A MacBook Pro 13 és 15 hüvelykes modellek fejlesztését huzamosabb ideje érdeklődéssel figyelhetik azok, akik kicsit mélyebben kísérik az Apple fejlesztéseit: évek óta kisebb felbontású kijelzővel kerül forgalomba a legkisebb MacBook Pro, mint a vele azonos méretű MacBook Air. A MacBook Pro 15 alapfelbontása megegyezik a MacBook Air 13 modellével, és csak felárasan kérhető nagy felbontású kijelző. A 2012. júniusi frissítéssel az Apple az árakat is fentebb tornászta a magyar piacon, még szűkebbre szabva a MacBook Pro piacát. Egy valaha sikeres sorozat végjátékát figyelhetjük? Vagy a piac mesterséges irányítása bújik meg a MacBook Pro hagyományos vonalának újdonságai mögött?

Az Apple 2012. június közepén frissítette a mobil termékvonalát: új MacBook Airek újfajta, kisebb töltőfejjel, Retina kijelzős MacBook Pro 15" olyan árakon, amelyek az évezred elejének csúcsmodelljeit idézik, és felturbózott "klasszikus" MacBook Pro modellek rengeteg technikai újítással, de a hagyományos gyengeségek megőrzésével: normál felbontású kijelző (13": 1280 x 800; 15": 1440x900), merevlemez, régi MagSafe csatlakozó. Mindezt Magyarországon a korábbinál 40.000 Ft-tal magasabb árakon. Nem csoda, hogy a felhasználóknak az az életérzése van, hogy kifutó termékről van szó - az egyik vásárló egyenesen azt vetette fel, hogy az Apple nem akar eladni ilyen gépeket.

Az újdonságok
A MacBook Pro 13 és 15 hüvelykes modellek a frissítés nyomán az Intel legújabb generációs, Ivy Bridge kódnevű processzorcsaládját kapták meg, amely új és gyorsabb Intel HD Graphics 4000 videóvezérlővel is rendelkeznek. A 15 hüvelykes modell ezen kívül frissebb NVIDIA GeForce GT 650M dedikált memóriával rendelkező videókártyát is kapott. Mindkét méretű gép 1600 MHz-es memóriával lett felszerelve, és stabdarddá vált az USB 3 csatlakozó is, amelyből kettő darab található a gépeken. Összességében egészen jól hangzik, még ha nem is veszi körül a gépeket az a fajta felhajtás, mint a Retina kijelzős MacBook Pro modellt, amelynek alap munkafelülete egyébként szintén a MacBook Air 13 modellel egyezik meg.

A régiségek
A MacBook Pro új változatának megjelenése nem változott. A tökéletes, masszív, gyönyörű unibody ház, a szubjektív véleményem szerint rémes fekete billentyűzet, a csillogó kijelző a fekete kerettel megmaradtak. (A matt tizenöt hüvelykes modell esetén a kijelzőn nincsen üveg, és kerete szürke.) A kijelző felbontása ellentmondásos részlet: míg a normál felbontás igen kényelmesen olvasható, jóleső érzés a szemnek, a felhasználó nem érti, hogy egy "Pro" jelölésű gépnek miért kisebb a felbontása, mint egy "Air" modellnek. Akinek otthon vagy munkahelyen nagy kijelzője van, és úgyis azon dolgozna, nyilván ez majdnem mellékes információ, mégis furcsa, hogy az Apple a nagyobb felbontású kijelző innovációját nem helyezte bele a gépbe, és a tizenhárom hüvelykes példányok durván tükröződő üvege sem kapott valami finom tükröződésgátló bevonatot. A kisebb felbontás egyébként az macOS Lion óta nem jelent akkora kínszenvedést, mint korábban, hiszen az ablakok jobb oldalát nem csökkenti még jobban egy nagy görgetősáv, és például a Mail programban lehetőség van kicsire állítani a levelesládák méretét, ezáltal kiférhet az összes a bal oldali sávra.

A MagSafe csatlakozó révén semmi kár nem ér minket: az Apple összes kijelzője MagSafe csatlakozóval tölti a gépeket, így voltaképpen az új MacBook Air és Retina MacBook Pro tulajdonosok számára lesz meg az a gagyi hatás, hogy adapterrel tudják csak használni a kijelzőbe integrált vagy régebbi vásárlású tartalék töltőjüket. Ős Mac-es kollégákkal, ismerősökkel beszélgetve kollektíven úgy gondoltuk, hogy a MagSafe 2 töltő típus félig-bevezetése az első olyan lépés a Steve Jobs nélküli Apple-ben, amely nem történt volna meg, ha Jobs még élne. Valószínűleg minden gép egyszerre változott volna a Thunderbolt Display termékkel együtt, és esetleg a régi termékek tulajdonosainak kellett volna adaptert venniük az új egységek használatához, és nem fordítva. Ami bizonyos: szerencsétlen lépés kettéválasztani a mobil gépeken lévő töltő szabványt, és PEZ méretű adapterek használatára kényszeríteni a felhasználókat - ráadásul éppen azokat büntetni az adapter szükségességével, akik az újat választják. Mindezt úgy, hogy igazából nem ad sokkal többet az új töltőfej…

Az új MacBook Pro termékek legfájóbb eleme mégis a merevlemez. A világért sem akarnám bántani azokat, akik nem engedhetik meg maguknak a szilárdtest meghajtók (SSD) használatát, de aki valaha használt már SSD-vel Mac-et, az ismeri azt az életérzést, amikor vissza kell térni a merevlemezre. Mintha Intel alapú Mac-ről G3-as elé ülnénk le! Az első bekapcsolásnál a rendszer indulást türelmetlenül várja az ember, és az a gondolat is felmerül benne, hogy vajon rendben el fog-e indulni a gép, ha ilyen sokat kell rá várni. Érdekes módon a friss MacBook Pro vásárlók első ijedt kérdése is az: "ez mindig ilyen sokáig tart?" Természetesen az első üzembe helyezést követően a merevlemezről is csökken az indítási idő, ráadásul Mac-et amúgy sem szokás kikapcsolni, de az általános használat során sem érezni azt, hogy a rendszer igazán gyors lenne. Az Apple-nél természetesen lehetőség van arra, hogy egyedi gyártásban SSD-vel kérjük a gépet, és a merevlemezt utólag is kidobhatjuk a gépből például egy külső USB házba biztonsági mentési célra, és a magunk vásárolta, az Apple-énél vélhetőleg gyorsabb szilárdtest meghajtóval frissíthetjük a gépet.

És elérkeztünk arra a pontra, ahol már használható a "Pro" jelzés. E cikk megírása kapcsán hetekig használtam egy MacBook Air 13" és egy MacBook Pro 13" modellt az összehasonlítás érdekében. Természetesen rajzolhatnék látványos grafikonokat, miszerint a Geekbench eredménye a MacBook Airnek 6105, míg a MacBook Prónak 6690 pont, de ez kevésbé fejezné ki a két gép közti különbséget. Az Apple az árazással is igyekezett közelíteni a két terméket: a MacBook Air 13" 128 GB 4 GB alapmodell és a MacBook Pro 13" 500 GB 4 GB alapmodell egyaránt 400.000 Ft-ba kerül. A nyers paramétereket árnyalja, hogy nem csak nem ugyanazt kapjuk a pénzünkért, de az alapmodellek esetén sok az átfedés: Az alap kiszereléssel a MacBook Air gyorsabb használati élményt kínál, miközben a MacBook Pro teljesítménye a nagyobb.

Ellentmondásos kép, hogy a tömegnek szánt, nagyobb felbontású Mac gyorsabb, mint a profiknak kínált kisebb felbontású Mac, mégis utóbbinak nagyobb a teljesítménye?

A MacBook Pro teljesítményének kiaknázásához meg kell szabadulni a szűk keresztmetszetet jelentő merevlemeztől. Hogy a MacBook Air modellel egyenértékű konfigurációt hozzunk össze (128 GB SSD), az nagyjából 40.000 Ft-unkba kerül: így már 440.000 Ft a MacBook Pro ára, igaz, maradt a kezünkben egy 500 GB-os merevlemez, amely megoldja a Time Machine mentéseinket is egy olcsó USB ház segítségével.

Hogy megéri-e ez a képlet? A rövid válasz: igen. A hosszabb válasz: mindenkinek magának kell mérlegelnie a MacBook Pro egyéb plusz tudását: az optikai meghajtó, vagy a helyére berakható SATA keret, amelybe még egy SSD kerülhet, a FireWire 800 csatlakozó, a meglévő Gigabit Ethernet csatlakozó, az optikai hang kimenet, az Apple Remote használatának lehetősége. És ha ezek egyikét sem használjuk, a lehetőség, hogy később, valamikor használhatjuk őket - mert manapság a számítástechnika nem a lehetőségek sokaságának hangsúlyozásáról szól, hanem a "mi elég nekem?" kérdésre adott adekvát válasz kereséséből, amely egyértelműen a MacBook Air tömeges elterjedését segítő megközelítés.



A MacBook Air korlátokkal teli gép, mégis sokak számára tökéletes, mert elég. Ráadásul a legutóbbi frissítés óta a memóriát 8 GB-ra bővíttethetjük gyárilag a rendeléskor, és a tárhely is 512 GB-ra emelhető. Ezzel és a Thunderbolt csatlakozó megnyitotta lehetőségekkel tényleg olyan gépet kapunk, amely szinte mindenre elég, még akár profi környezetben is.

A MacBook Pro előnyei ezzel szemben árnyaltabbá válnak. Kevesebb az olyan felhasználó, aki 16 GB memóriát akar használni a 13 hüvelykes gépében, és maga akar 512 GB SSD-re bővíteni, mégis lehet ráció abban, hogy nem a vásárláskor kell eldönteni, hogy milyen gépet használ az ember a következő 1-2-3 évben, hanem később lehet módosítani. Ha például a 128 GB-os SSD-t kinőnénk, magunk cserélhetjük 512 GB-osra, ha a 8 GB memória kevésnek bizonyul, lehetőség van bővíteni. A MacBook Pro és a MacBook Air piaci csatájában tehát jól láthatóan a "lehetőségem van rá" mondat áll szemben az "elég nekem ez" mondattal.

Ami tény: Ha azonos árakat versenyeztetünk, és az alapmodelleket vizsgáljuk, akkor a MacBook Pro elveszti a csatát a merevlemeze miatt. Ha költünk még rá, és kicseréljük a meghajtóját szilárdtest meghajtóra, máris érezhetjük, hogy miért nevezik Prónak a gépet. Az össz-rendszerteljesítmény terén a MacBook Pro használata során megmagyarázhatatlan gyorsaság élmény ragadott magával - pedig a tesztelt gépbe nem gyors Crucial M4 szilárdtest meghajtó került, hanem az objektivitás kedvéért az Apple szállította Toshiba 512 GB-os példány.



A MacBook Pro alapmodellben az Intel Core i5 3210M jelű processzor foglal helyet 2,5 GHz órajellel, míg a fő rivális MacBook Air alapmodellben Intel Core i5 3427U processzor található, amely 1,8 GHz-es frekvenciával dolgozik, amely elsősorban a számításigényes feladatoknál jelenthet különbséget.

A MacBook Pro kiegyensúlyozottabban és tovább nyújtotta a gyorsaságot, a ventilátora sokkal később pörgött fel az igénybevétel során, és ölben használva később éreztette perzselő hatását. Egyértelműen megállapítható, hogy a rendszerek akkor lassulnak le, amikor a memória megfogyatkozik. Az alap 4 GB memória általában kevés, és bár a 8 GB memória soknak tűnhet, sok alkalmazás megnyitásakor, fotó, film vagy zeneszerkesztés során hamar el tud fogyni. Itt azt érezzük, hogy a gép elkezd a memória helyett a tárhelyből virtuális memóriába dolgozni. A merevlemezes rendszereknél ez katasztrófa, de a szilárdtest meghajtóknál is megérezhető, hiszen egy SATA csatlakozású SSD sem nyújtja természetesen a memóriák sebességét. Itt mutatkozik meg a MacBook Pro előnye: még a tizenhárom hüvelykes kis gépbe is lehetőségünk van 16 GB memóriát behelyezni két darab 8 GB-os modul formájában. Ez az iparág jelen állása szerint általában elég, és a gép sosem fog többé belassulni.

Hol is tartunk árak terén?
Bővítéseket emlegetünk, de nem követjük nyomon az árak változását, ami nem elhanyagolható egy Mac vásárlásakor. (Az árak tájékoztató és összehasonlító jellegűek, a forint/euró árfolyamtól függően változhatnak, elsősorban az arányok érzékeltetésére szolgálnak, és a cikk születésének idejében érvényes árakból indulnak ki.)

A MacBook Air 13" esetén nagyjából 32.000 Ft a 8 GB memória felára. 16 GB memóriával nem tudjuk rendelni a gépet. Így 432.000 Ft a termék. Ha 256 GB-tal kívánjuk ugyanezt elérni, 532.000 Ft az ár, ha 512 GB-tal, akkor 693.000 Ft.

A MacBook Pro 13" esetén a 8 GB memória ára 40.000 Ft, a 16 GB ára 80.000 Ft - ez idővel csökkenhet, még új az 1600 MHz-es memória modul. Az SSD 256 GB-ra bővítése 70.000 Ft felárat jelent, az 512 GB-os bővítés 150.000 Ft-ot. Vagyis egy MacBook Pro 13" 8 GB 256 GB modell 510.000 Ft-ba kerül (és maradt egy 500 GB-os merevlemezünk mentésre), a MacBook Pro 13" 8 GB 512 GB modell pedig 590.000 Ft-os áron állítható össze. Itt már szignifikáns a különbség a MacBook Airhez képest.

Fontos előny azonban, hogy míg egy MacBook Air modellnél a vásárlás pillanatában van szükségünk 693.000 Ft-ra, addig a MacBook Pro esetén elég 400.000 Ft-tal megjelennünk a boltban, a többi bővítés utólag is elvégezhető.

Mi a végkövetkeztetés?
A MacBook Pro szilárdtest meghajtóval gyors. Gyorsabb és jobban bővíthető, mint egy MacBook Air. Használata során hűvösebb, aktív használat során csendesebb. Csúcsra bővítve lényegesen olcsóbb, és több lehetőséget kínál.

Új felhasználók számára méglegelést igényel, hogy mire van és mire lehet szükségük a számítógép használata során. A MacBook Pro jobb teljesítményt nyújt, a MacBook Air ugyanakkor bámulatos formavilágú, könnyű, fürge.

Régebbi Mac-ről frissítő felhasználóknak érdemes megvizsgálni, hogy vajon megéri-e lecserélni egy 2010-es MacBook Prót az új modellre, vagy elég sebesség növekedést eredményez, ha csak a lomha merevlemezt cserélik ki szilárdtest meghajtóra. Ha a régi Mac már számítási teljesítményben sem felel meg az új igényeknek, akkor a váráslába mindenképpen bele kell kalkulálni az SSD árát, mert az szükséges a minőségi frissítés lebonyolításához.

És a jövő?
A cikk elején említettem, hogy a MacBook Pro klasszikus formavilága fölött elszállni látszik az idő. Ezzel a megállapítással akkor sem lehet vitába szállni, ha jelenleg a MacBook Pro gyorsabb és többet tud, mint a MacBook Air. Valószínűnek látszik, hogy az Apple a Retina kijelzők árának csökkenésével kivezeti a piacról a jelenlegi formát, és vékonyabb, kevesebb csatlakozóval rendelkező Retina kijelzős gépet mutat be helyette. Az nem valószínű, hogy ne maradna a piacon MacBook Pro 13". Szinte bizonyos, hogy ha nem is ebben a testben, de optikai meghajtó nélkül, erősebb processzorral biztosan marad MacBook Pro 13" modell a termékpalettán.

Azok számára, akik most vásárolnak gépet, a jelen MacBook Pro évekig jó szolgálatot tehet: bővíthető, korszerű, gyors és sok új technológiát mutat be, még ha a csillaga nem is ragyog már annyira, mint Retina kijelzős utódjáé, és vékonyabb testvéréé.



Cikk: 2012. augusztus 9. Birincsik József

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: