A régészeti kutatások egyik legizgalmasabb területe mindig is az ókori Egyiptom volt, ahonnan az évszázadok alatt a különféle gyarmatosító és kutató nemzetek kincsek sokaságát hordták szerteszét. Így történt ez az ókori pap, Szeramon szarkofágjával is, amelyet 1851 óta egy francia múzeum őrzött.

Szeramon körülbelül 3000 éve halt meg, és amellett, hogy pap volt, az uralkodó írnoka és középosztálybeli előkelőség is volt az ókori Egyiptomban. Életében is jellegzetes nyakláncot hordott, amely különféle amulettekből állt, hogy azok védelmet nyújtsanak neki valós és hitt veszélyek ellenében. Halála után egyes belső szervei helyére és testének bizonyos pontjaira is különféle drágaköveket helyeztek, hogy a túlvilágon is védelmezzék viselőjüket.

Az értékes leletet francia tulajdonosai nagy kegyelettel őrizték, így megannyi régész bánatára 1851-től sosem lett kinyitva a szarkofág, amely megálljt parancsolt a kutatásoknak is. A technika megfelelő fejlődésére egészen 2007-ig kellett várakozni, amikor is egy modern röntgengép és egy annak jeleit Mac Pro munkaállomáson feldolgozó fejlett alkalmazáscsomag jóvoltából a világ megtekinthette, milyen amulettek védelmezik a túlvilágon Szeramont.



A Szépművészeti és Régészeti Múzeumban őrzött szarkofágot egy mentőautó szállította Besançon utcáin az egyetemi kórházba, ahol Dr. Samuel Mérigeaud várakozott rá a radiológiai osztályon. A kutató régi érdeklődést tanúsított Szeramon amulettjei iránt, ugyanis ebből a témából írta doktori dolgozatát. Valósághű, három dimenziós adatokra volt szüksége a szarkofág tartalmáról, amelyet a téma specialistája, az I.M.A. SOLUTIONS nevű francia fejlesztőcsapat biztosított. A cégben fizikusok és képalkotó specialisták találtak egymásra, és céljuk az volt, hogy a CT felvételek képanyagát feldolgozva három dimenziós képeket alkossanak. Csak a véletlenen múlt, hogy ők is komoly érdeklődést mutattak az egyiptológia iránt.

Az Apple szakírója, Grant Ellis kereste fel az I.M.A. SOLUTIONS társalapítóját, Benjamin Morenót néhány kérdés erejéig a kutatással kapcsoaltosan.

Miként lesz a CT felvételekből 3D kép?
Dr. Bruno Kastler és Dr. Jean-Michel Lerais radiológus szakemberek közreműködésével Dr. Mérigeaud a GE Lightspeed Ultra CT gépezet használatával több mint 10.000 tomográfiai röntgenfelvételt készített 0,6 millimétertől 1 milliméterig terjedő sávvastagságban. A képek az egészségügyben szabványos 2D DICOM formátumban készültek 512 x 512 képpont részletességgel. A mi feladatunk ezeknek a felvételeknek az elemzése és összeillesztése volt, amely révén létrejött a részletgazdag három dimenziós tartalom, illetve amely nyomán megtaláltuk és modelleztük a testben lévő idegen anyagokat. A munkánk során a VGStudio MAX képfeldolgozó alkalmazás automatizált algoritmusait használtuk a Mac Pro számítási teljesítményére alapozva.

A munka egy része könnyű volt: a szarkofág anyagát nem volt nehéz megkülönböztetni a testtől és a többi anyagtól. Könnyedén azonosítható volt a Szeramon szemére helyezett, szemet formáló üvegpár, a nyaklánc jól kirajzolódott, és jól látható volt a belső szervek eltávolításakor a testen ejtett seb helye, amelyet fémpajzzsal fedtek le. A vallási jelképként használt íbisz madár (Benu) a testen került elhelyezésre, nem pedig a test belsejében. Komolyabb feladatot jelentett azonban a CT-k alapján a Hórusz fiai figurák azonosítása és modellezése. Ezek a kis figurák minden mumifikált egyiptomi túlvilági társaságát képezik, ám méhviasz anyaguk sűrűsége hasonló a test szöveteiéhez, ami miatt nehéz megkülönböztetni. A méhviasz figurák megtalálása régészeti forradalomnak is tekinthető, mivel a szarkofág megbontása nélkül még nem sikerült felfedezni ilyesmit.

A felvételek meglepően valósághűek. Hogyan sikerült ezt elérni?
Az amulettek felvételeit nagy felbontású sztereolitografikus formátumban (.stl) nyitottuk meg az Orealia Designer programban, amely egy innovatív, fotorealisztikus 3D modellező program, amelyet a székhelyünktől nem messze, Tolouse-ban lévő Onesia nevű cég készít. Az Orealia Designer révén 4096 x 4096 felbontású képeket hoztuk létre és dolgoztunk fel valós időben, teszteltük a különféle textúrákat, és akár 70 fps-sel körbejárhattuk a különféle térbeli objektumokat. A program fontos előnye, hogy nem kell renderelésre várni, a jó optimalizálás révén végig valós időben működik.

A tárgyak azonosítása során természetesen monokróm képekkel dolgoztunk, hiszen a CT nem színes képeket készít, de mivel az emberiség viszonylag sok múmia szarkofágját felnyitotta már, így lehetőségünk volt a meglévő tudásanyag alapján színezni a tárgyakat és a szarkofágon belüli tartalmat.

A látványuk nyújtotta történelmi élvezeten túl milyen tudást kölcsönöznek ezek a képek?
A felvételek izgalmas betekintést kínálnak a XXI. dinasztia életébe az időszámítás előtti 1080 és 950 közötti időszakba. Az egyik ilyen a szívet szimbolizáló szent bogár faragvány, amelynek alján a Holtak könyvének egy hieroglifája található, amely alapján Szeramon könyörög a szívének, hogy a végítélet során ne szólaljon fel ellene:
Ó, anyámtól örökölt szívem
Ó, anyámtól örökölt szívem
Ó, több kort magába záró szívem
Ne lépj fel tanúként énellenem
Ne mondj ellent nekem az ítélkezésen
Ne légy ellenségem a Mindenség Ura előtt


Egyiptológusi szemmel az az igazán nagyszerű számomra ebben a munkában, hogy úgy volt lehetőségünk tanulmányozni Szeramon múmiáját, hogy nem kellett felnyitnunk az, és megzavarni a túlvilági békéjét. A létrehozott és feldolgozott képanyag 20 mikron pontossággal hű a szarkofág belső tartalmához, azaz szabad szemmel nem különböztethető meg a CT alapján alkotott kép attól, amit a szarkofágot felnyitva szabad szemmel látnánk. Amikor ezen a feladaton dolgozunk, hátborzongató érzés belegondolni, hogy a digitálisan modellezett tartalomhoz a XXI. dinasztia idején élt személyek óta senki sem nyúlt, Szeramon 3000 éve érintetlenül alussza álmát.

Benjamin Moreno az I.M.A. SOLUTIONS társalapítója és társelnöke, anatómiai és régészeti modellezéssel foglalkoznak a franciaországi Tolouse-ban. Jelentős szerepet vállalnak különféle egyiptológiai kutatások terén, és több múzeum számára hoztak létre CT felvételek alapján nagy felbontású illusztrációkat.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: