A Pages első indításakor a Create Document / Dokumentum létrehozása ikon fogad a bal felső sarokban, amely a későbbiek során is jelen lesz annyi különbséggel, hogy mellette a Pages programban már létrehozott és korábban megnyitott iratok jelennek meg.

A Pages alapértelmezés szerint használja az iCloud Drive felhő alapú tárhelyet, és ennek megfelelően az indításkor az ott található Pages mappa tartalma jelenik meg előttünk, amely alapértelmezett mentési helye a programnak.

Ezen a helyen, vagy bármelyik itt található mappába belépve a Create Document / Dokumentum létrehozása parancsot választva tudunk új iratot alkotni.

Ekkor megjelenik a Pages előre legyártott témáinak, sablonjainak sora, amelyet az Apple kellően jó ízlés szerint, előre definiált helyfoglalókkal alkotott meg, tehát van egyfajta szerkesztési vázlatunk, amelyet szabadon testre szabhatunk.



A sablonok előnye, hogyha éppen nem vagyunk kreatívak, vagy nem valami formai követelmények szerinti dokumentumot kell létrehoznunk, akkor lehetőségünk van néhány perc alatt szöveggel és képekkel megtölteni egy szinte kész dokumentumot, és nem kell azzal foglalkoznunk, hogy az hogyan nézzek ki. A helyfoglalók helyére be tudjuk tenni saját képeinket, a szövegeket pedig át tudjuk írni igényeink szerint.

Nagyjából ugyanez a hátránya is ezeknek a típusú dokumentumoknak: sok esetben erősen kötöttek, és olyan részekkel is kell foglalkoznunk, amellyel alapból nem biztos, hogy szeretnénk - például lábjegyzet is található sokban.



A Pages az új dokumentum létrehozásának felületén az összes témát felkínálja, de a Choose a Template / Sablon kiválasztása felirat alatti sávban témánként is áttekinthetjük a rendkívül gazdag kínálatot, valamint lefelé görgetve az egyes témák kiemelt darabjai mellett jobbra a Show All / Összes megjelenítése gomb segítségével szintén bepillanthatunk az adott téma minden gyárilag kínált sablonjába.

Az Apple nagyvonalú a témák terén: vannak hírlevelek, szórólapok, önéletrajzok, üzleti levelek, könyvek és sok egyéb létrehozására kínált sablonok a Pages kínálatában.

Amennyiben nem kíváunk sablon szerint dolgozni, a Blank / Üres opciók valamelyikét választva tudunk teljesen szabadon alkotni - akár úgy, hogy előtte átnéztünk egy-egy sablont, hogy milyen formai igények szerint álmodjuk meg a dokumentumot. Blank / Üres jelzéssel találunk álló és fekvő iratot, könyvet vagy fekete hátterű kiadványt is.

Tipp: A JumSoft nevű cég kínál a mind a Mac alatt, mind az iOS alatt futó Pages alkalmazáshoz további kiváló szépségű témákat, sablonokat, amelyeket viszonylag baráti áron tudunk letölteni az App Store-ból, és kvázi Pages dokumentumként importálhatjuk őket a programba, szabad szerkesztési lehetőséggel.
http://www.jumsoft.com/stationery-set/

A sablonok minden paramétere definiálva van, tehát nem kell a stílusokkal vesződnünk, de természetesen igényeinkhez tudjuk igazítani a betűtípust és -méretet, vagy éppen a képek megjelenésének módját. Ha üres dokumentumot hozunk létre, érdemes lehet már az első pár sor után beállítani azt a betűméretet és -típust, amelyet ideálisnak találunk, de ha azt kényelmesebbnek találjuk, természetesen a szöveg megírását követően is elvégezhetjük a formázást.

©2011. MacMag.hu | Cikk: Birincsik József 2011. 07. 03-05.
Frissítve: 2016. május 3.; 2023. január 24. (iPadOS 16)