Vibrancy - A macOS Yosemite sokféleképpen értékelt új megjelenése

A macOS Yosemite operációs rendszer mintha drámaian szakított volna a macOS Mavericks meghatározta irányelvekkel: semmi funkciótlan grafikai látványelem ne menjen az energiatakarékosság rovására - volt a kötelező irány, amelynek áldozatául esett például a Time Machine forgó ikonja a felső menüsoron. Aztán a macOS Yosemite merőben más lett: megjelent a Vibrancy nevű új látvány, amely feltűnő, ragyogó, ám az erőforrásokkal kevésbé bánik visszafogottan.

Az Apple néhány évente arculatot vált a macOS rendszerekben. A macOS 10.10 már csak a verziószám miatt is egy mérföldkőnek mondható, de a rendszer előzménye az is, hogy Sir Jonathan Ive lett a cégnél a humán interfészért felelős alelnök, vagyis ő határozza meg, hogy mi hogyan nézzen ki. Ive szigorú irányelvek mellett tört lándzsát: az ablakok ne arról szóljanak, hogy azok ablakok, hanem a tartalomra koncentráljanak, és ne vonják el arról a figyelmet. Ezt úgy lehet jól elérni, ha például nincsen címsor, nincsenek felesleges sávok, és az ablak teste is beleolvad a környezetébe, áttetszővál válik annyira, hogy a mögötte lévő tartalom elmosott megjelenése adja a színét. Ez azt is jelenti, hogy nincsen többé olyan standard, hogy a Finder ablakok szürkék és fémszerűek: helyette a megjelenésükre erős kihatással van az, hogy mi van mögöttük. A színük inkább olyan, mint a hátterükben lévő tartalom színe.

Megjegyzés: Figyeljük meg a látványos szakítást a bőrkötésű naptár és a gerinccel rendelkező címtár, vagy éppen a kitépett lapokkal díszített tetejű jegyzet alkalmazásunkkal!

A macOS Yosemite rendszer Vibrancy nevű látványának megjelenését motiválhatta az a tény is, hogy a letisztultság idővel unalmassá válik: ha minden alkalmazás egy üres fehér valami, az elveszi a felhasználók kedvét a használattól. (Amikor az ember egy Adobe program megtanulását határozza el, és az indítást követően elvakítja a teljes képernyős fehérség, nem biztos, hogy kreatív kedve sokáig fenntartható marad.) Jó példa a fehér üresség problémájára az iBooks alkalmazás: az korábban könyvespolc megjelenésű volt, merthogy elektronikus könyveket tároltunk rajta. Nem volt tolakodó, nem volt zavaró, jópofa volt. A letisztultság jegyében most fehér felületen lebegnek a könyveink, ami nem csak hogy nem jópofa, de nem is néz ki kimondottan jól.



Mi hát a logikus útirány? Legyen olyan a macOS felülete, amilyen szinte biztos, hogy tetszeni fog: akinek például zöld színű háttérképe van, annak gépén a Dokk áttetsző zöld megjelenésű lesz, hasonlóan a menükhöz; a Finder ablakok, a Mail mindaddig zöldes árnyalatú hátteret kapnak, amíg valamely más tartalom nem kerül az adott ablak és a háttérkép közé.

A felhasználók többségének az első napokban kimondottan zavaró ez a fajta folytonosan változó áttetszőség, aztán többnyire megkedvelik, de olyan is előfordult, hogy a macOS Mavericks visszatelepítése oldotta meg a kérdéskört.

Az ízlésbeli problémakör mellett a másik, komolyabb gond, hogy a Vibrancy használata mellett a macOS sokkal több energiát fogyaszt, mint anélkül. Az az Apple, amely a Time Machine négy stációból álló animált PNG fájljának működését feláldozta az energiahatékonyság jegyében, drámai váltást hajtott végre azzal, hogy pusztán a látvány kedvéért egy erőforrás zabáló grafikai effektust kezdett alkalmazni. Azon felhasználók, akik sokat görgetnek - például a MacBook Air 11” kisebb kijelzője okán - akár 20-30% akku idő csökkenésről is beszélnek a Vibrancy alkalmazása miatt.



Természetesen az új és modern rendszer használatáról nem kell lemondani, ha a Vibrancy nem tetszik, hiszen - mint oly sok újdonságot -, ezt a látványelemet is ki lehet kapcsolni. Az Apple azért finoman utal arra, hogy szerintük a Vibrancy csodálatos, és kikapcsolását csak látási problémákkal rendelkezők számára tartja elképzelhetőnek: a System Preferences / Rendszerbeállítások program Accessibility / Kisegítő lehetőségek paneljén helyezte el a Reduce transparency / Átlátszóság csökkentése opciót, amely kikapcsolja az ablakok, a menük és a Dokk áttetszőségét, és azoknak homogén hátteret biztosít. Ez - amellett, hogy a szemnek is kellemesebb - egyes felhasználói tapasztalatok szerint órákat, a gyakorlatban bizonyosan tízperceket adhat a Mac akkumulátorának.

A Vibrancy megjelenés hivatalos lapja az Apple fejlesztői portálon…

© MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2015. 03. 25. 10:47










 

     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: