A negyedik albumuk, az Eyes Open több mint másfél millió példányban fogyott az Egyesült Királyságban és nyolcszázezer fölött a tengerentúlon, ezáltal az elmúlt év legsikeresebb brit albuma lett a lemez. Több díjra, köztük Grammyre is jelölték az együttest, és a slágerük, a Chasing Cars a Virgin Radio TOP500-as listájának élére is került, miközben teli stadionok előtt játszottak világszerte.

A Snow Patrol célbaért.

Az Apple két koncert között érte utol az együttes billentyűsét, Tom Simpsont és a billentyű technikust, Paul Eastmant, akikkel a Snow Patrol stúdióban és élő fellépéseken használt eszközéről, az Apple Logic Pro-járól beszélgettek.

"A Logic Pro mindig is remek eszköz volt, amiben szívesen dolgozok újra és újra" - mondja Simpson. De az együttes nem áll meg a Logic Pro-nál. Minden tagnak van saját Mac-je, és többek közt a Calendar / Naptár segítségével egyeztetnek időpontokat, amiket iPodra is szinkronizálnak a programból. Emellett a GarageBand segítségével készítenek demókat, amiket a Messages / Üzenetek segítségével beszélnek meg egymással. "A GarageBand-et a gitár felvételek elkészítéséhez használjuk. Az is a Mac nagy előnye, hogy lehet egy kis távolságunk egymástól, nem muszáj egyszerre egy helyen dolgoznunk."

"A Logic Pro nagyon jó virtuális hangszereket tartalmaz, mint az EVP88 zongora, amit igazán szeretek."

A Snow Patrol a cikk készítésekor éppen az Egyesült Államokban turnézik, és a Logic Pro fontos eleme a fellépéseknek is. Még 2006 elején, amikor Eastman csatlakozott az együtteshez technikusként, a régi merevlemez alapú lejátszót lecserélték egy MacBook Pro-ra és a rajta futó Logic Pro szoftverre. Több oka volt a cserének. "Többek között az, hogy a Logic Pro segítségével lehetőség van menet közben szerkeszteni a zenét, módosítani rajta, amikor kötött idejű televíziós szerepléseink vannak."

A Logic Pro előnyei ellenére az áttérés egy szoftver alapú rendszerre felvetett néhány kihívást az együttes számára. "Nagy ugrás volt számomra a virtuális hangszer, mert előtte Rolandokat használtam, és elsőre furán hatott egy olyan hangszeren játszani, amit fizikailag nem tudok megfogni. Most Roland Contorller billentyűt használunk, ami a Logic Pro-hoz van kapcsolva, így gyakorlatilag olyan hangot szólaltatunk meg rajta, amilyet akarunk."

A Snow Patrol beleedződött az élő fellépésekre, mivel a korai éveiket a klasszikus rock bandákhoz hasonlóan az Egyesült Királyságban való turnézással töltötték egy furgonban. Mivel emiatt alapvető számukra az élő fellépés, olyan szoftver és hardver eszközökre van szükségük, ami nem omlik össze a műsor közben. "A Logic Pro olyan eszköz, amire lehet számítani. Egyszer sem hagyott cserben a közönség előtt. Egyszerűen csak a zenélésre kell koncentrálni, és nem kell amiatt aggódni, hogy a háttérben valami baj lesz."

Paul Eastman, a Simpson billentyű technikusa diplomával rendelkező szakember, aki olyan együttesekkel dolgozott már együtt, mint a Doves, a Bush vagy a Massive Attack. Hamar felismerte a Logic Pro és a Mac előnyeit az élő fellépéseken. "Eleinte voltak kihívások, mert úgy dolgoztunk, hogy egy dal befejezésekor bezártuk az adott produkciót a Logic Pro-ban mind az aktív, mind a tartalék Mac-en, majd be kellett tölteni a következőt, ami néha időigényes volt, és emiatt hosszas szünetek voltak a dalok között." De a Snow Patrolhoz való csatlakozás előtt Eastman írt egy OnStage nevű programot, ami automatizálja a dalváltás folyamatát, és mindössze a dalok azonosítóját kell megadni neki. "Az OnStage segítségével könnyedén készíthetem elő a következő dal anyagát egy kód megadásával, és az elindul mindkét Mac-en. A megoldás 14 hónapja jól működik."

"Az Xcode segítségével készítettem el a felületet, a program alapvetően AppleScript alapú, és igen egyszerű. Ez volt az első fejlesztői élményem, de nem érzem magam programozónak. Talán éppen ez az Xcode nagy előnye, hogy nem feltétlenül kell programozónak lenni ahhoz, hogy egy egyszerű programot el tudjunk készíteni." A Snow Patrol mellett már a Muse, a Doves és a Chemical Brothers is az Eastman féle OnStage programot használják a Logic Pro anyagaik kezelésére a színpadon.

A stabilitás nagyon fontos az élő fellépéseknél, és a Mac természetesen illeszkedik egy zenész eszköztárába. "Nem használtam PC-t az elmúlt néhány évben, de véleményem szerint azok sokkal kevésbé stabilak. A macOS UNIX alapú, és emiatt sziklaszilárd."

Napjainkban az integráció az élő fellépések és a számítógépes háttér között alapvető. "Azok a napok elmentek, amikor felvettünk egy számot, és ugyanazt könnyedén el tudtuk játszani az élő produkcióban. Manapság nagyon sok apró részlet kerül a zenékbe, effektusok és olyan hangszerek, amiket nem lehet könnyedén visszaadni élőben, és ezért értékes a Logic Pro képességeinek sora."

A Snow Patrol a következő pár hónapot koncerteken fogja tölteni, így a Mac-Logic Pro-OnStage triónak nagy szerepe lesz. "Imádok élőben fellépni" -, mondja Simpson. "Minden koncert más és egyedi, és ennyi év turnézás után még mindig izgalmasnak találjuk az élő fellépéseket."

A Snow Patrol február-március-április során 31 koncertet ad Észak-Amerikában, majd a nyáron Japánban turnéznak, végül visszatérnek otthonukba, az Egyesült Királyságba, ahol folytatják a turnézást.

A Snow Patrol együttes hivatalos lapja | Fotók: Bradley Quinn

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: