A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:









Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Mark Gurman szerint idén jönnek az M4 gépek
(április 14.)

Néhány héttel ezelőtt arról szóltak a híradások, hogy az Apple még csak most kezdi el fejleszteni az M4 processzort, ami nyilvánvalóan butaság, hiszen szinte bizonyos, hogy az Apple-nél már legalább az M6-os processzorcsalád előrehaladott fejlesztése zajlik most, és nyilvánvalóan nem idén fejlesztik ki azt, ami akár jövőre megjelenik. Mark Gurman, a Bloomberg szerzője, aki kvázi az Apple szócsövének is tekinthető, hiszen láthatóan belső információkkal tud magabiztosan tényeket közölni a cég újdonságairól, arról írt, hogy az Apple várhatóan még idén ki fogja adni az M4 processzorcsaládot, de szinte bizonyos, hogy 2024. utolsó és 2025. első negyedévében lefrissülnek azok a gépek, amikben már most is M3 processzor található. Vagyis szerinte a MacBook Pro 14” alapmodell mindenképpen idén frissül M4 processzorral, és véleménye szerint az iMac esetén is várható egy forradalmi újítás nélküli M4 frissítés még idén, november körül. Úgy véli, hogy az M4 Pro és M4 Max processzorok valószínűleg idén, de legkésőbb 2025. első negyedévében megjelennek, vagyis akkor frissülhet a Mac mini, a MacBook Pro 14” erősebb változata és a MacBook Pro 16”.



Az M3 processzorral szerelt MacBook Air esetén az Apple nem fog kapkodni, és vélhetőleg 2025. tavaszáig-nyaráig nem módosul a termékvonal, továbbá a Mac Studio és a Mac Pro M4 Ultra frissítése is 2025. második félévére tolódik - véli Gurman. A dologban némi ellentmondást jelent, hogy az Apple gyakorlatilag kiüti a Mac Pro és Mac Studio eladásokat azzal, hogy több mint fél évig még az előző szériás processzorral lehet megvásárolni ezeket a termékeket, és a 2024-es fiaskó után Gurman információi szerint a jövőben sem szándékoznak közelíteni az Ultra modell megjelenését az alapmodell kiadásához. Ez negatívan érinti az eladásokat, hiszen már most sem vesznek az emberek M2 sorozatú Mac Studio és Mac Pro modelleket, minden érintett az M3 szériát várja. Ennek az is az oka, hogy az eddigi tesztek nyomán az előző szériás Ultra processzor teljesítményét eléri vagy meghaladja az újabb szériás Max chip, tehát a teljesítményigényes feladatok esetén valóban érdemes picit várni. (Gurman nem ír arról, hogy az Apple milyen fejlesztéseket tervez a fájóan régi technológiára épülő Thunderbolt fejlesztése kapcsán, mivel ez a kapu ma már szűk keresztmetszetnek számít a külső kiegészítők sebessége kapcsán. Továbbá a Mac Pro belső PCI Express kapcsolatairól sem esik szó - jelenleg az Apple a 2017-es technológiát kínálja 3 millió forint fölötti induló áron, amely legalább két generációval régebbi, mint a PC világban elterjedt PCIe szabvány, de már az ajtóban toporog a PCIe 7.0 is, amely megjelenésével még kevésbé lesz vállalható a Mac-ben elérhető PCIe 4.0 kapcsolat.)



Azt minden írás kiemeli, hogy az Apple nagyon komoly fejlesztéseket tervez a mesterséges intelligencia területén. Az Apple legutóbbi negyedéves tájékoztatóján egy dühös részvényes nekiesett Tim Cooknak a konferenciahívásban, amiért az Apple „sehol sem tart” a területen. Ez ugyan nem igaz, de azóta az Apple erőteljesebben kommunikálja a Neural Engine képességeit, és a gépi tanulás helyett a mesterséges intelligencia kifejezést használják, hogy az 1-bites részvényesek is értsék. Míg az előző szériáknál a GPU fejlesztés volt kiemelt jelentőségű, hiszen az Apple-t sok kritika érte, hogy például a Mac Pro modellekbe nem lehet utólagosan videókártyát helyezni (illetve alapértelmezettként használni, mert behelyezni lehet, és még fel is ismeri a rendszer egyébként), addig most láthatóan az AI (magyarul MI) fejlesztés kerül az előtérbe. Ez Gurman szerint több maggal rendelkező Neural Engine-t és szélesebb körű szoftveres támogatást jelenthet az új rendszerekben.
Mark Gurman Power On hírlevele…

dbramante1928 Fifth Avenue kézi és válltáska
(április 12.)

A dbramante1928 kézműves bőrfeldolgozó cég az utóbbi években komoly lépéseket tett annak érdekében, hogy tevékenységük erőteljes környezetbarát jelleget tegyen magáévá. Ennek egyik elemeként a gyártási műveleteket megújuló energiával végzik, illetve megjelent egy teljesen új termékvonal, amelynek nem bőr az alapanyaga, hanem újrahasznosított műanyagflakonokból előállított, rendkívül erős anyag, amely magán viseli a cég klasszikus stílusjegyeit, ugyanakkor merőben új anyaghasználatot képvisel a termékek között. A dbramante1928 Fifth Avenue a MacBook Air 15” modellekhez alkotott, kétrekeszes kézi és válltáska, amely elválasztott rekeszeiben a MacBook Air mellett akár egy iPad Pro 12,9” is kényelmesen elfér, továbbá az eszközök kiegészítőit, adaptereket, töltőket, tartalék akkumulátort is elhelyezhetünk. A két külső zseb egyike cipzáros, így ott védett módon tudunk tárolni kiegészítőket. A táskában megtaláljuk a mellékelt vállpántot, amely eltávolítható, így ha kézben kívánjuk szállítani a táskát, akkor a vállpánt használatát mellőzhetjük. A gyártás során a dbramante1928 ígérete szerint 38 darab félliteres műanyag italos flakon került felhasználásra. Az újrahasznosítás során a Global Recycled Standard által minősített magas minőségben történik az anyagok felhasználása, hogy a végeredmény az eredetinél is tartósabb anyag legyen. A dbramante1928 Fifth Avenue táska egy további praktikus vonása a belső rendszerező, ahová nem csupán bedobáljuk a kiegészítőket, hanem azokat rendezetten tudjuk elhelyezni egymás mellett, legyen az toll, USB-C adapter vagy adathordozó. A táska közkedvelt fekete színben érhető el.
A dbramante1928 Fifth Avenue kézi és válltáska…

Hivatalosan is engedélyezi az Apple a használt alkatrészek beépítését
(április 11.)

Az Apple igyekszik betömni azt a piaci rést, amit a független szervizelési folyamat terén eddig a piacon megjelent szerviz tömegek számára biztosított. A semmiből egy teljesen új gazdasági jelenség fejlődött ki annak köszönhetően, hogy az Apple sokszor ízléstelenül drágán javítja a készülékeit, és a jó esetben eredeti, rosszabb esetben hamisított alkatrészeket mindenféle Apple engedély nélkül beépítő cégek számára ez remek lehetőséget jelentett a megerősödésre. Az Apple az utóbbi időszakban igyekezett ezt a rést tömedékelni - természetesen ügyfélbarát és környezetbarát címkézéssel. A végfelhasználók akár otthon is szerelhetik eszközeiket eredeti Apple alkatrészekkel és szerszámokkal, míg a független szervizek rendelhetnek eredeti Apple alkatrészeket hivatalos úton a betört kijelzős telefonokhoz anélkül, hogy a garancia elveszne, vagy visszahívási programokból zárnák ki a készüléket a nem eredeti alkatrész beépítésével. Most újdonság, hogy az Apple lehetővé kívánja tenni az olyan alkatrészek felhasználását, amelyek már bizonyított eszközökből származnak, vagyis remélhetőleg lecsap egy olyan piacra, amelyet eddig a lopott készülékeket fillérekért megvásárló zugszervizek aknáztak ki. Apple terméket ellopni nem igazán éri meg a bűnözőknek, hiszen használni nem fogják tudni, ezáltal továbbértékesíteni sem igazán lehet az eszközt, hiszen az alaplapi szintű aktiválási zár miatt olykor még a tulajdonost is kizárja az Apple a termék egyes funkcióiból. Viszont sajnos van egy olyan bűnözői közönség, akik fillérekért is eladják az akár több milliós számítógépet, a nem hivatalos szervizeknél pedig sajnos volt gyakorlata annak, hogy partnerek voltak ezen eszközök felvásárlásában.



Az Apple a használt alkatrészek hivatalos használatával most ezt igyekszik akadályozni, és olyan kalibrálási folyamatot alkalmaz majd a használt alkatrészeknél, amik eleve kizárják a lopott, aktiválási záras termékből származó kijelző működését. Ismerve az aktiválási zár nem éppen megbízható működését kérdéses, hogy ez mennyi kellemetlenséget fog majd okozni, de a kezdeményezés és az ötlet mindenképpen jó. Egyrészt azért, mert nem a fiókban mennek tönkre az évek óta nem használt, vagy valamilyen hibával leállított termékek, hanem azok használható darabjait potenciálisan fel tudják használni szervizek, és ezzel akár a fiókunkban pihenő régi eszközök is újra piaci értéket képviselhetnek majd. (Nyilvánvaló, hogy egy kijelző hibás iPhone 6s modellt nem éri meg megjavítani, de ha a gombjait, kameráját, alaplapját fel tudja használni egy szerviz, akkor nem képződik belőle annyi ipari hulladék, ráadásául kevesebb új alkatrészt kell gyártani, és még pénzzé is tehetjük a felesleges eszközeink egy részét.) Az Apple a független szervizpartnerek számára lehetővé teszi, hogy az Apple szervizek által is használt kalibrációs eljárással a gyári állapotra állítsák vissza a használt alkatrészeket, vagyis biztosan jól működő termék kerüljön beépítésre. Alapvető cél azonban az is, hogy ezzel a lépéssel ne növekedjen meg a lopott eszközök piaca, sőt, azok kizárásra kerüljenek a körből. Az Apple folyamatosan igyekszik bővíteni a független szervizekkel való együttműködést, valamint a felhasználók által végezhető javítások körét. Az Apple Self Service Repair program már 40-féle Apple terméket tartalmaz és 33 országban érhető el, bővítése pedig folyamatosan napirenden van, és idén ősszel még szélesebb körben várható.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

Egy csomag térbeli alkalmazásról ír az Apple
(április 10.)

Amióta a piacon van az Apple Vision Pro, az Apple szemmel láthatóan mindenféle erőlködés nélkül, a termék organikus elterjedését támogatva szolgálja ki a vásárlókat. Nincsen durva marketing, néhány hetente megjelenik egy adag Apple TV+ tartalom, ami hozzájárul az élményhez, olykor egy jól irányzott PR-sztori arról, hogy hol kik milyen kiválóan használják a hardvert és a rajta futó szoftvereket. Bár vannak károgó újságírók, akik minden módon azt próbálják alátámasztani, hogy a termék hatalmas kudarc és alig fogy, az Apple-t láthatóan nem zavarja, hogy az első egy hónap után nem ripacs influenszerek bohóckodnak a termékkel, hanem olyan szakterületeken kezdték el használni, amire az Apple szánta.
A mostani sajtóközleményben kimondottan vállalati szoftvereket demonstrált az Apple, így az SAP Analytics Cloud nevű csomagot, amely révén egyes forgalmi kimutatásokat térképen elhelyezve van mód megtekinteni, így például egy bolthálózat eladásait vagy készletet a térképen vizualizáltan jeleníthetjük meg.
A Microsoft 365 csomag (vagyis alapvetően az Office néven ismert gyűjtemény) is támogatja a térbeli megjelenést, amely révén az iWork csomag tagjainál bemutatott és megszeretett térbeli megjelenési lehetőségek állnak a rendelkezésünkre.



A Porsche az elektromos autójára épült verseny csapata számára írt dedikált alkalmazást, amelyben nem csak élőben látható az összes fedélzeti kamera képe, valamint a jármű teljes telemetriája, de a Porsche Race Engineer révén az egyes alkatrészeket is mód van részletesen tanulmányozni és elemezni akár verseny közben is, de még a jármű vezetőjének pulzusa is megjelenik az Apple szoros integrációja és az Apple Watch jóvoltából.
Érdekesség, hogy bár az Apple az utóbbi másfél évtizedben látványosan elfordult az NVIDIA cégtől, a VisionOS fejlesztői csomagja széles körű támogatást biztosít az NVIDIA Omniverse Cloud API-k alkalmazására, integrálására a szoftverekbe. Az Apple támogatja Universal Scene Description (USD) fájlformátumot, amely ipari szabvány, és amelyet az NVIDIA szoftverei is alkalmaznak egy térbeli objektum valósághű megjelenésére.
A cikk további szoftverek mellett kiemeli a TeamViewer távsegítség nyújtó alkalmazás térbeli támogatását, amely révén hatékonyabbá tehető a segítségnyújtás több felhasználónak, vagy több kijelzőt használó felhasználónak, illetve nagyobb méretben is megjeleníthető a kliens tartalma, és azt nem korlátozza például kényelmetlenül, ha kisebb kijelzőjű számítógépről próbáljuk elérni.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

Az iPhone 16 sorozat akku kapacitásáról jelent meg pletyka
(április 9.)

Bár még messze van a termékvonal frissítése, egy kínai forrás szerint a következőképpen alakulnak majd az iPhone 16 széria akkumulátor kapacitásai az iPhone 15 szériához képest. Az iPhone 15 modell jelenleg 3359 millamperórás akkuját 3561 mAh-s akku váltja, amely 6% növekményt jelent. Az iPhone 15 Plus 4383 mAh-os akkuja helyett 4006 mAh-os, tehát kisebb kapacitású akkumulátor kerül a termékbe 9%-ot csökkenve. Az iPhone 15 Pro 3274 mAh-s akkuja helyett az iPhone 16 Pro 3355 mAh-s, 2,5%-kal nagyobb kapacitású akkumulátorral rendelkezik majd, míg az iPhone 15 Pro Max 4422 mAh-s akkuja helyett utódja, az iPhone 16 Pro Max 4676 mAh-s, 5%-kal nagyobb kapacitású akkut kaphat. Ez természetesen csak pletyka, a valóságot pedig ősszel tudjuk meg. Az iPhone 16 Plus modell akku kapacitás csökkenése a sorozat rajongói számára némi csalódást jelenthet, hiszen ezt a modellt kifejezetten a kiemelkedő akku idő miatt választották a vásárlók. Vélhetőleg az Apple valamivel jobb kamera optikát vagy más hardver elemet szán a termékbe, mivel ezzel indokolható a jelentős mértékű akku kapacitás esés.
A MacRumors.com összefoglalója a témában…

Final Cut Pro gyorstipp: Skimmer Info
(április 8.)

Amikor sok-sok nyersanyagot kell áttekintenünk, és szeretnénk a Browser felületen a képi világnál és a hangnál több információt látni az egyes klipekről, mint például a nevük és a skimmer aktuális időkódja, lehetőségünk van be- és könnyedén kikapcsolni azt az időszakos palettát, amely pár másodpercig látható a média megjelenítésekor, majd ezt követően eltűnik.



A Skimmer Info nevű felület a Browser klip megjelenítésénél, vagyis a videó sáv vízszintes időbeli ábrázolásánál látható, és a Control ^ + Y billentyűparanccsal aktiválható. Ha a funkcióra csak időlegesen van szükségünk, akkor ezzel a paranccsal könnyedén ki is kapcsolhatjuk.
A Final Cut Pro felületének áttekintése…

600 embert bocsátott el az Apple
(április 8.)

Az Apple Car és az Apple Watch Ultra mini-LED kijelző projekt leállítása okán feleslegessé vált dolgozók egy részétől búcsúzott a kaliforniai cégóriás. Miután az Apple csak az autós projektre 10 milliárd dollárt füstölt el, felismerték, hogy nem tudnak átütő terméket bemutatni az autóipar számára. Ez összességében örömteli, hiszen az Apple jobban fókuszálhat az eredeti tevékenységeire, és nem akar tőle teljesen távoli terepeken szerencsét próbálni. A Project Titan nevű autóipari kezdeményezésen egy időben legalább 1000 szakember dolgozott, de összesen 2-4.000 fő is bekapcsolódott a munkába, részben ez is az oka a szürreálisan magas költségeknek, és annak, hogy az Apple inkább fejlesztett önvezető szoftver, mint a Pages-be olyan képességet, hogy ugyanazt a szót tömegesen hyperlinkké lehessen alakítani, vagy éppen egy MacBook Pro modellre eSIM-et lehessen konfigurálni. A mostani 600 fő alapvetően olyan mérnököket érint, akik kizárólag az autóipari területhez értettek. Akik más téren rendelkeztek tapasztalattal, az Apple igyekezett szétszórni a cégen belül, hogy az élő termékek fejlesztéséhez járuljanak hozzá, de érthető, hogy ha nem lesz autó, akkor nem kell biztonsági öv, kormány, belső ülés rögzítés tervező a cégnek. Az elbocsátás során derült fény arra, hogy 87 dolgozó egy olyan címen végzett munkát, amelyről eddig senki nem tudta, hogy az Apple fedőcége működik ott, vagyis a titkolózás kultúrája még ma is jól működik.
A Bloomberg írása a témában…

Apple Developer - Új YouTube csatornát indított az Apple
(április 7.)

Alapvetően az operációs rendszerekre letölthető Developer alkalmazásban is elérhető videókat tölti fel a YouTube-ra is az Apple az új, Apple Developer csatorna felületén át, hogy szélesebb közönség számára nézhetővé tegyék a sokszor rendkívül érdekes és hasznos alkotásokat. Erre utal az is, hogy alapvetően a WWDC 2023 tematikája szerint vannak gyűjtve a videók, amelyeket eddig a legkényelmesebb egy iPad készüléken nézve volt befogadni. Az alkalmazásnak van egy olyan előnye, hogy le is tudjuk tölteni a videókat, és láthatjuk, hogy melyiket néztük már meg, és melyiket nem láttuk még. A YouTube esetén ez csak részben működik jól, illetve a tényleges videó mennyiséget kevésbé látjuk át, ugyanakkor egyszerűbb lesz a videók részleteinek webes hivatkozása egy-egy előadás során. Eddig ezek a produkciók az Apple weblapjáról is megtekinthetőek voltak, de sokkal egyszerűbb felületen, mint amit a YouTube biztosít.
Az Apple Developer YouTube csatorna…


Látványos a Keynote héten megjelent új sablonja
(április 7.)

A héten megjelent Keynote frissítés egyik újdonsága a Dynamic Colour / Dinamikus szín nevű téma, amely ugyan tartalmaz tolakodóan erős árnyalatokat, egészen látványos tartalmakat lehet összeállítani belőle úgy, hogy a megjelenítőn nem csupán szöveg van valamilyen színes képen, hanem a háttér finoman, lassan mozog, változik. Az Apple a témán belül 21 stílust kínál - ezekben valamiért döntő többségben vannak a rózsaszínhez rokonítható árnyalatok, de lehet azért találni ettől eltérő megjelenésűt is, illetve a színt igény szerint módosítani is tudjuk.



A téma finomhangolása alatt találunk egy Preview Motion / Mozgás előnézete opciót, amelyet bekapcsolva már a Keynote Format / Formázás felületén is mód van megtekinteni az adott téglalapban lévő színösszeállítás majdani viselkedését. A témához 17 dia típus tartozik, amelyek közül biztosan megtaláljuk a prezentáció tartalmához illeszkedő összeállítást. Bármelyik stílust választjuk, a csak szöveges elemeket tartalmazó diák háttere halvány rózsaszín lesz, így azt módosítani szükséges, ha nem rágógumiról tartunk előadást. A téma azonban számos látványos háttérrel rendelkezik, így egy komolyabb témához is találunk megfelelő mozgó hátteret finom színátmenetekkel.
A Keynote prezentációkészítő Mac-re és mobil rendszerekre…

Gyors tipp: Képernyőfotó az iPad mini modelleken másképpen
(április 6.)

Míg a nagyobb méretű iPad készülékeken a képernyőfotó viszonylag egyszerű: az iPad Pro, iPad Air és iPad 10. generációs változatoknál a bekapcsoló és hangerő gombokkal tudunk fotót készíteni az iPadOS aktuális állapotáról, az iPad 9. generációnál a bekapcsoló gomb és Home gomb szolgál erre a célra, az iPad mini esetén a készülék tetején lévő hangerő gomb lenyomása kifejezetten kényelmetlen. (Mint az ránézésre is látszik, az iPad mini a kicsiny mérete miatt csak úgy tud kompatibilis lenni az Apple Pencil kapacitív ceruzával, hogy az oldala ennek tárolására van kialakítva, így aztán a hangerő gombok csak a tetején fértek el.) A Settings / Beállítások alkalmazás Multitasking & Gestures / Multitasking és gesztusok felületének alsó részén találjuk a Swipe Finger from Corner / A sarokból ujjal legyintés opciót, amelyet bekapcsolva egyrészt a Quick Note / Gyorsjegyzet funkiót van mód aktiválni - ez alapértelmezés szerint a jobb alsó sarokból húzható fel -, továbbá bekapcsolható a Screenshot / Képernyőfotó is, amelyet akár a jobb alsó sarokra is konfigurálhatunk, hogy kényelmesen érjük el. (Ezzel párhuzamban a Quick Note / Gyorsjegyzet kikapcsolható vagy a bal alsó sarokba is áthelyezhető.) Ilyen módon nem kell a termék tetején lévő gombokat nyomni, hanem egykezes használat mellett is könnyedén tudunk képernyőfotókat készíteni, az ujjunk pedig hamar megtanulja a rutinossá váló jobb alsó sarokból legyintést a képernyőfotózáshoz.
Az iPad termékcsalád, közte az iPad mini modell…

⌚️ | Az Apple Watch megalkotása - Cook és Ive „összecsapása”
(április 6.)

A 2010-es évek elején Tim Cook még próbált kinőni elődje árnyékából, így nem szólt bele olyan területek működésébe, amelyekhez nem értett mélyebben. Ilyen volt a design világ is, ahol Steve Jobs úgy tudott rendet tartani, hogy belefolyt a legapróbb mozzanatokba is. Jony Ive meggyőzhető volt, de ő úgy tudott a legjobban alkotni, ha volt egy apa figura fölötte, aki féken tudta tartani. Mint vezető, kevésbé működött jól, és Tim Cook hiányosságai e téren azt eredményezték, hogy végül is 2019-ben elhagyta az Apple-t számos kudarc után.
Ive önálló működése nem adott okot kritikára, mígnem egy jótékonysági felhívásra, Bono (RED) mozgalma részére a Leica számára elkezdett egy digitális fényképezőgépet tervezni. Ez a munka egyrészt nagyon sok időt elvont az Apple formatervezőjétől, másrészt Ive természetesnek tartotta, hogy a művészi kibontakozásának költségeit a munkáltatója viseli. Ezt azzal hálálta meg, hogy a szenvedélyesnek nem éppen nevezhető Tim Cooknak megmutatta a kamera készülő állapotait, aki visszafogott hümmögéssel reagált a produktumra, amely az Apple számára nem hoz semmiféle bevételt, de legalább az Apple finanszírozhatta a kísérletezést vele kapcsolatban. Ive nem spórolt: 561 különféle prototípust állított elő, mielőtt kiválasztotta az igazit, több mint 2100 munkaórát töltött el 55 Apple mérnök a tervezéssel, hogy aztán a Lecia eladhasson egy nagyon drága fényképezőgépet, amelynek bevétele Bono (RED) mozgalmát támogatja.
Cook fellélegzett, mikor a fényképező végre elkészült, és dolgozóit visszairányíthatta az Apple Watch tervezéséhez. Nagyjából itt volt az a pont, amikor Cook csak visszafogottan, de érezhetően elkezdte ellenőrizni, hogy mit is csinálnak a cég tervezői elképesztő költségvetésből, viszonylag lassú fejlesztés mellett sokszor csekély eredményekkel. Ive csapata több alkalommal látott vendégül a cégvezetésből, a gyártás tervezés területéről kollégákat, akik kollegiális módon betekintettek a munkafolyamatokba.



Nyílt összecsapás akkor alakult ki, amikor Ive csapatának megszállottsága a digitális korona kivitelével kapcsolatban véglegesítette a terveket, miszerint CNC-technológiával (computer numerical control), azaz számítógép vezérelte bonyolult marással alakítanák ki az Apple Watch nyomható potméterét. Tim Cook csapata finom írásos emlékeztetőt küldött arról, hogy hasonló kiviteli minőségben lézeres kivágással is elérhető egy elfogadható minőség. A munkában részt vevő két tervezőmérnök, Julian Hönig és Rico Zorkendorfer kikelt önmagából az ötlet alapján, Hönig egyenesen azt válaszolta, hogy „Ez nem az Apple lenne.” Hogy betaláljon a reakció, Zorkendorfer hozzátette: „Ez olyasmi, amit a Samsung csinálna.” Olyasmi látszott kirajzolódni, ami Steve Jobs idején elképzelhetetlen volt: a költséghatékonyság a design álmok útjába állt. Ive csapata győzedelmeskedett, és a digitális korona a mai órákon is egy aprólékosan kidolgozott, tökéletes eleme az Apple Watch készülékeknek, de már ekkor, 2013. nyarán érezhető volt egyfajta törés Tim Cook és Jony Ive értékei között.
Az Apple Watch termékcsalád…

Tim Cook eladott némi Apple részvényt
(április 5.)

196.410 darab Apple részvényt értékesített Tim Cook ügyvezető, amelyek piaci értéke 33,2 millió dollár volt, ám a személyi jövedelemadó levonások után nettó 16,4 millió dollár pénze maradt a tranzakció után. Cook nem a legjobb időpontot választotta a tranzakcióra, mivel éppen mélyponton van az Apple részvénye, de aggódni azért nem kell érte, mert még mindig van 3,3 millió részvénye. Cook egy 2015-ben készült riportban azt mondta, hogy hosszú távon az összes tőkéjét jótékonyságra kívánja majd szánni. Azóta már több alkalommal adakozott különböző, meg nem nevezett célokra. Emellett publikusan támogatta a Robert F. Kennedy Center for Justice and Human Rights és a Human Rights Campaign nevű szervezeteket. A most eladott részvények teljesítmény alapú jutalmak voltak, amelyekből Tim Cook számos alkalommal kapott 2011-es kinevezése óta, és mivel a cég szépen muzsikál, minden alkalommal meg is kapta ezeket az opciókat.
A részvényeladásról szóló űrlap…

Budapest neve bukkan fel az Apple egyik fejlesztői videójában
(április 5.)

Természetesen semmiféle különösebb jelentősége nincsen annak, hogy valamilyen magyar vonatkozású tartalom jelenik meg hivatalos Apple bemutatón, hiszen Budapest népszerű turisztikai célpont, és az utóbbi évtizedben a filmipar feléledése még erőteljesebben felhelyezte hazánkat az amerikaiak térképére, mégis van egyfajta bája annak, amikor valamilyen magyar vonatkozású tartalom jelenik meg az Apple saját videójában. Két évtized telt el azóta, hogy felfedezhettük, hogy az iDVD program egyik régies témájának hátterében egy magyar nyelvű kézírást tartalmazó levél volt az illusztráció. Most pedig a watchOS 10 fejlesztők számára prezentált összefoglalójában jelent meg a fővárosunk, mint Cupertino mellett egy másik beállított időjárás szempontjából megfigyelt helyszín.



A bemutatóban szereplő Jennifer Patton és Matthew Koonce nem rendelkeznek közvetlen magyar vonatkozással, így minden bizonnyal csak egy, a Cupertinóban lévő időjárástól kellően távoli városként került kiválasztásra Budapest, ahol más időpont és másféle időjárás van. Így aztán néhány kattintással roppant látványos fotókat tudunk alkotni az iPhone segítségével akár egy rövidke vonatozás során is.
Az Apple Watch termékvonal…
A teljes videó az Apple fejlesztői weblapján…

Kreatív lehetőségek Live Photos / Élő fotók segítségével
(április 4.)

A Live Photos / Élő fotók néhányaknál gyárilag bekapcsolva maradnak, és kevésbé szerencsés módon minden fényképük rövid film, mások kikapcsolják és el is felejtik, hogy ezzel a lehetőséggel olykor egészen jól meg lehet ragadni a jó pillanatok nagyon rövid előzményeit és következményeit. Vannak olyan esetek is, amikor olyan képeket alkothatunk az élő fényképből, amihez egyébként nagyon komoly technika kellett volna, és akkor sem biztos, hogy pontosan így sikerül a felvétel. Az illusztráció során például a 25 km/órával döcögő vonat mozdonyáról készült egy Live Photo / Élő fotó, amely alapból is hangulatos a tájon, ha azonban felnyitjuk a típushoz kapcsolódó menüt, elérhetjük az extra effektusokat, amiket a Photos / Fotók program biztosít az iOS, iPadOS és macOS rendszeren futó változatában is.



Itt a Loop / Hurok funkcióval például végteleníthetjük a felvételt - a program gépi tanulással elválasztott hátteret úgy mossa össze annak időben későbbi részével, hogy szinte folytonosnak érezzük a mozgást.
A legizgalmasabb elem azonban a Long Exposure / Hosszú záridő, amelyet demonstráltunk már ezen a lapon esti közlekedési képpel, vízeséssel és csobogóval, óriáskerékkel is. A mozdony esetén a dolog különlegessége, hogy a Neural Engine gépi tanulással tökéletesen kiemeli a fénykép témáját, vagyis a mozdonyt, és tényleg csak mozgó hátteret mossa el, mintha száguldanánk a járművel, de a mozdony maga éles marad. (A dolog azért is nagyon különleges, mert fényképezővel itt a stabilizálás mellett komoly kihívást jelentene a nappali fényben történő érzékenység csökkentés is, a Live Photos / Élő fotók esetén azonban a művelet teljesen más logika szerint készül, ezért aztán a végeredmény különösebb erőfeszítés nélkül is tökéletes.)



Így aztán néhány kattintással roppant látványos fotókat tudunk alkotni az iPhone segítségével akár egy rövidke vonatozás során is.
A Pages iPad változatáról szóló ekönyvünk…
A Photos / Fotók Mac változatáról szóló ekönyvünk…

Frissült az iWork irodai csomag három tagja, a Pages, a Numbers és a Keynote
(április 3.)

Az Apple szürreális verziószám emelési mániája tovább tombol: néhány apró frissítés után immáron 14.0 lett a verziószáma minden irodai alkalmazásnak a Mac-en és a mobil rendszereken is. A Pages, Number és Keynote közös fejlődése, hogy a Command ⌘ billentyű nyomva tartásával lehetőségünk van nem összefüggő szavak, mondatok vagy bekezdések kijelölésére másolás és mozgatás céljából, továbbá az együttműködő szerkesztésnél az alkalmazáson belüli értesítés ízlésesebb lett, amikor valaki csatlakozik a szerkesztési folyamathoz egy dokumentumban. Emellett általános újítás, hogy a HEIC formátumú fényképek nem kerülnek JPEG-gé konvertálásra, hanem megőrzik eredeti formátumukat, ezáltal minőségüket is.



A Keynote emellett új megjelenéseket kínál a Dynamic Color, a Minimalist Light és a Minimalist Dark témák jóvoltából. Továbbá szélesíti kompatibilitását a Microsoft PowerPoint formátumba való exportálás során.
Az Apple irodai szoftvereinek gyűjtőlapja…
A Pages iPad változatáról szóló ekönyvünk…
A Pages Mac változatáról szóló ekönyvünk…

Az iOS 17.5-től az EU lakói weblapokról is tölthetnek le alkalmazásokat
(április 2.)

Amint az Apple érvényre juttatja a Digital Markets Act nevű európai uniós törvénykezést az operációs rendszereiben, a felhasználók számára megnyílik a lehetőség, hogy akár weblapokról is tölthessenek le alkalmazásokat. Az adathalász bűnözők számára pedig remek felületet képeznek majd a gyanútlan felhasználók, akik számára az Apple nem épít be semmiféle kikapcsolási opciót - akinek EU-s Apple ID-je van, automatikusan úgy fog működni az iPhone-ja, ahogyan azt az európai honatyák megálmodták. Az Apple eredetileg úgy szerette volna megvalósítani a nyitást, hogy ellenőrzött alkalmazás boltokból legyenek elérhetőek az App Store-on kívüli programok, de az EU ragaszkodik hozzá, hogy a klasszikus böngésző élményhez kötődő adathalász tartalmak készítői is lehetőséget kapjanak a bűnelkövetésre, és a különféle „vírus fertőzte meg a telefonod, kattints ide gyors segítségért” típusú hirdetések behúzzanak a csőbe laikusokat. Az alkalmazások fejlesztőinek nem kell részesedést fizetni az Apple számára, de az Apple magához a technológiához való hozzáférésért 50 centet jogosult elkérni minden érintett fejlesztőtől (Core Technology Fee). A dolog erősen ellentmondásos, mivel végső soron a felhasználók biztonságát egy fokkal jobban megnyitják majd illetéktelenek előtt, de fontos kiemelni, hogy az Apple elképzelése és az iOS 17.5 bétában kiadott törekvései alapján csak olyan fejlesztő alkalmazásait engedi majd telepíteni az iOS, akik legalább két éve megszakítás nélkül előfizetői az Apple Developer Programnek, és legalább egymilliószor telepítették már legalább egy alkalmazásukat az Európai Unió területén az iOS rendszer felhasználói a megelőző évben. Az Apple előírja a cégadatok hozzáférhetőségét és az érintett fejlesztők átláthatóságát. Hogy ezt egy böngészőből hozzáférhető alkalmazásnál miként fogják ellenőrizni, nem tudni, de a törekvések megvannak arra, hogy a rendszerünk biztonságos maradjon.
Az Apple operációs rendszereinek legfrissebb béta változatai…

Action / Művelet gomb - Kényelmesebb videó felvétel indítás, átütő innováció nélkül
(április 2.)

Alapvetően nem vezet sehová az a típusú gondolkodás, hogy „bezzeg Steve Jobs idején”, de az iPhone 15 Pro szérián megjelent Action / Művelet gomb tipikus példája annak, hogy milyen az az Apple, amelyet nem az egykori alapítója vezet. Míg Jobs életében az Apple nem adott volna ki úgy egy hardver újítást, hogy igazából zéró szoftveres munka van az ötlet mögött, és semmi olyat nem tud, amit másképpen, sokszor egyszerűbben nem lehet elérni az adott készüléken, addig a Tim Cook vezette Apple-nél simán belefér, hogy kerül egy új gomb az iPhone-ra, de egyetlenegy olyan funkció sem kerül az operációs rendszerbe, amely legalább valamiféle hatékonyságnövelő konstrukció. Ehelyett az eddig ugyanígy vagy egyszerűbben elért funkciókat tudjuk másképpen vagy bonyolultabban elérni.



Az Action / Művelet gomb híre kapcsán az első ötletem az volt, hogy milyen jó lesz, hogy a Camera / Kamera alkalmazásban elindítható lesz egy gombnyomásra a videófelvétel, és nem maradok le témáról azért, mert a Camera / Kamera megnyitás, fotóról videóra váltás, esetleges zoom beállítás közben a téma elvész. Nos, a plusz hardverelem a telefonon semmit nem ad hozzá a funkcióhoz - arra van mód, hogy rögtön a videó felvétel nyíljon meg, cserébe ez csak hosszú gombnyomásra működik, mert egy Action névvel illetett gomb esetén logikus a várakozás élménye.
Természetesen nem az a célja ennek az írásnak, hogy leszólja az Apple fejlesztését, mert egy új gomb azon az eszközön, amit a felhasználók nagy többsége fényképezőnek és kamerának is használ, kifejezetten jó gondolat. Csak a fejlesztőknek jó lett volna 2-3 órát dolgozni vele, hogy lehetőségünk legyen picit többet kihozni a dologból.



Az elvárás túl nagy volt: az iOS nem támogatja azt, hogy akár a Shortcuts / Parancsok alkalmazással beállítsuk, hogy egy videó felvételnél a Camera / Kamera alkalmazás melyik optikát használja. Tehát ha úgy szeretnénk alkalmazni az Action / Művelet gombot, hogy alapból a 2x-es zoom gomb aktív, arra nincsen módunk az iOS alap szoftverkészletével. Az Action / Művelet gomb pedig nem tudja azt, hogy a videó felvétel lehetőségének megnyitása mellett a felvétel el is induljon a nyomásra, tehát valóban egyfajta „gyorstüzelő” metódust biztosítson a telefonon, ha hirtelen jön egy jó téma.
Ezeket a funkciókat a hardver és a szoftver külön-külön mind tudja, de valahogy nem merült fel az Apple fejlesztőiben, hogy például más legyen a funkciója az Action / Művelet gombnak röviden és hosszan, illetve duplán vagy akár triplán lenyomva. Legalább négyféle hasznos képességet lehetne hozzárendelni a gombhoz, ha a fejlesztők veszik a fáradságot, és valaki közülük belegondol abba, hogy a vásárlók miként is használják az iPhone készülékeket. (Az AppleInsider egyik szerzője 6 hónap használat után arról számolt be, hogy ő csak a kamera elérésére használta a gombot, de annyival jobban megszokta a keze a klasszikus balra legyintést, hogy ma már semmire nem használja az Action / Művelet gombot.)



Azok számára, akik újonnan szereznek be iPhone 15 Pro vagy iPhone 15 Pro Max készüléket, az első beállításnál a rendszer lehetőséget ad arra, hogy beállítsuk a gomb működését. Elsőre általában nem tudjuk, hogy mire lesz majd jó ez a gomb, így utólag a Settings / Beállítások alkalmazás General / Általános felületén találjuk az Action Button / Művelet gomb beállításait.



Ez alapból a némítás, világítás, kamera, hangjegyzet, nagyító vagy fókusz lehetőségeit kínálja fel, továbbá lehetőséget ad a Shortcuts / Parancsok alkalmazásban létrehozott valamilyen funkció futtatására - így akár HomeKit eszközeink egy adott parancsát is kiadhatjuk, mint az összes lámpa felkapcsolása, minden redőny leeresztése vagy a garázsajtó nyitása. Továbbá az Accessibility / Kisegítő lehetőségek közül is válogathatunk, ám itt fontos tudni, hogy nem elég bekapcsolni a funkciót itt, hanem az Accessibility / Kisegítő lehetőségek alatt is aktiválni kell az adott képességet - vagyis ha az Mirror Apple Watch / Apple Watch türközése funkciót aktiváljuk, akkor egy rezzenésen kívül semmi nem fog történni, amíg azt külön be nem kapcsoljuk - és persze erről semmiféle párbeszéd ablak nem figyelmeztet, szimplán csak nem működik a bekapcsolt funkció. (Jobs itt verte volna szét az adott programozó billentyűzetét és rúgta volna ki - vélik a nevéhez rémtörténeteket csatoló pletykák hívei.)



Aki az iPhone segítségével szeret sokat videózni és fényképezni, annak a fényképező elképesztően gyorsan elérhető a kijelzőn jobbról balra legyintéssel. Ennél jobb és gyorsabb megoldás nincsen. Ha viszont azt szeretnénk, hogy a videó felvétel felülete nyíljon meg, akkor az Action Button / Művelet gomb beállításainál a Camera / Kamera kiválasztásakor megjelenő menüből a Video opciót kell választanunk, és a gomb hosszú nyomva tartására ez a felület nyílik majd meg.



(Ez nagyjából annyi idő vagy kicsit hosszabb, mint a jobbról balra legyintés és a váltás a Photo és Videó felület között, de például télen kesztyűben könnyebben el tudjuk indítani a videó felvételt, illetve egy kézzel is egyszerűbb dolgunk van. Magát a felvételt persze el kell indítani külön bökéssel, de ezt az ügyesebbek Liszt Ferenc módjára orral is meg tudják tenni.)
Az Action / Művelet gomb megjelenése tehát üdvözlendő, de a kapcsolt szoftveres extrák teljes hiánya, illetve négy iOS alverzió megjelenése után a visszajelzések teljes figyelmen kívül hagyása némi negatív szájízt kölcsönöz.
Az iPHone 15 Pro és iPhone 15 Pro Max termékvonal…

1976: Steve Jobs, Steve Wozniak és Ron Wayne céget alapít
(április 1.)

Április elseje volt a napja, hogy a sikeres hobbi számítógép, az Apple-1 eladásában fantáziát látó trió céget alapított 1976-ban. (Az Apple-t egyébként csak 1977. január 3-án jegyezték be, de az nem annyira feltűnő dátum, mint a bolondok és bolondságok napja.) Mint azt sokan tudják, Steve Wozniak a kaliforniai Menlo Park Homebrew Computer Club nevű társaságában alkotott egy olcsó otthoni számítógépet, Steve Jobs pedig ebben nagy lehetőséget látott. A részvénytársaság 45-45%-át a két Steve, 10%-át Wayne kapta. (Utóbbi két héttel az alapítást követően, még áprilisban eladta a részvényeit 800 dollárért, de üzlettársai további 1500 dollárt adtak neki jófejségből. A két Steve hitt a cégben, Wayne nem érezte úgy, hogy az Apple-ből lehet valami.) Az Apple aztán 1977-ben kiadta az Apple II-t, amely áttörést hozott a cég számára, 1980-as tőzsdére vitelekor pedig az Apple-be annyi tőke áramlott, hogy a két Steve multimilliomos lett. Ma a vállalat piaci értéke meghaladja a 2,6 billió dollárt. (Ron Wayne részvényei tehát most 2,6 milliárd dollárt érnének.)
A Cult of Mac írt a témában jó cikket…

A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.