A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:







Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


macOS-iOS 27 fejlesztői béta 2 - Ultragyors és akár vezetékes AirDrop
(június 26.)

Az Apple az idei, rekord unalmas WWDC-n elejtett néhány olyan funkció fejlesztést, amely minden felhasználót érinthet, aki aktívan használja az Apple eszközöket. Ezek egyike az AirDrop fejlesztése lehet, amely egyrészt működik vezetékesen is: vagyis nem kell a Mac irányából piszkálni az iPhone-t, ha valami nagy méretűt át akarunk tölteni, hanem egyszerűen az iPhone irányából megosztva az adott tartalmat az akár Thunderbolt kábellel csatlakoztatott készülék dinamikusan vezetékesen képes áttölteni a tartalmat a Mac-re. A gyorsulás ugyanakkor úgy is tapasztalható, ha sima WiFi+Bluetooth kapcsolaton kommunikálnak az eszközök, vagyis ha két Mac között cserélünk így adatot, vagy ismerősünknek küldünk át egy iPhone segítségével készített videót, akkor sem kell olyan sokat várni, mint akár az iOS 26 esetén. Ez mindenképpen fontos fejlesztés lesz, és bár az első fejlesztői bétában még nyoma sem volt a gyorsulásnak, a napokban elérhetővé vált kettes számú fejlesztői bétában már szembetűnő az újítás.
Érdekesség, hogy a sokat megélt, az utóbbi években csak elrontott Image Capture / Képletöltő alkalmazás esetén a letöltés sebessége Thunderbolt kábelen szintén fokozódott a korábbi USB 2.0 tempóhoz képest az iPhone-ról, de például a képek törlése nem gyorsult, továbbra is kifejezetten lassú. (Az Image Capture / Képletöltő macOS 26-ban keletkezett számtalan hibáját a kitartó hibajelentések ellenére sem orvosolta az Apple, így e téren még nem érdemes várakozásokat támasztani a macOS 27 rendszerrel szemben.)
A macOS 27 előzetese az Apple lapján…

Az Apple az áremelésben sem átlagos!
(június 25.)

Magyarországon az országgyűlési választások másnapja óta várakozás volt arra vonatkozóan, hogy az Apple árakat csökkent, hiszen a forint váratlan, de gazdaságilag egyébként teljesen értelmezhető erősödése okot adott volna arra, hogy ne a 395-420 forint között ársávra belőtt árak legyenek érvényben, hanem némileg mérséklődjenek a fogyasztói árak.
Aztán Tim Cook megszólalt, és bejelentette, hogy az Apple nem tudja tovább tolerálni a világpiacon bekövetkezett memória drágulást, és kénytelen az áremelés eszközéhez nyúlni. Az a Tim Cook, akinek a ’90-es években nagy szerepe volt abban, hogy az amerikai gyártástól elfordult az Apple, és távol-keleti piacokról látja el magát, most kénytelen volt beismerni, hogy több évtized jó kapcsolat és diverzifikált beszállítói láncolat ellenére a közgazdaság győz a jó kapcsolatok felett: a memória gyártók annak adják el a termékeiket, aki többet ad érte. Majd lesz nagy seb nyalogatás, amikor a jelenlegi piaci helyzetet okozó kártyavár összedől, de úgy tűnik, hogy még korlátlan az igény az autós üldözésben résztvevő macskák és a tőzsdei mozgásokat „megjósoló”, természetes zsíros előfizetési díjért dolgozó, de akár 30%-os hozamot ígérő befektetési tanácsadó botok iránt, így egyelőre újabb szintek épülnek a kártyavárra.
Vagyis az április közepe óta várt, árfolyam alapú árcsökkentés szembekerült az Apple beismerésével, hogy kénytelen árakat emelni. A kérdés a két paraméter egymásnak feszülésének eredője volt - az utóbbi hónapok piacát látva volt némi reménykedés arra vonatkozóan, hogy a két hatás kioltja egymást.
Nem így lett. Az árcsökkenés helyett az Apple egy jókora áremelést hajtott végre, amely révén 7-38%-os árváltozás történt. Olyan abszurd változások is bekövetkeztek, hogy a mindössze 8 GB memóriát tartalmazó MacBook Neo ára, amely éppen az olcsóságával próbált hódítani, szintén emelkedett 20.000 Ft-tal, de az erősebb forint révén a korábban 100.000 Ft-os processzor felárak is 120.000 Ft-ra emelkedtek. Mert. Az Apple minden Mac árát megemelte, kivéve az alap Mac mini modellért, amely 379.990 Ft-ról 349.990 Ft-ra esett, de ha figyelembe vesszük, hogy ez kvázi a 279.990 Ft-os gép utódja, akkor itt sem beszélhetünk igazi csökkenésről. A Mac gépek mellett az iPad modellek, a piacot már csak dekorációs elemként érintő Apple TV, a HomePod és HomePod mini, valamint a Magyarországra be nem vezetett Apple Vision Pro ára is emelkedett - utóbbi esetén nyilván nem fért bele a reklámárba a memória komponens.



Az iPhone, az Apple Watch és az AirPods még nem drágult - írják rokonszenvesen egyes nyugati lapok.
Az Apple hivatalos indoklása: „A szórakoztatóelektronikai ipar példátlan kihívással néz szembe. A mesterséges intelligencia funkciókat kiszolgáló adatközpontok gyors terjeszkedése rendkívüli mértékben megnövelte a memória és a tárolóeszközök iránti keresletet. Még soha nem láttunk ilyen mértékű és gyors alkatrészár-emelkedést. Eddig megvédtük ügyfeleinket ezektől az áremelkedésektől, de most eljutottunk arra a pontra, hogy számos termék árának emelését el kell kezdenünk, beleértve a mai iPad és Mac áremelést is. Tudjuk, hogy ez nem egy örömteli hír, és fáradhatatlanul dolgozunk a megoldások megtalálásán.”
A MacRumors.com összefoglalója a témában…

Tim Cook: Jönnek az áremelések a RAM árak miatt
(június 17.)

Az Apple hosszú ideig kivárt, hátha normalizálódik a piac - néhány terméket ugyan kivezettek a kínálatból -, de alapvetően nem történt semmiféle drasztikus változtatás a termékek árazása kapcsán annak ellenére, hogy a piac megvadult a mesterséges intelligencia hardverigények okozta kereslet miatt. Az SSD árak ötszörös-kilencszeres szintre emelkedtek, a memóriák árai pedig a piacon lévő modulok árazásában nyilván nem fejezhetőek ki az Apple processzorba integrált RAM megoldása esetén, de a négyszeres szorzó ott is alapvető, ha egyáltalán van termék, mert sok esetben egyszerűen hiány alakul ki, és több hónapos várólistára kerülnek a nagy gyártók is.
Az Apple kitartott, és várta, hogy beinduljanak új gyártósorok, ám a gyártók számára jó dolog az, hogy míg tavaly ilyenkor mondjuk 35.000 Ft volt a kiskereskedelmi ára egy 2 TB-os SSD-nek, most 190.000 Ft-ért el tudják adni ugyanazt.
Tim Cook szavait a The Wall Street Journal idézte: „Próbáltuk megvédeni ügyfeleinket az áremelkedésektől, de a helyzet fenntarthatatlanná vált.
Az árváltozások ütemezéséről nem esett szó, de ez olyan paraméter, ami szinte minden termékkört érint: minden Mac esetén felmerül a memória igény, minden iPad modellnél egyre hangsúlyosabb a RAM mennyisége, és természetesen az iPhone gyorsaságának kulcsa is a memória, de még a kicsiny Apple Watch esetén is jobb válaszkészséget nyújt, ha több RAM van benne. Itt ki kell emelni, hogy az Apple eddig sem mérte olcsón a memóriát, tehát tényleg nagy a baj, ha a túlárazott lépcsőkbe sem fér bele a megnöveked