

Azon szerencsés felhasználók, akiknek lehetősége van a legújabb Apple hardvereket használni, ritkán szembesülnek azzal a problémakörrel, hogy a webböngésző fejlesztők lassan-lassan felhagytak a PowerPC alapú rendszerek támogatásával, és maga az Apple sem ad már ki Safari frissítéseket a még napjainkban is sok helyütt használatban lévő macOS 10.4-es rendszerekre - a G3-as és G4-es modelleken futó utolsó fejlett operációs rendszerre. (A G5 felhasználók helyzete kicsit előnyösebb, mert ők macOS 10.5-ig tudják fejleszteni a rendszerüket, amelyen az Apple biztosítja a Safari böngésző naprakész támogatását.)
Azok a felhasználók, akiknek akár napi szintű használat céljából, akár hobbi szinten, akár valamely nagyszülőnél még szolgál régebbi rendszer, behatároltak a lehetőségei, mert sem az Apple, sem például a Mozilla nem biztosít modern böngészőprogramot a rendszerükre. Sokak számára nem a hardver válik elavulttá, hanem a megszűnő szoftveres támogatás miatt lesznek kénytelenek lecserélni megbízhatóan működő, de szeretett hardverüket.
Vannak szerencsére fejlesztők, akik nem hanyagolják el azokat a felhasználókat sem, akik régi Mac-et használnak, és lehetőséget adnak a modern webböngészés követelményeinek megfelelő szoftver futtatására G3-tól felfelé. Az egyik ilyen szoftver termék a német fejlesztésű iCab böngésző, amely a macOS mostani verziói alatt egy fürge, 64-bites program, a régebbi, 10.3.9-nél újabb verziók alatt pedig ugyanazokat a képességeket nyújtja, mint a 10.6-os változata - még a verzió szám is azonos, és univerzális binárisként érhető el a program, 32-bites kivitelben. Az iCab különlegessége, hogy a teljes Macintosh platformot lefedő böngésző, régebbi változatai a 68K Macintosh modellektől kezdve elérhetőek.
Az iCab letöltési lapja…
Egy másik lehetőség a macOS 10.4 felhasználók számára a szintén G3, G4 és G5 processzorok támogatására megírt TenFourFox nevű alkalmazás. A bevallottan Mozilla motort használó program különlegessége, hogy bizonyos képességeit kifejezetten a G4 és G5-ös processzorok előnyös paramétereihez optimalizálták. Napjaink erős hardverei kényelmes helyzetet kínálnak a programozóknak, és nem olyan fontos szempont az optimalizálás. A régi hardverek használhatósága szempontjából azonban alapvető igény, hogy a böngésző maximálisan kihasználja a rendszer erőforrásait. Az optimalizálás révén a manapság már elavultnak számító processzorok is alkalmasak arra, hogy az új szabványokat használó weboldalakat gyorsan rendereljék, tartalmaikat megfelelően meg tudják jeleníteni. (Természetesen a YouTube videólejátszás és egyéb mozgó tartalmak nem fognak akadásmentesen megjelenni, de például a HTML5 szabványú lapok helyesen jelennek meg, pontosan úgy, mintha a Safari legújabb változatában böngésznénk.)
A TenFourFox neve is utal arra, hogy a macOS 10.4 "Tigris" operációs rendszerre írták. A G3-as rendszereken a program kielégítően elfut, a G4-es rendszereken már kifejezetten fürgén fut, és a weblapok grafikus tartalmai, HTML5 mozgó tartalmai, illetve a WebM tartalmak a 128-bites AltiVec gyorsító segédprocesszorra optimalizáltan jelennek meg, azaz nem csak a gyengécske 32-bites G4 dolgozik - mint például az egykori Netscape és Internet Explorer esetén -, hanem a G4-es processzorok egykori extra teljesítményét adó Velocity Engine is. A G5-ös processzorokat tartalmazó rendszerek esetén a G5-re optimalizált JavaScript gyorsítás nyújt a Safarinál erősebb teljesítményt.
A TenFourFox az indítást követően lehetőséget ad a Safari könyvjelzők és beállítások importjára, és a Mozilla produkciókhoz hasonló arroganciával állíttatja be magát alapértelmezett böngészőnek. Megjelenését tekintve a program leginkább a Firefox böngészőre hasonlatos, de ablak kialakítása révén a macOS aktuális megjelenését idézi. Előnye, hogy támogatja a több címkés nézetet (tabbed browsing), megjeleníti a weboldalak egyedi ikonját, és kellemesen olvasható betűsimítást alkalmaz. A program a Safariban megszokott billentyűparancsokat alkalmazza, így például új ablakot Command + N, új címkét Command + T billentyűparanccsal tudunk nyitni. A TenFourFox a Safarihoz hasonlóan tartalmaz keresőmezőt, ahol alapbeállítás szerint a Google-ben keres. A címsor melletti kis csillag ikonra kattintva a könyvjelzők közé tudunk felvenni weboldalakat - a könyvjelzők megjelenése a programablak jobb oldali részén lévő Bookmarks felirat alatt lehetséges. A könyvjelzők a Safaritól eltérően külön ablakban jelennek meg, ha a Show All Bookmarks opciót kiválasztjuk. (Némi hiányosság, hogy a Safari és iCab böngészőkkel szemben a TenFourFox nem tudja egymás mellé sorba rendezni a könyvjelzőket, és a csoportos címkés megnyitás - Auto-Click - sem elérhető, ami pedig igen hasznos funkció.)
A Tools menüpontban tudunk bővítményeket és kiegészítőket hozzáadni a program képességeihez, továbbá itt van lehetőség az előzmények törlésére, illetve a privát böngészésre - utóbbi révén a program nem hoz létre gyorsítótárat és nem tárolja el, hogy milyen oldalakat látogattunk meg.
A TenFourFox összességében egy modernebb böngészőprogram, mint amit akár az Apple, akár a Mozilla néhány éve kínált a macOS 10.4.11 operációs rendszerek felhasználóinak, így aki régi gépet használ webböngészésre, és nem szeretne drámai kompromisszumokat kötni a web megjelenítése terén, érdemes lehet megpróbálni az ingyenesen elérhető alkalmazást.
A program fejlesztőjének weboldala…

Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: