A macOS rendszerben jelszavaink helye hagyományosan a Keychain Access / Kulcskarika elérés nevű alkalmazás. E felületen találjuk az alkalmazásokban használatos jelszavainkat, bankkártya adatainkat, vagy akár biztonságos jegyzeteket is.

A Safari böngésző huzamosabb ideje kínál lehetőséget arra, hogy ott áttekintsük azokat a jelszavakat, amelyeket a böngészőben valaha megadtunk és eltárolásukat kértük a böngészőtől. Pontosan ugyanezen jelszavak gyűjteményét találjuk meg a System Settings / Rendszerbeállítások program Passwords / Jelszavak felületén. Ennek a megjelenésnek célja, hogy a jelszavakat szélesebb körben elérhessék az alkalmazások és szolgáltatások, illetve a felhasználó a rendszerbeállítások révén közelebb kerüljön a kezelésükhöz.



A beállítási felület első eleme az a lehetőség, hogy a Mac önműködően kitöltse a jelszavakat, ha az lehetséges, tehát ha el van tárolva egy korábbi bejelentkezés nyomán jelszó valahová. Ez nagyon fontos és alapvető élmény, hiszen megkönnyíti a böngészést, és manapság, amikor a gépek többsége rendelkezik biometrikus érzékeléssel, jelentős könnyedséget jelent, hogy nem kell jelszavakat begépelni, hanem elegendő csak az ujjlenyomatunk.



Számos esetben az Apple Watch viselése is megfelelő azonosító egyébként, és azzal ugyanúgy hozzáférést kezdeményezhetünk a Touch ID által védett tartalmakhoz - többek között a System Settings / Rendszerbeállítások program Passwords / Jelszavak felületéhez is.

Az Apple emellett kínál a Security Recommendations / Biztonsági ajánlások felületen számos olyan észrevételt, amellyel biztonságosabbá tehetjük a jelszavainkat bizonyos lapokon. Általában az Apple nagyon ritkán talál biztonságosnak egy-egy jelszót, és mindenütt a változtatást javasolja, amely érdekben el is tud irányítani az adott weblapra, hogy megváltoztassuk a jelszónkat. Nyilván cél az, hogy biztonságosabb legyen a felhasználói élményünk, de manapság a legtöbb webhely már többlépcsős megoldásokat használ egy rendelés leadásakor, így kisebb az esélye a visszaélésnek.

A témához az is hozzátartozik, hogy a rendszer gyakorlatilag az internetes múltunk összes jelszavát kompromittált jelszónak találja, és megváltoztatásra javasolja, amely régebbi felhasználási múlt esetén akár több száz problémát is felvet. Ezekkel igény esetén lehet foglalkozni, de számos esetben az adott szolgáltatás már nem is létezik, így nincsen jelentősége, hogy milyen jelszó van eltárolva a Mac-en.

E szolgáltatás kapcsán a rendszer képes azonosítani azokat a jelszavakat, amelyeket feltörtek vagy valamilyen adatszivárgás okán nyilvánosságra kerültek. Számos nagy szolgáltatónál, mint a Yahoo! is, volt ilyen jellegű botrány, így előfordulhatott, hogy a jelszavak nyilvánosságra kerültek. Ezeket érdemes megváltoztatni, ha aktívan használunk egy kontót.

A felületen kereső is található, ahol rákereshetünk egy-egy webhely jelszó és felhasználónév adatára, illetve importálni és exportálni is tudjuk a gyűjteményt, amely révén például másik Mac-en elérhetővé tehetjük a belépési adatainkat anélkül, hogy az iCloud fiókunkkal bejelentkeznénk a gépen, és bekapcsolnánk az iCloud Keychain funkciót.

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2023. február 20.





 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: