A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:







Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


macOS-iOS 27 fejlesztői béta 2 - Ultragyors és akár vezetékes AirDrop
(június 26.)

Az Apple az idei, rekord unalmas WWDC-n elejtett néhány olyan funkció fejlesztést, amely minden felhasználót érinthet, aki aktívan használja az Apple eszközöket. Ezek egyike az AirDrop fejlesztése lehet, amely egyrészt működik vezetékesen is: vagyis nem kell a Mac irányából piszkálni az iPhone-t, ha valami nagy méretűt át akarunk tölteni, hanem egyszerűen az iPhone irányából megosztva az adott tartalmat az akár Thunderbolt kábellel csatlakoztatott készülék dinamikusan vezetékesen képes áttölteni a tartalmat a Mac-re. A gyorsulás ugyanakkor úgy is tapasztalható, ha sima WiFi+Bluetooth kapcsolaton kommunikálnak az eszközök, vagyis ha két Mac között cserélünk így adatot, vagy ismerősünknek küldünk át egy iPhone segítségével készített videót, akkor sem kell olyan sokat várni, mint akár az iOS 26 esetén. Ez mindenképpen fontos fejlesztés lesz, és bár az első fejlesztői bétában még nyoma sem volt a gyorsulásnak, a napokban elérhetővé vált kettes számú fejlesztői bétában már szembetűnő az újítás.



Érdekesség, hogy a sokat megélt, az utóbbi években csak elrontott Image Capture / Képletöltő alkalmazás esetén a letöltés sebessége Thunderbolt kábelen szintén fokozódott a korábbi USB 2.0 tempóhoz képest az iPhone-ról, de például a képek törlése nem gyorsult, továbbra is kifejezetten lassú. (Az Image Capture / Képletöltő macOS 26-ban keletkezett számtalan hibáját a kitartó hibajelentések ellenére sem orvosolta az Apple, így e téren még nem érdemes várakozásokat támasztani a macOS 27 rendszerrel szemben.)
A macOS 27 előzetese az Apple lapján…

Az Apple az áremelésben sem átlagos!
(június 25.)

Magyarországon az országgyűlési választások másnapja óta várakozás volt arra vonatkozóan, hogy az Apple árakat csökkent, hiszen a forint váratlan, de gazdaságilag egyébként teljesen értelmezhető erősödése okot adott volna arra, hogy ne a 395-420 forint között ársávra belőtt árak legyenek érvényben, hanem némileg mérséklődjenek a fogyasztói árak.
Aztán Tim Cook megszólalt, és bejelentette, hogy az Apple nem tudja tovább tolerálni a világpiacon bekövetkezett memória drágulást, és kénytelen az áremelés eszközéhez nyúlni. Az a Tim Cook, akinek a ’90-es években nagy szerepe volt abban, hogy az amerikai gyártástól elfordult az Apple, és távol-keleti piacokról látja el magát, most kénytelen volt beismerni, hogy több évtized jó kapcsolat és diverzifikált beszállítói láncolat ellenére a közgazdaság győz a jó kapcsolatok felett: a memória gyártók annak adják el a termékeiket, aki többet ad érte. Majd lesz nagy seb nyalogatás, amikor a jelenlegi piaci helyzetet okozó kártyavár összedől, de úgy tűnik, hogy még korlátlan az igény az autós üldözésben résztvevő macskák és a tőzsdei mozgásokat „megjósoló”, természetes zsíros előfizetési díjért dolgozó, de akár 30%-os hozamot ígérő befektetési tanácsadó botok iránt, így egyelőre újabb szintek épülnek a kártyavárra.
Vagyis az április közepe óta várt, árfolyam alapú árcsökkentés szembekerült az Apple beismerésével, hogy kénytelen árakat emelni. A kérdés a két paraméter egymásnak feszülésének eredője volt - az utóbbi hónapok piacát látva volt némi reménykedés arra vonatkozóan, hogy a két hatás kioltja egymást.
Nem így lett. Az árcsökkenés helyett az Apple egy jókora áremelést hajtott végre, amely révén 7-38%-os árváltozás történt. Olyan abszurd változások is bekövetkeztek, hogy a mindössze 8 GB memóriát tartalmazó MacBook Neo ára, amely éppen az olcsóságával próbált hódítani, szintén emelkedett 20.000 Ft-tal, de az erősebb forint révén a korábban 100.000 Ft-os processzor felárak is 120.000 Ft-ra emelkedtek. Mert. Az Apple minden Mac árát megemelte, kivéve az alap Mac mini modellért, amely 379.990 Ft-ról 349.990 Ft-ra esett, de ha figyelembe vesszük, hogy ez kvázi a 279.990 Ft-os gép utódja, akkor itt sem beszélhetünk igazi csökkenésről. A Mac gépek mellett az iPad modellek, a piacot már csak dekorációs elemként érintő Apple TV, a HomePod és HomePod mini, valamint a Magyarországra be nem vezetett Apple Vision Pro ára is emelkedett - utóbbi esetén nyilván nem fért bele a reklámárba a memória komponens.



Az iPhone, az Apple Watch és az AirPods még nem drágult - írják rokonszenvesen egyes nyugati lapok.
Az Apple hivatalos indoklása: „A szórakoztatóelektronikai ipar példátlan kihívással néz szembe. A mesterséges intelligencia funkciókat kiszolgáló adatközpontok gyors terjeszkedése rendkívüli mértékben megnövelte a memória és a tárolóeszközök iránti keresletet. Még soha nem láttunk ilyen mértékű és gyors alkatrészár-emelkedést. Eddig megvédtük ügyfeleinket ezektől az áremelkedésektől, de most eljutottunk arra a pontra, hogy számos termék árának emelését el kell kezdenünk, beleértve a mai iPad és Mac áremelést is. Tudjuk, hogy ez nem egy örömteli hír, és fáradhatatlanul dolgozunk a megoldások megtalálásán.”
A MacRumors.com összefoglalója a témában…

Bloomberg: M5 szériás marad az OLED MacBook Pro
(június 24.)

Mark Gurman, a Bloomberg megbízhatónak számító forrása és nyilván az Apple piaci szócsöve tudni véli, hogy az Apple K114 és K116 kódnévvel olyan OLED kijelzős MacBook Pro modelleken dolgozik, amelyek érintőképernyő tulajdonsággal is rendelkeznek majd. Ezt a sok újdonságot azzal igyekszik majd ellensúlyozni az Apple, hogy maradnak az M5 Pro és M5 Max processzorok, vagyis az idei évben várhatóan mérséklődik az egyébként indokolatlan rohanás a processzor verziók ugrásában, és így esély lesz arra, hogy a csúcs asztali gépek se a marketing szempontból rosszul hangzó, két generációval ezelőtti Ultra processzorral fussanak…  Az érintő OLED-kijelzős MacBook Pro modellek Gurman várakozásai szerint természetesen drágábbak lesznek, ám ennek mértékéről nem bocsátkozott találgatásba.
Az a gondolata is felmerült, hogy az Apple egyébként éppen a fentebb említett marketing okokból kihagyja az M6 Pro és M6 Max sorozatot, és míg az alapgépek kaphatnak M6 processzort, addig a magasabb kategória egyenes M7 Pro és M7 Max, illetve M7 Ultra erőforrást kap majd - tökéletesre fejlesztve a processzor számozással kapcsolatos zavart.
Érdekes egyébként, hogy míg régen az Apple-nél (és más cégeknél is) az volt a trend, hogy a csúcs fejlesztések a magasabb termékkategóriáknál jelentek meg, és legvégül érték el az alsó szegmenst, az Apple-nél ez következetesen fordítva zajlik, és míg az iPad Pro, MacBook Air, alap MacBook Pro, Apple Vision Pro már M5 szériájú processzorokat tartalmaz, addig a Mac Studio M4 és M3 szériás chipekre épül. Nyilván teljesítményben nagyobb chipekre, de akkor is rossz a marketing üzenet, mert előző szériás, elavult, régi üzenete van az M3 Ultra chipnek, ha valami másban már M5 van.
Az érintőkijelzős MacBook Pro gondolata merész, mert az Apple eddig határozottan elválasztotta az iPadOS és macOS vonalait egymástól - nem is világos, hogy mik azok a konkrét műveletek, amiket az ember az ujjával akarna egy Mac-en elvégezni, illetve a rivális gyártók ilyen termékei sem arattak osztatlan sikert. Évtizedekkel ezelőtt az iMac kapcsán felmerült, hogy milyen jó volna egy érintős verzió, de az asztali gép esetén ez más, hiszen ott eleve fizikailag külön állnak a beviteli egységek, és ott praktikus lehet egy ablakot bezárni egy bökéssel. Az iMac persze az elmúlt években sajnos az az Apple termék lett, ami szép, színes, ott van a kínálatban, de nagyon kevés embert érdekel, így érthető, hogy a fejlesztések inkább a mobil gépek irányába koncentrálnak.
Az ugyanakkor óvatosságra int, hogy a cég idén beiktatásra kerülő új vezetője részéről vajon szerencsés-e bejárni a piacon közhelynek számító termékköröket csupán azért, mert az Apple-ne ilyen terméke eddig még nem volt. Kicsit a kilencvenes évek zavara látszik visszatérni Mark Gurman értesülései nyomán, amelyből csak Steve Jobs visszatérése tudta felállítani az Apple-t, ez azonban most nyilvánvalóan nem következik be.
A MacRumors.com összefoglalója a processzor fejlesztési útiránnyal…
Mark Gurman az érintőképernyős OLED MacBook Próról…

Tim Cook: Jönnek az áremelések a RAM árak miatt
(június 17.)

Az Apple hosszú ideig kivárt, hátha normalizálódik a piac - néhány terméket ugyan kivezettek a kínálatból -, de alapvetően nem történt semmiféle drasztikus változtatás a termékek árazása kapcsán annak ellenére, hogy a piac megvadult a mesterséges intelligencia hardverigények okozta kereslet miatt. Az SSD árak ötszörös-kilencszeres szintre emelkedtek, a memóriák árai pedig a piacon lévő modulok árazásában nyilván nem fejezhetőek ki az Apple processzorba integrált RAM megoldása esetén, de a négyszeres szorzó ott is alapvető, ha egyáltalán van termék, mert sok esetben egyszerűen hiány alakul ki, és több hónapos várólistára kerülnek a nagy gyártók is.
Az Apple kitartott, és várta, hogy beinduljanak új gyártósorok, ám a gyártók számára jó dolog az, hogy míg tavaly ilyenkor mondjuk 35.000 Ft volt a kiskereskedelmi ára egy 2 TB-os SSD-nek, most 190.000 Ft-ért el tudják adni ugyanazt.
Tim Cook szavait a The Wall Street Journal idézte: „Próbáltuk megvédeni ügyfeleinket az áremelkedésektől, de a helyzet fenntarthatatlanná vált.
Az árváltozások ütemezéséről nem esett szó, de ez olyan paraméter, ami szinte minden termékkört érint: minden Mac esetén felmerül a memória igény, minden iPad modellnél egyre hangsúlyosabb a RAM mennyisége, és természetesen az iPhone gyorsaságának kulcsa is a memória, de még a kicsiny Apple Watch esetén is jobb válaszkészséget nyújt, ha több RAM van benne. Itt ki kell emelni, hogy az Apple eddig sem mérte olcsón a memóriát, tehát tényleg nagy a baj, ha a túlárazott lépcsőkbe sem fér bele a megnövekedett költség: az Apple-nél 8 GB memória számítógép modelltől függően 100.000 Ft-ba kerül jelenleg, 16 vagy 24 GB 200.000 Ft-ba is kerülhet más modellek esetén. Ez azért eléggé bőkezű felárak, tekintve, hogy az utolsó bővíthető Mac mini modellebe 64 GB memóriát utólagosan 65.000 Ft-os áron lehetett belerakni. Tény persze, hogy a hiány szükségszerűen felhajtja az árakat. Tim Cook leköszönő ügyvezető pedig kénytelen pályafutása végét ezzel a rossz hírrel kikövezni.
A 9to5Mac jelentette a hírt a WSJ írása alapján…

Apple Music: Kétbalkezes csábítás
(június 15.)

Az Apple Music hatalmas előfizetői bázissal rendelkezik, ám vannak olyan ortodox felhasználók, mint e sorok szerzője, akik nem szeretik az előfizetéses konstrukciókat: ugyan a tartalmat sosem fogjuk birtokolni, de egy megvásárolt zene vagy akár egy régről maradt lemez saját, nem szűnik meg a hallgatás lehetősége a jövő hónapban, ha éppen nem akarunk fizetni érte, és nem fog szakadozni a muzsika a fülünkben akkor sem, ha Pécel térségében vonatozunk, ahová a mobil szolgáltatóknak máig nem sikerült kielégítő térerőt varázsolnia.
Az Apple azonban időről időre újra megpróbál elcsábítani: egy-egy újabb hardver vásárlásakor különböző időtartamú próba opciókat ajánlanak fel, legutóbb például egy három hónapos ingyenes lehetőséget.



Alapvetően az Apple Music felületével, kezelhetőségének logikájával is bajom van: egyszerűen nem áttekinthető, kaotikus, a válogatások sokszor túl közhelyesek, és nem veszik figyelembe a stílusokon belüli árnyalatnyi eltéréseket, amelyek okán az egyik zene tetszik, a másik meg nem, még ha ugyanabból a korszakból és stílusból való is. Nem biztos, hogy egy Pet Shop Boys rajongó szereti a New Ordert csupán azért, mert az 1980-as években alapított angol együttesek… Ez pedig láthatóan meghaladja az Apple Music algoritmusának intelligenciáját, és többször kell a tovább gombot használni, mint ahányszor jó zenét sikerül betölteni egy-egy szám után.
Kicsit elmélyülve a magyar dalokban örömmel láttam, hogy olyan klasszikusok, mint a Neoton Família, megjelentek Apple Lossless formátumban, ráadásul igen széles életművel. Sok esetben akár dalszövegek is elérhetőek, így ha az ember kedveli ezt a hangulatot, akár énekelheti is a korabeli slágereket.
Mi több, számos hazai produkció esetén kikapcsolhatjuk az énekhangot, és a hangszerjátékra karaoke stílusban énekelhetjük a dallamot. Otthon. Ehhez a fekvő módban a jobb felső sarokban, álló módban az idővonal fölött, a dalszöveg jobb alsó részén lévő mikrofonra kell bökni.



Sajnos nem ugyanez a helyzet mondjuk a Republic alapműveivel, ahol ugyan van dalszöveg, de annak időzítése és olykor szövege köszönő viszonyban sincs a tényleges énekhanggal. A Születni kell… című klasszikus esetén a különféle szakaszok is teljesen kaotikusan jelennek meg, így ha a dalszöveg alapján próbáljuk követni a zeneszámot, meglepő eredményeket kapunk… (A 16 tonna fekete szén című számot elkezdeni sem érdemes, mert ott a dalszöveg eleve félperccel megelőzi a hallott zenét…)



Ami azonban a legnagyobb csalódás és talán a szolgáltatás legalja, hogy a mai napig előfordul olyan, ami korábban elsősorban a elektronikus zene terén volt jellemző: az azonos nevű előadókat az Apple Music nem válogatta szét, hanem ömlesztve jeleníti meg, vagyis például a hazai rock egy alapvető legendája, a Bikini listáján több olyan album is szerepel, amelynek nyilvánvalóan semmi köze a magyar együtteshez… Ez olyan végtelenül bénaság élményt kínál, ami talán a legnagyobb csalódás a szolgáltatásban.



Főleg annak ismeretében, hogy nem egy 1984-1987. között alkotó kazincbarcikai alternatív rockzenekarról van szó. És vannak az Apple-nek magyar nemzetiségű, illetve magyarországi dolgozói, tehát (a térképekben lévő „utca út” hiba után másodikként) ki lehetne javítani az ilyen hibákat.
Természetesen jogos az az érvelés, hogy hatalmas k