Az macOS operációs rendszer Apple által fejlesztett böngészője, a fürge Safari egyik hasznos képessége a lapok eltárolása internet kapcsolat nélküli későbbi megtekintésre. A Reading List / Olvasási lista nevű szolgáltatás ráadásul az iCloud kontónk jóvoltából az eszközeink közt szinkronizálásra is kerül, így ha egy tartalmat hasznosnak tartunk, azt később bármelyik eszközünkön elolvashatjuk.

A mindennapi böngészés során gyakori eset, hogy találunk egy érdekes hírt, egy jó cikket, egy izgalmas témát, de éppen nincsen időnk végigolvasni az adott tartalmat. A Safari felületén a címsor bal oldalán található egy plusz jel, amely segítségével lehetőségünk van a weblap teljes tartalmát lementeni, hogy azt később, akár internet kapcsolat nélkül is elolvashassuk, illetve akkor is hozzáférjünk, ha a lap esetleg azóta megváltozott. Ez a mentési funkció a Reading List / Olvasási lista, amelyhez a Safari hozzáadja az oldalt, ha a plusz jelre kattintunk.

Tipp: A Bookmarks / Könyvjelzők menüből szintén hozzáadhatunk egy lapot a Reading List / Olvasási lista tartalmához, illetve a Command + Shift + D billentyűparancs lenyomásával is éppen ezt történik.

A hozzáadást követően folyamatábra mutatja az oldal tartalmának mentését, amelynek eredménye, hogy a Safari képes lesz internet kapcsolat nélkül is betölteni az adott oldalt annak minden belső tartalmával együtt.

A Reading List / Olvasási lista később könnyedén hozzáférhető a Safari könyvjelző (vagy újonnan ismét kedvencek) sorának bal oldalán, a Top Sites (tizenkét pötty) ikonra kattintva. A Top Sites ikon alatt találhatóak meg a könyvjelzők is, de ugyanitt helyezte el az Apple a Reading List / Olvasási lista felületet annak érdekében, hogy a két, egymással rokon felület könnyedén elérhető legyen.



A Top Sites ikonra kattintva egy fehér sáv jelenik meg a Safari bal oldalán (sidebar) - ezt egyes felhasználók folyamatosan kéznél tartják, hiszen így a könyvjelzőiket is gyorsan elérhetik, és a Safari böngészőben is alapértelmezett a jelenléte, ha új Mac-et üzemelünk be -, és itt a szemüveg ikon alatti felület az aktív, vagyis az illusztráción látható módon a Reading List / Olvasási lista. (Amennyiben a Bookmarks / Könyvjelzők felületet rejtő könyv ikonra kattintunk, úgy az kerül kiválasztásra, és annak felülete válik láthatóvá.)

A felület használata egyszerű: csak rá kell böknünk egyet az adott lapra, és az betöltődik a böngésző ablak jobb oldalán.

Ha végigolvastuk a tartalmat, akkor az egérkurzort az adott cikk címe fölé mozgatva a kicsit X szimbólumra kattintva tudjuk törölni a listáról az adott oldalt, így törlődik a lementés minden eleme, vagyis felszabadul az adott oldal teljes tartalmából adódó tárhely foglaltság. Nem szükséges azonban törölnünk az oldalt, ha azt értékesnek találtuk. A Safari ráadásul különbséget tesz olvasott és még olvasatlan (Unread) olvasási lista elemek között.

Amint a bevezetőben említésre került, a Reading List / Olvasási lista olyan szolgáltatás, amely az iCloud integráció révén átjárható az eszközeink között. Ez azt jelenti, hogyha a MacBook Pro gépünkön elmentünk egy oldalt az olvasási listára, akkor az kisvártatva az iPhone felületén is elérhető lesz, és akár ott is végig tudjuk olvasni a tartalmát. Ha elolvastuk és töröljük, akkor az iPhone-on törlés szintén szinkronizálódik az összes eszközünkre, így a Mac-ről is eltűnik az oldal.

A Safari Reading List / Olvasási lista szolgáltatása tehát azért nagyszerű, mert nem maradunk le semmi értékes tartalomról, és ha éppen sorszámunk hívását várjuk egy pénzintézetben sorban állva vagy csomagunkat vesszük át a postán, közben nem telik haszontalanul az idő, mert elolvashatjuk a korábban lementett tartalmakat.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2014. 08. 10. 23:33
Frissítve: 2015. június 4.