Neal Preston olyan alapvető szereplője egy rock & roll együttes életének, mint a gitár vagy a kotta: több mint 30 éve olyan együttesekkel turnézott már, mint a Led Zeppelin, a The Who, Bruce Springsteen, a Queen vagy Billy Joel. Készített sajtófotókat a Fleetwood Mac, a U2, David Bowie és Madonna számára is. Sok-sok fényképe jelent már meg a Rolling Stone magazin címlapján - a Time-ot és a Newsweeket nem is említve. És ez csupán a zenei fényképezés, amiről Preston a leginkább ismert. Emellett a People magazinnak is fényképez 25 éve, és megannyi portréfotó és címlap fűződik a nevéhez a sport, az olimpia és a sztárok világából.

És emellett még jutott ideje olyan dolgokra is, mint filmek és forgatások fényképészeti munkái. A Vanilla Sky, az Elizabethtown és az Almost Famous című filmek DVD borító képe és sajtóban megjelent fénykép anyagának nagyobb része is tőle származik. Utóbbi film cselekményének több történeti eleméve azonosulhatott volna Preston az elmondása szerint.

Preston számára a munkája nem rajongás, mint inkább művészet. "Sosem arról szólt a munkám, hogy a koncertek után az öltözőkben mulatok a sztárokkal, vagy rajtuk keresztül hírnévre hajtok. Mindig is gyönyörű képeket akartam készíteni. És imádom ezt a munkát, és nagyon-nagyon szerencsés vagyok, hogy ezzel foglalkozhatok. De ez nem rólam szól, hanem a fényképekről és a fényképeken szereplő emberekről. Amikor a fotós azt kezdi gondolni, hogy ő egy négytagú rock zenekar ötödik tagja, akkor ott komoly bajok lesznek."

Neal Preston első számítógépe egy Mac volt nagyon rég. "Tetszett a felhasználóbarát megközelítés már az elején." Most ehhez teljesítmény is társul a Power Mac G5 formájában, amire szüksége is volt Prestonnak, aki szinte egész nap Photoshopot használt a munkája során. "Rengeteg képfeldolgozási és archiválási munkához használtam a Photoshopot. Mivel egész életemben Mac-et használtam, el sem tudnék képzelni másféle számítógép platformot."

Bár kedveli az analóg képek megjelenését, az ügyfelek manapság csak digitálisat kérnek és fogadnak el. És még ha analóg képeket is készít, "a képek digitalizálásra kerülnek, mielőtt a feldolgozási helyükre eljutnának, és megjelennének magazinokban, újságokban."

Mióta Preston az olimpián találkozott az Aperture-rel, komoly rajongása alakult ki a program iránt. Nem volt sok idő megismerkedni a programmal, éppen egy határidős munka volt a People magazin számára, és ekkor derült ki, hogy a program filozófiája rezonál a fotós igényeivel, és az eredmény még hatékonyabb és élvezetesebb munka. A feladata alapvetően az volt, hogy Sasha Cohen ezüst érem utáni hangulatáról készítsen fényképeket, majd ezt a lapzárta előtt álló People részére eljuttassa. Nagyjából 30 perc idő állt a rendelkezésére, és úgy vélte, hogy teszteli az Apple hatékonysággal kapcsolatos ígéretét. Az Apple az olimpián sok Power Mac G5 gépet helyezett ki az Aperture szoftverrel kifejezetten a fényképészek számára, akik így ismerkedhettek a megoldással. A dolog működött, Preston elégedetten végezte el a határidős munkát.

"Letöltöttem a Nikon D2H fényképeit az Aperture-be, és fantasztikusan az egész kártya anyagán egyszerre tudtam színkorrekciókat végezni, és aztán kiválogatni a számomra tetszetős képkockákat. Néhányat fekete-fehér képpé alakítottam, és a munka során végig RAW fájlokkal dolgoztam. És aztán elküldtem a képeket New York-ba a szerkesztőségnek." Az egész procedúra - találkozás Sasha Cohennel, fényképezés, képek áttöltése az Aperture-be, feldolgozás, szerkesztés, majd New York-ba küldés FTP-n - mindössze két és fél órát vett igénybe. Ez igencsak jó munkatempónak mondható.

A korábbi munkastílussal ellentétben ma egészen másképp zajlik ez a munka, és Preston a barátait is Aperture-re téríti át. "Miden barátomnak tele beszélem a fejét az Aperture előnyeivel. Mielőtt használni kezdtem, a képeket a Nikon View programban válogattam, Photoshopban szerkesztettem, majd a Fetch segítségével feltöltöttem az FTP szerverre. Most ezt az egész műveletet az Aperture-ben tudom elvégezni."

Preston számára az Apple okos tervezése a legmeggyőzőbb: "Az Aperture használatához a legjobb, ha az Apple 30 hüvelykes monitorait használom, mert azon teljesen elférek. A képeket meg lehet jelölni csillagokkal, ezzel külön kiválasztásokra van mód. Lehet nézni az összes képet vagy csak a RAW fotókat egy gomb segítségével. Igazán fantasztikus a dolog!"

Az élete nagyobb részét utazással töltő Preston rengeteg koncerten fényképezett már, ami különösen nehéznek számító feladat: "Nagy kihívás olyan képeket készíteni egy koncertről, amik jól néznek ki, de mégsem ugyanolyanok, mint bárki más felvételei."

Preston isteni adománynak tartja a munkáját, amelyet még gimnazista korában kezdett el egy véletlen folytán, és sosem kapott hagyományos fényképész képzést. Mindig elsősorban a számára fontos részletekre koncentrált, és ez sikeresnek bizonyult. "Kissé romantikus szemmel közelítem meg a fényképeket. A legjobb munkáimon a háttér fekete, és nem látszik a témán kívül más. Szeretem a tiszta fotókat. Szeretek egy-egy jó megjelenésű fényképet készíteni az emberekről. Emellett rajongok a zenéért, és ez segít abban, hogy jó fényképeket készítsek róla."

Forrás: Apple.com

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: