
AIINO Trip: MagSafe akkumulátor USB-C kapcsolattal is
(május 11.)
Több és több gyártó aknázza ki az Apple MagSafe technológiában rejlő lehetőségeket, amelyek révén minden eddiginél praktikusabb és hatékonyabban működő kiegészítők érhetőek el az iPhone 12 és újabb generációs készülékekhez. Ebbe a körbe illeszkedik a AIINO Trip mágnesesen illeszkedő MagSafe külső akkumulátora is, amely egy 5000 milliamperórás egység, amely nemcsak a vezeték nélküli Qi töltést biztosítja a mobil készülékeink számára, hanem mágnes gyűrűje révén a támogatott készülékek hátoldalához precízen illeszkedik, ezáltal még nagyobb hatékonyságú, akár 15 watt teljesítményű töltést képes biztosítani. A külső akkumulátorok rendkívül praktikus kiegészítői az életünknek, hiszen egy kirándulás, aktív baráti összejövetel, városnéző túra alkalmával olykor rengeteg fényképet és videó felvételt is készítünk. Ez fokozottan igénybe veszi az iPhone akkumulátorát. Ilyenkor nagyon hasznos az a lehetőség, ha egy mobil akkumulátorról újra tudjuk tölteni a készüléket, vagy csak rá tudunk tölteni néhány százalékot. Az AIINO Trip külső akkumulátor asztroszürke színben érhető el, és jó tapintású, strapabíró alumínium burkolatban van elhelyezve. A gyűrűre helyezve precízen illeszkedik az iPhone hátoldalához, a hátán lévő csíkozás jóvoltából pedig stabil a fogása, nem csúszik ki a kezünkből. A feltöltésére használható USB-C kapu egyúttal vezetékes töltésre is alkalmas, tehát akár más készüléket is tölthetünk a segítségével, amennyiben adatkábel van nálunk. A vezeték nélküli töltési képessége alkalmas a korábbi készülékek töltésére, amelyek nem rendelkeznek mágneses rögzítési funkcióval.
Az AIINO Trip külső MagSafe akkumulátor…
iPadOS: Shazam ikon funkciói szerkentyűként
(május 10.)
Az iPadOS utóbbi változataiban számos ikon képes arra, hogy alap funkciója mellett valamilyen szerkentyűvé (widget) váljon, amely révén anélkül is kapunk információkat, hogy az alkalmazást elindítanánk. Az Apple erre természetesen egy külön keretet biztosít, hogy a működés megfeleljen az operációs rendszer stabilitási és biztonsági előírásainak. Az ikon átalakításához az ujjunkat hosszan nyomva kell tartani a Shazam ikonján, amelynél a legfelső sorban megjelenő opcióknál van lehetőségünk az ikon átalakítására.
A nagyobb ikonnézet kiválasztása mellett tekintsük át a menü további elemeit! A Start Shazam gomb segítségével az aktuálisan hallható zenét ismertethetjük fel, amely a Shazam alapvető funkciója. Bekapcsolhatjuk az Auto Shazam funkciót, amely nyomán az iPad folyamatosan hallgatja a környezeti hangokat, és minden zenét felismer, ami csak elhangzik a környezetünkben. Az Apple ígérete szerint ez természetesen csak zenefelismerési céllal történik, de mint a Sirivel kapcsolatos perben is kiderült, rendszerint előfordult, hogy konkrét élő személyek hallgatták vissza felhasználók különféle élettevékenységeit hozzájárulás nélkül. Szóval ez inkább bizalmi kérdés, és persze az iPad akkumulátorát is jobban terheli, ha folyamatosan hallgat.
További lehetőség a dalok közt keresés, valamint a minden alkalmazásnál elérhető iPadOS funkciók: a képernyő rendezés, az alkalmazás megosztása másokkal, a Face ID-hez rendelt megnyitás, illetve az eltávolítás.
Az ikon méret opcióknál a normál nézet mellett további három variáció érhető el, amely a legutolsó keresés vagy keresések eredményét jeleníti meg. Ennek előnye, hogy az éppen megtetszett dalt egy bökéssel megnyithatjuk például az Apple Music segítségével való meghallgatásra, ismerőseinknek megmutatásra, vagy a YouTube-on elérhető videóklip megtekintésére. Az ikonméretek esetén az a különbség, hogy mennyi utolsó találatot jelenít meg, amely egy, három vagy négy lehet.
Természetesen a zenekeresés funkciója sem marad el, mivel a jobb felső sarokban lévő Shazam ikon segítségével ennek használatára is mód van. Vagyis az ikon nagyobb részére bökve az utolsó találatok valamelyike töltődik be azonnal hallgatható formában, de a jobb felső sarokban lévő Shazam jelre bökve az alkalmazás alapvető funkciója is hatékonyan elérhető. (Érdekesség, hogy az ikonra hosszan bökve a többlet funkciók eltűnnek, azok csak az alap ikonnézetnél érhetőek el.)
A Shazam alkalmazás lehetőségei és használata…
Az iPad termékvonal kínálata…
Látványos naptár fejlesztések jöhetnek a WWDC-n
(május 9.)
Az Apple még 2024. áprilisában vásárolta fel a kanadai Mayday Labs nevű céget, amely mesterséges intelligencia alapú naptárat, feladatkezelőt és emlékeztető szolgáltatást épített ki az alkalmazása formájában a teljes Apple ökoszisztémára. A felvásárlás nyomán várható, hogy az Apple ezeket a képességeket a közeli jövőben beépíti majd a Calendar / Naptár és a Reminders / Emlékeztetők alkalmazásaiba, illetve a mögöttük futó iCloud funkciókba. Az Apple egyébként 2023. szeptembere óta legalább 7 olyan céget vásárolt fel, amelyek elsősorban mesterséges intelligencia irányú fejlesztésekben voltak érintettek. Annyi bizonyosnak látszik, hogy az idei évi WWDC, amely június 9. és június 13. közt zajlik majd, minden operációs rendszerben az Apple Intelligence fejlesztésekkel fogja lenyűgözni a fejlesztői és hosszabb távon a felhasználói közösséget.
A WWDC 2025 hivatalos lapja…
A hír forrása a francia MacGeneration blog…
A Calendar / Naptár alkalmazásról bővebben…
Az Apple bemutatta idei évi Pride óraszíját és témáit
(május 9.)
Ahogyan az utóbbi években mindig, idén tavasszal is megjelent egy új óraszíj az Apple-től, amely a szivárvány színeit dolgozza fel tetszetős módon. Míg a tavalyi évben kiadott szilikonszíj alapvetően tojásfehér alapon tartalmazott újrahasznosított szíjak darabjaiból bedolgozott egyedi színmintákat, most színes sávok alkotják a szíjat, és bár a hivatalos kommunikáció szerint ez az LMBTQ+ közösséget szólítja meg, a színes termékek iránt vonzódó felhasználóknak is tetszetős elem lehet. (A patent felirata: Designed with Pride in California.)
Az Apple hivatalos közleménye a következő: „A Pride hónap előtt az Apple bemutatja az új Apple Watch Pride Edition sportszíjat, óraszámlapot, valamint iPhone és iPad háttérképet, hogy ünnepelje az LMBTQ+ közösségek erejét és szépségét világszerte. A Pride Edition sportszíj már ma megrendelhető, a hozzá illő, dinamikus óraszámlap és háttérkép pedig egy hamarosan megjelenő szoftverfrissítésben lesz elérhető. Minden egyes Pride Edition sportszíjat, amely különböző formájú és méretű szivárványcsíkokból álló gobelinnel rendelkezik, élénk színű, egyedi csíkokból állítanak össze, amelyeket kompressziós öntéssel formálnak eggyé, így finom, mégis feltűnő variációkat hozva létre. Nincs két teljesen egyforma szíj, amely az LMBTQ+ közösség minden tagjának egyéniségét tükrözi.”
Az óraszíj mellé a közleményben is említett háttérkép dinamikus: az óra esetén másodpercenként újrarendeződni is képes, és mivel fekete és pasztell színek is találhatóak benne, így inkább tűnik egy színes művészeti alkotásnak, mint valami átpolitizált dolognak. A szíj ára a szokásos 19.990 Ft lesz, és minden óra méretében rövidesen megvásárolható.
Az Apple hivatalos közleménye…
Eddy Cue kissé túltolta a tanúvallomását
(május 8.)
A Google elleni trösztellenes perben hallgatták meg Eddy Cue-t, az Apple szolgáltatásokat irányító alelnökét, aki 1989. óta dolgozik az Apple-nél, szóval igazi veteránnak számít. Cue ritkán nyilatkozik, nyilvános megjelenései során Ferrarival jár és kosárlabda mérkőzéseken szurkol nagy átéléssel.
Mostani nyilatkozatai megrázóak voltak, amelynek hatására 7,5%-kal esett a Google árfolyama, illetve megtudhattuk azt is, hogy 10 év múlva már nem kell iPhone-t hordani magunknál, mert a mesterséges intelligencia különféle viselhető dolgokkal kiegészülve kiváltja majd a készülékeket, amelyek forgalmából ma még az Apple prosperál. Erős kijelentések, főleg annak tükrében, hogy a meghallgatás során az Apple eszközökre alapértelmezetté tett Google kereső okán kapott horribilis pénzösszegek legalitását vizsgálják, nem pedig Cue jóslataira voltak fogékonyak a jogi szakemberek.
Eddy Cue elmondta, hogy 2025. áprilisáig az idei évben jelentősen csökkent az Apple eszközökről végrehajtott internetes keresések aránya. Erre a Google árfolyama esni kezdett, és 7,51%-ot zuhant. A Google tulajdonosa, az Alphabet cáfolta az információt, és a keresési volumen folyamatos növekedéséről beszéltek. A nyilatkozat célja nem világos, ugyanis az Alphabet azért fizet az Apple-nek, hogy az Apple hardvereken a felhasználók alapértelmezés szerint a Google keresőmotort használják. Vagyis ha Cue arról beszél, hogy tulajdonképpen egyre kevesebbet használják a keresőt az emberek, akkor az a Google-t helyezi olyan pozícióba, hogy kevesebb „kenőpénzt” adjon az Apple-nek az alapértelmezettségért.
A két cégóriás együttműködése feszegeti a szabad versennyel kapcsolatos törvényi határokat, mert bár nyilván a Google-nek nincsen jelenleg érdemi riválisa, hiszen a Bing, Yahoo!, stb. sokkal gyengébb hasznos találati értékkel bírnak, de attól még tény, hogy kvázi lefizették az Apple-t, hogy a Google legyen az alapértelmezett kereső az eszközökön, az Apple pedig nem hirdette meg nyilvánosan, hogy aki többet fizet, annak a keresőjét fogja alkalmazni, szóval több szempontból kifogásolható az eljárás.
És hogy miként kapcsolódott a tanúvallomáshoz az a jóslat, hogy 10 év múlva az Apple fő hardvere már okafogyott lesz? Cue valamilyen gondolati csavar során próbálta bagatellizálni a „megvesztegetés” jelentőségét, mivel 10 év múlva már mindenki a mesterséges intelligenciát használja majd, így nem lesz jelentősége annak, hogy most még dollár milliárdok folynak át az Alphabettől az Apple-nek a keresőmotor alapértelmezetté tételéért… Számszerűsítve évi 20 milliárd dollár.
A bírósági meghallgatás során a jogi szakemberek alapvetően nem a technika fejlődésére voltak kíváncsiak, hanem annak körülményeire, hogy miként is fordulhat elő, hogy a két cégóriás ilyen titkos együttműködést folytat. Így nem világos, hogy Cue segítette az ügyet, vagy csak maszatolásnak vették a szavait - tény persze, hogy ebből a helyzetből sokkal jobbat nem lehetett kihozni.
A Bloomberg írása a témában…
Eddy Cue profilja az Apple vezetői weblapján…
A The Verge kritikus hangú írása a nyilatkozatról…
A Google reakciója Eddy Cue nyilatkozatára…
A Google keresések fele Apple eszközökről érkezik…
Pixelmator - Apple tulajdonban, vegyes élménnyel
(május 8.)
A Pixelmator hosszú-hosszú évek óta az egyik legjobb független fejlesztésű alkalmazás volt, amely valóban úgy épült fel, ahogyan az Apple megálmodta: használja az Apple hardverek natív erejét, optimalizálva van a szoftverekkel és a felhő alapú szolgáltatásokkal való együttműködésre, és a programozói vállalták a feladatot, hogy elvégezzék a megírással kapcsolatos kemény munkát - míg számos nagy rivális esetén például a Mac alapú alkalmazásoknál máig a 20 éves kódot próbálják ráerőszakolni az aktuális hardverekre és operációs rendszerekre, így behatárolva a teljesítményt.
A Pixelmator nyilván nem váltja ki az Adobe Photoshop program ezernyi professzionális funkcióját, de például a korábbi Macromedia, majd Adobe Fireworks szoftver kifejezetten weblapokra készített illusztráció és képanyag alkotásához tökéletes és elegendő. (Emellett persze számos profi fotós megoldása, illetve videós tudása, valamint még vektorgrafikus lehetőségei is vannak.)
Nem is meglepő, hogy az Apple úgy érezte, hogy fel kell vásárolnia a céget. Ezt 2024. november 1-jén jelentették be, és bár még a hatóságok jóváhagyására vár az ügylet, az alkalmazások már üdvözölték a felhasználót. A ritkábban használt iPadOS verzió például az Apple Park szivárványos dekorációjával jelentette be, hogy a Pixelmator már az Apple része. Ezt követően pedig rögtön egy hibaüzenet következett, amely nyilván nincsen összefüggésben a felvásárlással, de mégis sajátos hatása volt annak, hogy az eddig hibátlanul üzemelő alkalmazás Apple tulajdonban máris hibaüzenettel köszönt - természetesen olyan hibával, amivel egy átlagfelhasználó nem tud mit kezdeni: Error code: 0.
Második indításra egyébként már Apple szivárványos háttér és fennakadás nélkül ment a kép megnyitás, tehát csak valami átmeneti hibáról lehetett szó…
És ha már Pixelmator iPad verzió, egy gyors tipp! Mivel a fejlesztő valóban törekszik az Apple fejlesztői erőforrásainak kiaknázására, és ezzel a szoftver optimalizálására, az iPadOS képernyőjén a Pixelmator ikonon lenyomva tartva az ujjunkat nem csupán a standard rendszermenü jelenik meg, hanem számos hasznos gyorsfunkció is elérhető.
Ennek keretében a három legutóbb megnyitott képet is elérhetjük, valamint több megnyitott képhez juthatunk a menüből. Továbbá mód van a Photos / Fotók alkalmazásban lévő legutolsó kép megnyitására szerkesztési céllal az Open Most Recent Photo menüelem révén. Valamint új képet is létrehozhatunk a New Image paranccsal.
A Pixelmator bekebelezéséről szóló közlemény…
A Pixelmator az iPadOS és iOS rendszerekre…
A Pixelmator Pro a Mac rendszerre…
Akkumulátor kijelző szerkentyű az iPad képernyőjén
(május 7.)
Az iPadOS rendszeren az utóbbi évek egyik praktikus fejlesztése a widget / szerkentyű elhelyezési lehetőség, amikor is bizonyos alkalmazások tudáselemeit, illetve néhány értesítés formájú hasznos információt lehetőségünk van a képernyőre rakni. Ezek elhelyezésének helye és módja idővel alakul, de pár hét alatt kiforrja magát. Ilyen hasznos információ közlő szerkentyű az adott készülékkel kommunikáló eszközök akkumulátor állapotának kijelzése. Ennek elhelyezéséhez nyomva kell tartani a kijelző egy pontját, hogy az ikonok remegni kezdjenek - mint amikor át kívánjuk rendezni a képernyő elrendezését. A bal felső sarokban lévő Edit / Szerkesztés gombra bökve az ott megjelenő lenyíló menü legfelső eleme az Add Widget / Widget hozzáadása opció, amely révén egy olyan beállítási felület jelenik meg, amelyen számos alkalmazást láthatunk felsorolva, valamint néhány rendszerfunkciót, amelyekből widget / szerkentyű állítható be. Itt találjuk a Batteries / Akkumulátorok elemet is, amelynek háromféle megjelenési formája látható: ikonos pusztán grafikus illusztrációval, négy elemmel, ikonos grafikus illusztrációval és százalék kijelzéssel, négy elemmel, valamint felsorolás ikonnal, névvel, százalék kijelzéssel és grafikus ábrázolással lista nézetben hat vagy akár több elemmel.
Itt láthatjuk azokat az eszközöket, amelyek az Apple ID-nkhez vannak rendelve, és a közelben találhatóak, így az iPad képes kiolvasni a töltöttségi adataikat. Ez magában foglalja magát az iPadet, amelyen a beállítást végezzük, az Apple Pencilt, amely csatlakoztatva van, AirPods fülhallgatót és AirPods Max fejhallgatót, Magic Keyboard, Magic Mouse, Magic Trackpad eszközöket. Az akku töltöttség kijelzés akkor hasznos, ha nem vagyunk notórius töltők, akik minden inaktív időszakban töltőre csatlakoztatják az eszközeiket, így azok használatkor többnyire 100%-ról indulnak.
Az iPad termékcsalád…
Counterpoint Research: Hanyatló Apple Watch forgalom
(május 7.)
Sok cég hanyatlana úgy szívesen, ahogyan az Apple Watch - jegyezhetnénk meg nem túl eredeti, de találó módon a Counterpoint felmérésének kommentárja nyomán. Az Apple óráinak eladásai 2024-ben 19%-ot zuhantak, amely a harmadik olyan év, amikor nem történt növekedés. Ezzel a forgalom a 2020-as szint alá csökkent. Nevezhetnénk drámainak a helyzetet, de az Apple már 2014-ben, még az Apple Watch megjelenése előtt tudomásul vette, hogy a hardverek eljutottak egy olyan szintre, hogy az évről évre váltás egyre ritkábbá válik, mivel általában csak 3-4 verzió után van ténylegesen érzékelhető különbség. (Ez egyébként a Mac esetén is igaz: az M1 Max processzor utódai közül az M4 Max az, amely érdemi, ténylegesen tapasztalható változásokat hozott, amely nem jelenti, hogy az M2 Max vagy az M3 Max ne jelentett volna fejlődést, de nem átütő különbséget hoztak ezek.) Ez az Apple-t is arra sarkallja, hogy nem ad ki látványos újdonságokat minden évben - elég csak az Apple Watch Ultra 2 modellre tekinteni, amelynek beltartalma 2023-ban jelent meg, és 2024-ben egy fekete színű verzióval egészült ki a termék, de ugyanaz a modell él tovább. Ennek oka, hogy az óra annyira jól sikerült, hogy nem volt érdemes megbolygatni a terméket azért, hogy S9 helyett S10 processzor kerüljön bele, amit a felhasználó csak a leírásokból és a MacTracker szoftverből érzékel.
Bár a piaci elemzők azt sugallják, hogy ha nincsen növekedés, az kudarc, az ötödével csökkent eladások ugyanakkor azt jelentik, hogy az Apple felhasználói bázisa rendkívül stabil, csupán egy Apple Watch Series 7 tulajdonos még nem feltétlenül érzi azt, hogy érdemes cserélnie, és a trendek szerint inkább az elhaló akkumulátorral rendelkező Series 4-5-6 cseréje volt jellemző Series 9-10 órákra. A Counterpoint Research sugallatával szemben egészséges folyamatról van szó, amikor a felhasználók hosszabb ideig élvezik a karórájukat. Ugyanakkor tény, hogy egy átütő fejlesztés, például a régóta emlegetett vércukorszint mérési képesség nyilván felpörgetné a forgalmat, és esetleg olyanok is cserélnének órát, akiknek 1-2 szériával korábbi, viszonylag friss termékük van. Az is tény, hogy a kinyújtott frissítési ciklus nyomán az órák használt piaci értéke drasztikusan lecsökken, és az eredeti ár negyedéért-harmadáért lehet eladni ezeket az eszközöket, de ez anyagilag még mindig jobb a felhasználók számára, mint az évente 40-50%-on történő beszámítás.
Az elemző cég a gyengélkedésben az Apple Watch SE helyzetét is kiemeli, amely nem került frissítésre 2022. óta. Ennél a termékcsaládnál azonban tényleg elmondható, hogy mivel az Apple a kedvezőbb ár okán dedikáltan nem kívánja az extra egészségi funkciókat beletenni, ténylegesen nincsen gyakorlati haszna annak, hogy milyen processzor kerül bele, amennyiben 1-2 lépcsőnként vizsgáljuk a különbséget, és ésszerű a 3 éves frissítési ciklus, ahol már valóban látható különbség érhető el a frissítéssel.
Az elemzések mindegyike kiemeli, hogy bár az Apple Watch eladási számai világszerte gyengélkedtek, Indiában kvázi újonnan fedezték fel az órát, és kiugró forgalmat ért el a termék.
A Patently Apple értelmezi az elemzést…
Új: Apple USB-C – 3,5 mm-es audiokábel (1,2 m)
(május 6.)
Az Apple praktikus kábeles megoldást kínál arra a feladatkörre, ha egyrészt az USB-C kapuval rendelkező iPad és iPhone készüléket minijack bemenettel szerelt hangtechnikával szeretnénk összekötni, továbbá az AirPods Max (USB-C) fejhallgató számára is lehetőséget ad arra, hogy analóg forrásból, minijack kimenetről küldjünk rá hangot. Az 1,2 méter hosszúságú, fehér színű, szövet bevonatú kábel a vezetékes kapcsolatnál megszokott, gyakorlatilag késéstől mentes összeköttetést nyújtja.
A megoldás tehát ideális abban az esetben, ha bármilyen USB-C forrásról szeretnénk minijack bemenettel rendelkező hangszóróra, erősítőre, fejhallgatóra hangot küldeni, így az iPhone 15 és újabb, illetve a modern iPad készülékek egyetlen fizikai csatlakozójáról tudunk így analóg módon hangot küldeni. A másik verzió pedig az, ha például régi iPod készülékről, meglévő zenelejátszónk analóg kimenetéről kívánunk késés nélkül hangot küldeni az AirPods Max modellre, amelyen USB-C bemenet található. A kábel kétirányú, tehát használattól függően változhat a hang továbbításának iránya, továbbá támogatott az AirPods Max esetén a mikrofon funkció is, annak a jele is továbbításra kerül.
Az Apple USB-C – 3,5 mm-es hang kábel (1,2 méter)…
Túl sok az ikon az iPad és iPhone készüléken? Megoldás az App Library
(május 5.)
Az Apple néhány iOS és iPadOS verzióval ezelőtt, egészen pontosan a 15-ös változatban mutatta be az App Library nevű felületet, amely intelligensen, használat alapján gyűjti ki az alkalmazásainkat különféle témák szerint válogatva, egyúttal gyors kereső lehetőséget is kínálva az alkalmazások megleléséhez. Ezt a felületet tipikusan használjuk is, hiszen hasznos, ám kevesebben tudják, hogy az Apple célja a felülettel az is volt, hogy ne legyen annyi oldal alkalmazás az eszközökön.
A Settings / Beállítások alkalmazás Home Screen & App Library felületén eleve ki tudjuk választani, hogy az újonnan telepített alkalmazásokat csak az App Library felületére töltse le az eszköz, ezzel elkerülve az ikonok okozta kavalkádot. (Természetesen mód van arra, hogy a képernyőre is letöltődjenek az alkalmazások, és ott az évek alatt tematikusan rendezett gyűjteményekbe szervezzük őket, ha ez a megszokott rendszerezési módunk. Ekkor is bekerülnek az alkalmazások az App Library felületére.)
Amennyiben az App Library gyűjtésére szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni, és egész ikon oldalakat eltüntetni, arra úgy van mód, ha az ujjunkat hosszan nyomva tartva behozzuk az elrendezés szerkesztését kínáló állapotot, amikor is az ikonok remegnek egymás mellett, és a bal felső sarokban megjelenő Edit / Szerkesztés gombra bökve az Edit Pages / Oldalak szerkesztése opciót választjuk ki. Ekkor megjelennek egymás mellett az ikonokat tartalmazó oldalak, és lehetőségünk van bármelyik alól eltüntetni a pipát, így az ott lévő alkalmazások nem jelennek meg önállóan az eszköz képernyőjén, hanem az App Library felületéről lesznek csak elérhetőek. (Természetesen használat esetén megjelennek az iPadOS rendszer dokkján is.)
A funkció révén közelebb kerülünk az App Library eléréséhez, hiszen ha kikapcsoljuk a felesleges lapokat, akkor nem kell több oldalnyit lapozni, hanem akár egyetlen lapozással elérjük az App Library felületét, ahonnan azonnal indíthatjuk az alkalmazást, használati gyakoriság alapján nagyobb méretben jelenik meg az ikon, hogy szembetűnőbb legyen, illetve gyors kereséssel elérhetjük pár karakter begépelését követően.
Az App Library tehát a felesleges képernyők eltüntetésével kombinálva növelni tudja a hatékonyságunkat olyan esetben, ha nagyon sok alkalmazás van az eszközön. Akár a sok képernyős, akár a jól szervezett mappás gyűjtés esetén dinamikusabb elérést biztosít a gyakorta és a ritkán használt alkalmazásokhoz is.
Az iPad termékcsalád…
Beindult az iPhone túlmelegedési szezon
(május 3.)
Még csak május eleje van, de máris olyan erős a napsütés, hogy a huzamosabb ideig a napon hagyott telefonok képesek túlmelegedni, és előbb bizonyos funkciókat korlátozni, majd kikapcsolni lehűlési céllal. Az illusztrációnak használt képernyőfotó egy erdős völgyben készült, ahol ugyan érte napfény a készüléket, de késő délutáni lemenő nap - az elcsépelt marketing szlogen nyomán persze tudjuk, hogy annak is van ereje. Ezt az iPhone maga is alátámasztja, mert előbb a vakut tiltotta le, illetve drámaian visszavette a fényerőt. (Az Apple évről évre kiemeli az iPhone fényerejének növelési eredményeit, ám a tűző napon a kijelző fényerő a második dolog, amit a készülék lekorlátoz, vagyis éppen ott nem világít erősen a kijelző, ahol annak érdemi haszna lenne.)
Ezzel a jelenséggel újra és újra találkozni fogunk, ahogyan melegszik az időjárás, így fontos lehet, hogy ha huzamosabb ideig videót rögzítünk az iPhone készülékkel, akkor előtte ne tartsuk nagyon meleg helyen - például autó szélvédője mögött ne forraljuk. Amennyiben a felvétel során állványon hagyjuk az eszközt, törekedjünk arra, hogy árnyékban legyen, de ha ez nem lehetséges, akár valami saját tákolású árnyékoló megoldással is tudjuk védelmezni a tűző naptól, legyen az hajlított papírlap, vagy éppen egy koktélból kinyert mini napernyő.
Az iPhone videófelvétel közben ilyen körülmények között körülbelül 15-20 percig tolerálja a napsütést, utána viszont teljesen kikapcsol, és így a felvétel is leáll. Sajnos az Apple által fejlesztett Camera / Kamera alkalmazás nem támogatja azt, hogy videó felvétel közben a kijelző kikapcsoljon, és ezzel is csökkenjen a hőtermelés, de például a DJI által fejlesztett felvevő alkalmazásoknak van ilyen tudása, így ha előre tudjuk, hogy meleg időjárásban rögzítünk, akkor akár alternatív alkalmazással is végezhetjük a rögzítést, alkalmazva a kijelző kikapcsolását a felvétel közben. (Természetesen ezen alkalmazásoknál is ügyelni kell arra, hogy alapból általában a 20 évvel ezelőtti felbontás beállításokat alkalmazzák, így külön-külön be kell állítani a 4K/60 fps opciót.)
Az Apple egyébként az iPhone 16 Pro / iPhone 16 Pro Max modelleknél módosított a hőelvezetési megoldáson, de ennek gyakorlati értéke az, hogy a készülék nem melegszik jobban elődeinél nagyobb teljesítmény mellett, nem pedig az, hogy kevésbé melegszik.
Az iPhone készülékek aktuális kínálata…
A Temze iszapjából mentett iPad old meg bűnügyet
(május 3.)
Múzeumi rablások, luxuscsalások és emberölési kísérlet - csak néhány azok közül az ügyekből, amelyekben a hatóságok dolgát segíti az az iPad mini, amelyet öt év után találtak meg a Temze folyóban. (Egy másik bűnügyben érintett, a folyóba dobott fegyvert kerestek egyébként.) A folyóba dobott iPad külsején durva nyomokat hagyott az 5 éves vizes kaland, és nyilvánvalóan sosem fog bekapcsolni, de holtában is segítette a hatóságok dolgait, ugyanis IMEI száma alapján számos pozíció információt képesek utólagosan visszakövetni a szakemberek, továbbá a benne lévő SIM-kártyát is gyanúsítottak csoportjához tudták kapcsolni, amely alapján szintén pozíció információkhoz, valamint a készülékek keresztül zajlott kommunikáció digitális maradványaihoz, levelezéshez, csevegéshez férhettek hozzá.
Az iPad mini révén nyert adatok nyomán sikerült egyértelmű bizonyítékokat találni egy genfi múzeumból elrabolt kínai régiségek ügyében, valamint egy luxuslakás kirablásának kapcsán, továbbá egy szintén több bűnügyben érintett brit személy meglövése kapcsán is. Az iPad mini maradványa olyan hasznos részinformációkkal egészítette ki a nyomozati anyagot, amely révén az ügyészség sokkal stabilabban álló vádemelést tudott tenni.
A hír a Cult of Mac oldalon jelent meg…
A hír forrása a BBC beszámolója…
Újabb Apple negyedév legalább két rekorddal
(május 2.)
Az Apple 2025. március 29-én zárta „második” negyedévét, amelyről május 1-jén tartottak beszámolót. A cég 95,4 milliárd dolláros forgalom mellett 5% növekedést produkált az előző év azonos időszakához képest, illetve részvényenként 1,65 dollár profitot, mely 8%-os emelkedést jelent.
Tim Cook kiemelte, hogy a szolgáltatási terület ismét rekord bevételt ért el, amely két számjegyű éves növekedést produkált. Emellett kiemelte az iPhone 16e bejelentését, az újabb MAc és iPad modellek jelentőségét, valamint a 60%-os károsanyag-kibocsátás csökkenést az elmúlt évtizedben.