Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.
Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tajvani üzemében újabb sikeres próbagyártást hajtottak végre a 2 nanométeres tranzisztorokat tartalmazó ostyákból, amelyek a processzorgyártás alapanyagai. A globálisan kulcs fontosságú, jelenleg pótolhatatlan tajvani gyártó szerepéhez méltó módon nem csak az élen jár a fejlesztésben, de már most 60% fölötti hozam rátával termelt, vagyis a legyártott ostyák több mint 60%-a felhasználható a további gyártás során. (Az M3-M4 váltás oka annak idején az volt, hogy az M3 processzorok hozama lényegesen alacsonyabb volt, így azok gyártása jóval többe került, mint az M4 szériáé.)
E sikeres próbagyártások azért fontosak, mert várhatóan az ősszel meg is jelenhetnek ezek a tranzisztorok az Apple termékek processzoraiban, mivel iparági források szerint 2025-ben beindul a tömegtermelése ezeknek a típusú processzoroknak. A TSMC biztosítja majd, hogy az Apple ismét az első legyen, amely a legújabb processzor technológiát alkalmazza, így várhatóan egy új iPhone modellben mutatkozhat be a 2 nanométeres tranzisztort tartalmazó processzor. (Néhány forrás óvatosabb, és csak az iPhone 18 szériában látják valószínűnek az új processzorok megjelenését.)
Az új processzorok minden bizonnyal további teljesítmény emelkedést hozhatnak majd az energia felhasználás csökkenése mellett.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company tervei között az 1,6 nanométeres tranzisztorok kifejlesztése szerepel, amely elsőre nem tűnhet akkora áttörésnek, ám ezek a tranzisztorok egy Super Power Rail (SPR) technológia révén újfajta nanorétegben kerülnek elhelyezésre a chipben, amely révén 15-20%-kal csökkenhet a fogyasztásuk, miközben 7-10%kal növekedhet a chip sűrűsége, ezáltal jelentősen emelkedhet a teljesítménye azonos méret mellett a túlmelegedés kockázata nélkül. Óriási teljesítmény ugrások előtt állunk tehát, ha a TSMC ilyen ütemben fejleszti a technológiáját!
A MacRumors.com összefoglalója a Liberty Times Net helyi lap cikke alapján…
A BYD (a tőzsdén BYDDY, egyébként a Build Your Dreams akronímája) általában az elektromos autók gyártása kapcsán kerül bele a hírekbe. Idén márciusban azonban a cég ügyvezetője, az egyébként 20 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező kínai Wang Chuanfu találkozott Tim Cook Apple ügyvezetővel, amelynek keretében megtárgyalták az elektromos autókhoz hasonló precíziót igénylő iPad összeszerelés témáját. (A gazdasági lapok közül több is ellőtte a viccesnek szánt összehasonlítást, miszerint mindkettő főként alumíniumból készül, akkumulátort tartalmaz és szoftver működteti.) A BYD az elektromos járművek gyártása mellett nem zárkózik el további területek felfedezése elől sem, az iPad összerakás pedig fokozza a precízió iránti elkötelezettségüket. Maga az Apple és BYD együttműködés egyébként nem újdonság: 2009. óta számos alkalommal működött együtt valamilyen formában a két cég, akár részleges gyártási kapacitások biztosításával is a kínai vállalat részéről az Apple számára.
A QUARTZ gazdasági lap híre a témában…
Az Apple TV+ kínálatában már megszokhattuk, hogy bámulatos képi világgal rendelkező természetfilmek kínálkoznak megtekintésre, legyen az a Tiny World / Parányi világ, a Prehistroc Planet / Őskori bolygó vagy éppen a The Year Earth Changed / Az év, amikor a Föld átváltozott. December 18-án új sorozat mutatkozik be, amely a BBC Studios Natural History Unit alkotása: The Secret Lives of Animals / Az állatok titkos élete. A tíz részből álló sorozat 77 állatfajta életébe kínál bepillantást 24 országban zajló forgatás eredményeként, koncentrálva a természeti világ intelligenciáját. „Minden epizód olyan konkrét viselkedésekre összpontosít, amelyek kulcsfontosságúak különböző állatok életciklusában – a születéstől és az otthon elhagyásától a családalapításig, valamint az élelemkereséstől az öregedésig – kiemelve lenyűgöző intelligenciájukat és alkalmazkodóképességüket” - írja az Apple közelménye.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…
Az Apple TV+ kipróbálására számos új Apple termék - Mac, iPad és iPhone - vásárlása esetén 90 napig ingyenes lehetőséget kínál a cég. Ezt követően havi 2790 forintért élvezhetjük a programokat.
Az Apple TV termék lapja…
Természetesen nem múlhatott el a beszélgetés a gyerekcipőben járó Apple Intelligence méltatása és több éves előkészületeinek felemlegetése nélkül, a 64 éves Tim Cook mégis úgy gondolja, a cég hagyatékát sokkal inkább az egészség központú fejlesztései fogják meghatározni. (Nem vitás, hogy a kor előrehaladtával, illetve az egészség élmény csökkenésével vagy hiányával annak elsődlegessége megkérdőjelezhetetlenné válik, de ez a gondolatkör távol áll az alkotásra gyártó, kifejezési szabadságot adó Mac megálmodásától és az pár évtizeddel ezelőtti kalóz zászlótól.)
Steve Levy, a Wired szerkesztője járt az Apple Parkban, aki utoljára 7 éve beszélgetett az Apple ügyvezetőjével, amikor az Apple Park - akkoriban még Apple Campus - építés alatt állt. Tim Cook vezette körbe, megvédve az 5 milliárd dolláros beruházást, amely a COVID korlátozások alatt ugyan üresen kongott, de Cook elmondása szerint százéves előre tervezés szimbóluma.
A cikk erős közhellyel indítva építi fel gondolatait: „a leghatalmasabb cégek vagy elbuknak, vagy megőrzik dominanciájukat évtizedekig.” E vitatható állítás vezet át minket a mesterséges intelligencia erősen túllihegett világába, ahol a szerző szerint minden cég nyüzsgő fejlesztési őrületben van, és úgy tűnhet, hogy az Apple lemaradt, illetve „kiadott egy drága, nagyra nőtt kiterjesztett valóság fejszettet. Az Apple-nek állnia kell a mesterséges intelligencia jelentette kihívásokat. Míg egy épület 100 évig büszkén kiállja az idő próbáját, ez egy vállalatra már nem feltétlenül igaz” - vezeti át a szerző az előrelátással és tervezéssel kapcsolatosan megszerzett információit a saját eszmefuttatásába.
„Tim Cook nem aggódik, és ahogyan Steve Jobs is hitte, nem kell feltétlenül elsőnek lenni egy-egy piacon.” Az iPod történelmére való visszatekintés után Cook színt vall: tulajdonképpen a mesterséges intelligencia stratégia kapcsán való előrelátás okán hódították el a Google egyik főmérnökét, az Apple-nél rögtön alelnöki pozíciót kapó John Giannandrea nevű szakembert, aki a WWDC után egy kellemes hangulatú beszélgetésben foglalta össze az Apple céljait és elképzeléseit a mesterséges intelligencia kapcsán. A cikk a Project Titan autóipari termék fejlesztéseinek leállítását is az előrelátás példájaként emlegeti, bár kérdéses, hogy 10 milliárd dollár elfüstölése után leállítani egy projektet mennyire az előrelátást példázza.
A beszélgetésben Cook előnyként emeli ki a ChatGPT integrációt - ezt a weben keresztül eddig is elérhették a felhasználók, ráadásul az Apple Intelligence-szel szemben akár magyarul is tud, nem csak amerikai angol nyelven érhető el, ellenben ha Sirin keresztül kérdezünk tőle, akkor már nem tud magyarul.
Cserébe viszont védi a magánéletünket - hosszas gondolatsort ismerhetünk meg az Apple adatvédelmi törekvéseiről.
A Wired nagyinterjú Tim Cook ügyvezetővel…
Az Apple korábban felvásárolta azt a fejlesztőt, amely lehetőséget kínált arra, hogy a Firefox böngésző használói számára is elérhetővé váljon az iCloud Keychain lehetősége, vagyis hogy a böngészőben elmentett jelszavak szinkronba kerüljenek az iCloud szolgáltatáson keresztül az eszközeink között, illetve hogy a Firefox is hozzáférjen azon jelszavakhoz, amelyeket például a Safari felületén írtunk be az iOS rendszeren. Az immáron teljesen hivatalossá vált bővítményt az Apple Inc. jegyzi, így vált elérhetővé a Firefox kiegészítő oldalán, és nagy népszerűségnek örvend a Firefox felhasználók körében már a közzététel első néhány órájában is.
A bővítmény hivatalos letöltési oldala…
Az Apple M4 Mac mini frissítése elképesztő sikert aratott a piacon, a kiegészítő gyártók pedig igyekeznek is reagálni erre a jelenségre. Ennek megfelelően a Sonnettech is bejelentette, hogy három népszerű termékét frissíteni fogja az M4 széria méreteihez igazítva.
Ezek egyike a RackMac mini megoldás, amely korábban 1U vastagságú volt, és két Mac mini fért bele. Az új Mac mini magasabb, így a termék 2U vastag lesz, de három Mac mini is belefér egymás mellé.
A DuoModo termékcsalád Mac mini tagja módosul, hogy az új Mac mini modellek mellé is biztosítani tudja a korábbi szériánál megszokott, szintén rackbe alkotott konstrukciót, amely továbbra is 2U vastagságú házban biztosít PCI Express kártyák számára behelyezési lehetőséget, miközben a másik oldalon egy Mac mini vezérelheti ezeket a kártyákat.
Néhány napja számoltunk be róla, hogy a londoni Battersea Power Station Temze felé néző hűtőházait és kéményeit a legendás brit stop-motion gyurmarajzfilm, a Wallace & Gromit ünnepi jelenetei díszítik - napról napra mindig más tartalommal az év végéig. A látványos tartalomról Tim Cook Apple ügyvezető is említést tett az X felületén, elismerve a lenyűgöző tartalmat.
Az Apple sajtóközleménye a megjelenésről… Tim Cook gondolatai az X felületén…
Thank you to the brilliant Aardman for creating this amazing Wallace & Gromit animation on London’s Battersea Power Station! The stop-motion animation was #ShotOniPhone and will surely get people into the holiday spirit. pic.twitter.com/VC6hTN2WEi
Apple Intelligence ide vagy oda, vannak az Apple operációs rendszereiben olyan jellegű sajátosságok, amelyeket akár butaságnak is nevezhetünk. Ilyen képesség az, hogy például egy mobil számítógépről asztali számítógépre migrálásnál a rendszer figyelembe veszi, hogy ki volt kapcsolva a Bluetooth, ám amikor a felhasználó tétlenül ül az átköltözött számítógép előtt, a rendszer nem annyira okos, hogy érzékelve a problémát magától bekapcsolja a Bluetooth-t. (Gondolhatnánk, hogy ennek valami technikai oka van, de például az iOS a kikapcsolt vezeték nélküli technológiákat éjfélkor visszakapcsolja.) Amennyiben nincsen a közelünkben vezetékes egér és billentyűzet, viszonylag nehéz helyzetbe kerülünk - az Apple által kínált Magic Keyboard billentyűzetet ugyan tudjuk vezetékről használni kikapcsolt Bluetooth mellett is, de az egér jelzi, hogy töltődik, ugyanakkor nem kapcsolja be a Bluetooth-t a használatához még annak ellenére sem, ha a rendszer lehetne olyan okos, hogy Magic Mouse csatlakoztatásakor felismeri, hogy szükséges ez a technológia.
A kerülőút a következő: a vezetékkel összekötött billentyűzetünk segítségével meg kell nyitni a Utiilties / Segédprogramok mappát, amelyet legegyszerűbben a Command ⌘ + Shift + U billentyűparanccsal érhetünk el. Itt találjuk a Bluetoth File Exchange programot - a B betű lenyomására általában erre az alkalmazásra ugrik a kijelölés. Ez egy régről a rendszerben hagyott program arra a célra, hogy a régi, Bluetooth alapon fájlt cserélő telefonokkal lehetőség legyen kommunikálni. Ha ezt megnyitjuk (Command ⌘ + O vagy Command ⌘ + lefelé nyíl), akkor érzékeli, hogy a Bluetooth ki van kapcsolva, és feldob egy párbeszédablakot, amely segítségével be tudjuk kapcsolni a technológiát.
A piaci elemzők sokkal inkább izgulnak az Apple szolgáltatásainak és termékeinek sikere miatt, mint maga az Apple, amely láthatóan számos termék esetén hosszabb távra játszik. Ahogyan annak idején az Apple Watch lassan pörgött fel, úgy az Apple Vision Pro is lassan indul be. A HomePod termékvonal sem lett két hónap alatt piacvezető, de az Apple az aktiválásokból látja, hogy hónapról hónapra milyen szépen gyarapodik a mennyiség, és ez kedvezően járul hozzá az ökoszisztéma kiépüléséhez.
Némileg más a szolgáltatások világa, ahol az Apple-nek sok esetben költsége is van, ám ez a terület arányosan a legtöbb profitot termelő szegmense a cégnek. Némi kivételt jelent ez alól az Apple TV+, amely kapcsán a nyáron már a Bloomberg kongatta a vészharangot, amely akkor sem érdekelte az Apple-t. Most az Ars Technica közölt lesújtó cikket arról, hogy milyen sokba kerül a szolgáltatás, miközben mennyire kicsi a piaci részesedése - vagy ahogyan durvábban fogalmaznak: mennyire kevesen nézik.
Az Apple TV+ létrehozásakor az Apple kifejezte: minőségi, Hollywoodban sem letagadni való tartalmakat kívánnak létrehozni, amelyhez páratlan szakemberek tudására hagyatkoznak. A cég eddig 20 milliárd dollárt költött arra, hogy eredeti tartalmakat hozzanak létre, és sokak szerint ez nem biztos, hogy megéri. Ezek az elemzők minden bizonnyal nem értenek ehhez a szegmenshez, és nem ismerik az Apple gondolkodásmódját a szolgáltatási szektorban.
A száraz tények: a 20 milliárd dollárért az Apple TV+ 0,3%-os piaci részesedést szerzett meg az Amerikai Egyesült Államokban, amely azt jelenti, hogy a piacvezető Netflix műsorait egy nap alatt többször tekintik meg, mint az Apple TV+ műsorait egy hónap alatt. A cég nem hozott nyilvánosságra előfizetői adatokat, de becslések szerint ez a szám 25 millió lehet, és ebbe nem kalkulálják bele azokat, akik az Apple termék vásárlása mellé kapott ingyenes hónapokat élvezik. (Ez egyébként 250 millió dollár havonta, tehát a szolgáltatás kezdeti időszakában nem feltétlenül rossz bevétel, hiszen lesz egy pont, amikor ez átváltozik profittá.) Az Apple TV+ számos országban nem érhető el ez adott régió nyelvén - így például magyarul sem. Abszurd, hogy egyes licencelt filmeket más cégek, akár rivális szolgáltatók szinkronizáltak magyarra, így az Apple által jegyzett Napóleon című alkotást az Amazon Prime révén meg lehet nézni magyarul, de az Apple TV+ felületén nincsen magyar szinkron rajta, amely jól mutatja a helyzet faramuciságát.
Összehasonlításként: a Netflix 283 millió, a Prime Video 200 millió, a Peacock 28 millió, a Paramount+ 7 millió előfizetővel rendelkezik.
Az Apple filmjei és sorozatai évről évre rekord jelöléseket kapnak minden díjazási formátumban, vagyis nem kérdéses, hogy a termékek minősége méltó a cég nevéhez. Hosszabb távon pedig a katalógus bővülése szükségszerűen nagyobb nézettséget jelent majd, hiszen számos sikersorozat már a sokadik évadnál jár.
Emellett az Apple szerződtetett egy Maria Ines Rodriguez nevű szakembert, akinek az a feladata, hogy olyan országokban licencelje a cég sorozatait, ahol az Apple TV+ nem kellően széles körben érhető el, illetve nem érhető el a helyi nyelvű szinkron - ez azt jelenti, hogy akár magyar televíziókban is megjelenhetnek Apple sorozatok, amely további bevételeket jelenthet a cég számára az előfizetéseken túl.
Összességében ebből akár nagyobb bevételre is szert tehet a cég, és ezt a képletet más szolgáltatók is alkalmazzák, így minden bizonnyal az Apple számára is beválhat.
Az Ars Technica összefoglalója a témában… Az Apple TV+ hivatalos webhelye…
A MacMag.hu 2002. február óta számol be a Mac világ friss híreiről. Régebbi írásaink a felnyíló menüből választhatók ki.