A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:







Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Lesz-e valaha nagyobb iMac?
(május 12.)

Ahogyan öregszenek az iMac 27” modellek, több és több felhasználó jut el oda, hogy belépjen az Apple Silicon rendszerek világába, amely nyilvánvalóan óriási előrelépés, ha a processzort és az architektúrát vizsgáljuk, ám kompromisszum, amennyiben a kijelző méret kapcsán mérlegelünk. Aki ugyanis iMac modellt szeretne vásárolni, a korábban legalább félprofi kategóriájú számítógépe után egyértelműen egy alap kategóriás terméket vásárol, hiszen az iMac modellekben csak az alap processzor verzió érhető el, nincsen Pro, Max vagy Ultra változat. Nagyobb fájdalom szokott lenni a kijelző méret, amely mindenképpen visszalépés a 27”-es modellek után. (A kijelző más paraméterei kapcsán is érzékelhető eltérés, amely a kategóriaváltásra utal.)
Természetesen ki kell emelni, hogy a mostani iMac M4 modellek bármelyik korábbi Intel alapú gépek jócskán túlszárnyalják teljesítményben, miközben némán képesek üzemelni. Az ugyanakkor nem elvitatható, hogy sem a memória, sem a tárhely, sem a processzor lehetőségek nem hozzák a professzionális termékkör közelébe ezeket a modelleket.
Többek között ez is az oka, hogy újra és újra felmerül a gondolata, hogy az Apple titokban dolgozik egy nagyobb méretű iMac gépen, amely az iMac 27”, de még inkább az iMac Pro utódja lehetne. Ezek a gondolatok azonban inkább tűnhetnek vágyvezéreltnek, már csak azért is, mert amikor a MacRumors éppen nem valami fiktív AirPods Pro 3 vágyálommal kelt bizonytalanságot vagy ötvennyolcadik alkalommal jelenti be, hogy most már tényleg jön az OLED Apple Studio Display, akkor rendre fel-felbukkan az iMac 27” utód lehetősége.
Tényszerűen kijelenthetjük, hogy az Apple-nél foglalkoztak a témával, hiszen volt ilyen termékük, és meghozták azt a döntést, hogy most már nincsen. Az is megállapítható, hogy az iMac Pro a cég egyik legkevésbé sikerült terméke volt: indokolatlan túlárazása mellett főként az aktuális Intel processzorok hiányosságai miatt nem aratott osztatlan sikert. (Jellemző, hogy az utána következő M1 Max Mac gépek bizonyos funkciókban akár 60x jobb teljesítményt nyújtottak, ami mindenképpen szignifikáns.)
Az Apple valójában kínál utódot az iMac 27” modellnek: Apple Studio Display a neve, amely sokoldalú kijelző beépített hangszóróval, kamerával, mikrofonnal, és amely alá a vásárló eldöntheti, hogy alap Mac mini modellt, M4 Pro Mac mini modellt, vagy akár egy komolyabban felszerelt Mac Studio modellt helyez.
Igen, ez nem iMac, hiszen az iMac-nek éppen az volt a lényege, hogy egyben van. Tim Cook azonban nem ölte meg az iMac-et, hiszen éppen visszatért az eredeti, színes iMac vonalhoz, amely a ’90-es években felpörgette az Apple-t. A profi vonal inkább csak kitérő volt, amely az iMac Pro formájában megbukott. Ha másik irányból tesszük fel a kérdést: Lenne igény egy, a Mac Studio modelleknél kisebb teljesítményű, ám a 24 hüvelykesnél nagyobb kijelzővel rendelkező iMac modellre? A válasz egyértelmű igen. Rengeteg olyan felhasználó van, akinek akár nem is a legutolsó Intel alapú iMac 27” dolgozik máig a keze alatt, és utód híján nem váltott még. Nekik az M4 processzorral szerelt gép is hatalmas ugrás lenne, ha akár 27”, akár a keretek kicsinyítésével 28,7” (nyilván 29”-nek nevezve) lenne az átló.
Az bizonyos, hogyha egy profi szintű iMac jelenne meg a piacon, annak 2 millió forint körül lenne az ára. Vagyis nem lenne meg a „pont erre vártam! rendelem!” élmény. Márpedig aki arra vágyik, hogy az Apple Studio Display panelje - vagy egy frissebb OLED panel - kerül a termékbe, és abban M4 Pro vagy M4 Max processzor kerül, annak magas induló árra kell számítani. Nem feltétlenül az Apple mohósága miatt - az inkább a memória és tárhely felárak esetén érhető tetten -, egyszerűen azért, mert amikor 450.000 Ft-ért vásároltunk iMac 27” modelleket, akkor a dollár 180 forint volt, az euró 240-260 forint. Manapság a dollár éppen a duplájába kerül, az euró tartósan 400 forint fölött van, az Apple pedig eleve minden termékét magasabbra árazza, hiszen tisztában vannak azzal, hogy az emberek már nem két évre vesznek Mac-et, hanem sokan 5-7 évre.
Csak érzékeltetésképpen: az iMac Pro induló ára 5500 euró volt - akkor 1,6 millió forint, most ez legalább 2,2 millió forint lenne. Az iMac 27”, amit 579.990 Ft-ért már megvásárolhattunk, egyébként 2.099 eurós áron került a piacokra, és a forint mostani „ereje” nyomán ez inkább 849.990 Ft-ot jelentene - de ez a legalsó modell volt.
Ennek az eszmefuttatásnak az apropója amellett, hogy heti 4-5 vásárlói észrevétel felmerül az iMac 27” teljesen jogos vágyával kapcsolatban, hogy érdekes módon az Apple a viszonteladói képzési oldalán máig úgy nevezi a kategóriát, hogy 24-inch iMac, vagyis nem simán csak iMac, hanem utal a méretére, mint elkülönítő paraméterre. Bizonyos, hogy az Apple vizsgálja azt, hogy egy nagyobb kijelzős iMac milyen sikereket érhetne el, de a területen sok a bizonytalanság: a kijelző technológia változásban van, a vámpolitika miatt az árazás bizonytalan, az iMac eleve messze nem mondható sikeresnek a többi termékhez képest, így nem indokolt a termékvonal túlreprezentálása. Az is tény persze, hogy a termékvonalon a növekedés lineáris folyamat volt az évek alatt: a G4-es „bólogatós” iMac például 15” és 17” verzióban jelent meg, és óriási dolog volt, amikor a cég kiadta a 20”-es verziót. Aztán a növekedés folytatódott. Ilyesmi tűnik elképzelhetőnek a mostani iMac modelleknél is: nem iMac Pro, hanem a jelen modellek árának mérséklődése, és a mostani árszintre, esetleg picivel azok fölé nagyobb iMac-ek bemutatása.
Az iMac színes történelme…
Az iMac 24" termékcsalád M4 processzorral…

AIINO Trip: MagSafe akkumulátor USB-C kapcsolattal is
(május 11.)

Több és több gyártó aknázza ki az Apple MagSafe technológiában rejlő lehetőségeket, amelyek révén minden eddiginél praktikusabb és hatékonyabban működő kiegészítők érhetőek el az iPhone 12 és újabb generációs készülékekhez. Ebbe a körbe illeszkedik a AIINO Trip mágnesesen illeszkedő MagSafe külső akkumulátora is, amely egy 5000 milliamperórás egység, amely nemcsak a vezeték nélküli Qi töltést biztosítja a mobil készülékeink számára, hanem mágnes gyűrűje révén a támogatott készülékek hátoldalához precízen illeszkedik, ezáltal még nagyobb hatékonyságú, akár 15 watt teljesítményű töltést képes biztosítani. A külső akkumulátorok rendkívül praktikus kiegészítői az életünknek, hiszen egy kirándulás, aktív baráti összejövetel, városnéző túra alkalmával olykor rengeteg fényképet és videó felvételt is készítünk. Ez fokozottan igénybe veszi az iPhone akkumulátor