt, amikor talán hifista ismerősünk is megbocsátja, hogy a YouTube kínálta, messze nem csúcsminőségű zenei szolgáltatást igénybe vettük! Meghallunk a kávézóban, étteremben, jegypénztárban, plázában, stb. egy muzsikát, ami azonnal a fülünkbe mászik, és táskánkból sietve ragadjuk ki az iPhone-t, hogy a Shazam alkalmazásunkkal felismertessük, mi is szólt. A Shazam kis szerencsével elsőre el is találja a dalt, amelybe a programon belül belehallgathatunk, és meg is vásárolhatjuk az iTunes Store-ból, illetve megnézhetjük a videóklipjét, ha van ilyen.

A Shazam az iOS eszközök kijelzőjének kikapcsolásakor szintén álomba merül, vagyis vele nem hallgathatunk zenét, ha azonban a Safari programban a YouTube portálon rákeresünk a muzsikára, és elkezdjük lejátszani a videót, akkor az iPhone vagy iPod touch képes csak a zenei sávot lejátszani anélkül, hogy a videót nézni kellene. (A legtöbb videó lejátszó program elhallgat, ha a kijelzőt elaltatjuk.) Az Apple úgy oldotta meg ezt a képességet, hogy a kijelző altatásakor leáll a muzsika, de a készülék felső gombjának lenyomásával - azaz a készülék feloldása nélkül - megjelenik egy lejátszás vezérlő, amely a Safari programban megnyitott YouTube oldalon éppen játszódó zenét vezérli. A zenébe beletekerhetünk, újra és újra le tudjuk játszani. (Mindez egyébként a H.264 formátumnak köszönhető, amelyet a YouTube mobil verziója alkalmaz, és amely révén az Apple eszközei különösebb kihívás nélkül szét tudják bontani a hang és mozgókép sávot.)

Nem elhanyagolható részlet, hogy a szolgáltatás minden visszajátszás alkalmával újra letölti a klipet, vagyis akár tekintélyes sávszélességet is felemészthet, de nem tárolja helyben a zenét ideiglenesen sem.

A szolgáltatás nem forradalmi és nem fogja megváltoztatni az életünket, de egy olyan hasznos funkció az iOS-ben, amely mutatja azt az aprólékos odafigyelést, ami az Apple szoftver fejlesztési mechanizmusát jellemzi.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2014. X. 10. 23:35

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: