A Parallels részéről alapvető célkitűzés, hogy az eszközeink platformfüggetlenséget kínáljanak. A Mac gépekre elérhető Parallels Desktop révén Windows, Linux vagy régebbi Mac operációs rendszer telepíthető. Programjaink hozzáféréséhez az iOS rendszeren a Parallels csapat második nekifutásának eredményét, a Parallels Access alkalmazást használhatjuk.

A Parallels fejlesztőit komolyan foglalkoztatta annak lehetősége, hogy az iPad mobilitásával együtt tudjuk kiaknázni a Parallels Desktop lehetőségeit. Az iPad felületére nyilván nem tudunk Windows operációs rendszert telepíteni, így először egy Parallels Mobile nevű alkalmazást adtak ki, amely hozzáfért a Parallels Desktop ablakához a hozzárendelt Mac gépen keresztül. Ennek kvázi tovább fejlesztett változata a Parallels Access, amely már tud annyit, hogy ne kelljen ingyen biztosítani: előfizeté- ses kons- trukcióban gyakor- latilag egy teljes körű Mac elérést kínáló alkalmazás áll a rendelkezésünkre - gyakorlatilag egy VNC-kliens.

A Parallels Access ingyenesen tölthető le az App Store-ból, illetve a Mac-re telepítendő alkalmazása a Parallels weblapjáról. A telepítést követően a Mac-en jóvá kell hagyni, hogy a Parallels Access vezérelni képes a gépet: az Accessibility / Kisegítő lehetőségek felületén engedélyeznünk kell a működését. Elindítását követően a felső menüsoron jelenik meg egy kicsiny ikonja, valamint elfedi a Mac kijelzőjét szürke háttérrel annak érdekében, hogy a változatos háttér ne rontsa a kommunikáció élményét. (A Parallels Access indításakor a Mac-en azonnal elrontja a kijelző felbontást, ha az a natívtól eltérő, vagyis ha a MacBook Pro vagy MacBook modellen a More Space beállítás él, akkor a Parallels Access visszaállítja nekünk kérdés nélkül az alapra.)

Ha a Mac-en telepítettünk, engedélyeztük és elindítottuk a Parallels Access segédprogramot, akkor az iOS rendszeren is elindíthatjuk a letöltött alkalmazást, és bejelentkezve a Parallels Desktop megvásárlásakor használt fiókunkba máris lehetőségünk van ingyen kipróbálni a termék működését, illetve igény szerint előfizetni rá.

Ha a Mac-en fut a Parallels Access, és az a közelben van, akkor máris megjelenik az iPad felületén, de akár távolról is hozzáférhetünk. A párosítás során egyszerűen ki kell választani, hogy éppen a MacBook Pro vagy az iMac gépünkhöz szeretnénk távolról hozzáférni.



A Parallels Access nem egyenlő a VNC megoldásokkal, tehát amellett, hogy van klasszikus távoli asztal funkciója, jelentős mértékben optimalizálva van az iOS alapú használatra: virtuálisan elérjük a funkcióbillentyűket és a kurzorgombokat, van külön fájlkezelő, amely az iPad felületén ideális, és nem kell a távolról elért Finder felületén bóklásznunk a kis méretű iPad kijelzőn.



Az így elért tartalmakat át tudjuk másolni az iPadre is szerkesztés céljából, illetve elérhetünk különféle megosztási funkciókat is. A Parallels Access intelligensen felajánl egy sor programot, hogy melyikkel kívánunk megnyitni egy-egy iratot, vagy kikerülhető az az eset, hogy egy szerkeszteni kívánt PNG iratot mindenképpen a Preview / Megtekintő nyit meg, hiszen egy bökéssel kiválaszthatjuk, hogy a Pixelmator nyissa.

Ami igazán zseniális, hogy a Mac bármely alkalmazását - így a Parallels Desktop programot is - elindíthatjuk, benne dolgozhatunk, mint ott ülnénk a Mac előtt. Egészen különleges élmény, amikor a Parallels Access révén az iPad felületéről érjük el az Aperture programot, és retusálunk benne, vagy éppen a Parallels Desktop alatt futó Windows egy csúf programjának felületét látjuk élőben az iPaden.

A Parallels Access azok számára igazán nagyszerű, akik a szokásosnál jóval aktívabb módon használják az iPad készüléküket, a Mac-et pedig lehetőség szerint nem vinnék magukkal, mert például asztali gépük van, vagy könnyű táskára törekszenek, amibe csak egy mobilinternetre képes Apple eszköznek van helye.

A Parallels Access alapja természetesen a távolban lévő Mac, illetve annak tudása. Nem az iPadünk fog többet tudni, csupán csak több dolgot tudunk vele végrehajtani így, de roppant izgalmas fejlesztés ez a Parallels részéről, amely elképesztő többletet ad hozzá egy munkahelyi környezetben használt iPad modellhez.



A szoftver fizetőssé válása kölcsönöz némi rossz szájízt, de a Parallels Access lényegesen többre képes, mint a Parallels Mobile volt, így bármennyire is átlátszó a cég pénzéhsége, találhatunk rációt a szoftverbe csomagolt szolgáltatás megvásárlásába - ez évi körülbelül 5700 forintunkba kerül.



© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József, 2016. október 21.