A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:







Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Izgalmas „agyi számítógép” fejlesztésekben érdekelt az Apple
(május 14.)

A cég éppen a napokban emelte ki - még a WWDC előtt -, hogy milyen új kisegítő lehetőségekkel bővültek az operációs rendszerek, többek között az iPhone és a Mac együttműködésének köszönhetően - így a zseniális Magnifier / Nagyító és különféle más, látással összefüggő élmény javítások valósultak meg.
Egy új hír arról szól, hogy az Apple most a Synchron nevű amerikai neurotechnológia céggel működik majd együtt annak érdekében, hogy mozgási korlátozottsággal élő felhasználók legyenek képesek az eszközök használatára úgy, hogy pusztán a mozgásra irányuló agyi jel érzékelésével végre tudjanak hajtani finom műveleteket, amelyre a testük valamilyen betegség okán nem képes.
(A Synchron kvázi riválisan annak a Neuralink Corp. nevű cégnek, amelyet Elon Musk alapította, és a vállalat nyolc tudós és mérnök közreműködésével dolgozik. Musk már évekkel ezelőtt kifejtette azon véleményét, hogy szerinte az ember képességeit jelentősen fejleszthetik a számítástechnika vívmányai - ugyan ő többször túllőtt a célon, valamiféle kiborg gondolatát vetve fel az emberi testbe beépített számítógéppel.
Több fejlesztő úgy vélte, hogy az agy bizonyos működési paramétereinek megfejtése révén egy számítógép képes közvetíteni olyan jeleket, amelyek olyan műveletek elvégzésére irányulnának, amelyre a test fizikailag nem képes. Vagyis attól, hogy valaki nem tudja mozgatni az ujjait, az agyában még képes annak akaratát elhatározni, amely egy elektromos impulzust vált ki, amelyet az adott számítógép értelmezni képes, és le tud fordítani cselekedetre. A művelet során a nyaki vénába vezetnek be apró érzékelőket anélkül, hogy a koponyán bármilyen beavatkozást kellene végrehajtani. Az érzékelők aztán képesek értelmezni az impulzusokat, és megfelelő szoftveres támogatással azokat érdemi tevékenységgé alakítani akár az iPhone és iPad, akár a Mac felületén. A technológia alkalmazása révén az Apple még szélesebb felhasználói kör számára lesz elérhető, és teszi hatékonyabbá a mindennapi életet olyan emberek számára, akik mozgásuk korlátozottsága okán számos funkciót nem tudnak használni az eszközökön.
Az Apple várhatóan a WWDC-n újabb lehetőségeket mutat majd be a Switch Control / Kapcsolóvezérlés nevű funkciókörhöz igazítva, amely révén például ezeket az „agyi számítógépeket” is támogatni tudják majd a fejlesztők az alkalmazásaikban.
A Patently Apple ír az Apple érdeklődéséről a területen…
Az AppleInsider értetlenkedő cikke a kommunikációról…

Tim Cook rendszeresen beszélget Donald Trumppal
(május 14.)

Az AppleInsider írt erősen átpolitizált cikket arról, hogy az Apple ügyvezetője folyamatos kapcsolatot ápol az amerikai elnökkel. Az ugyan nem világos, hogy egy Apple témájú szakmai lapnak miért kell ilyen erőteljesen politikai álláspontot felvenni, de a cikkből kitűnik, hogy a szerző nincsen tisztában azzal, hogy mi a beszélgetések haszna, és azokra miért kerül sor. Trump a legutóbbi beszélgetést követően sajtókérdésre azt mondta, hogy Tim Cook „kiegyenlíti a számait”, amellyel arra utalt, hogy az iPhone amerikai gyártásának megvalósulása nem olyan távoli cél, mint amilyennek sokan hitték. A cikk a vámtarifák bejelentésének hatásai kapcsán veszteségeket emleget a tőzsdei kiigazítás miatt, amelynek hirtelen hatásait már nagyrészt vissza is dolgozták az értékpapírok.
A valóság az, hogy Tim Cook döbbenetesen jól kezeli az amerikai elnökkel való kapcsolatát, és míg számos esetben a választáson vesztes demokrata oldalt támogató szerzők - mint az AppleInsider újságírója - általában látványos hisztivel reagálnak Trump lépéseire, addig Cook igazi vezetőként cselekszik: tárgyal, érvel, kommunikál, és ezt tisztelettel teszi. Cook megértette Donald Trump működését, Trump pedig egyes médiatermékek állításával ellentétben nem diktátor, hanem üzletember, aki képes módosítani, formálni az álláspontját, ha azzal kapcsolatban meggyőzik. A jó kapcsolat nem azért alakult ki, mert Tim Cook a magánvagyonából adakozott 1 millió dollárt az elnöki beiktatási esemény szervezésére, hanem mert jól időzítve jelentette be, hogy az Apple 500 milliárd dollár értékben fejleszti az amerikai gyártási képességeit a következő négy év során. A hírt ne csak gazdasági szemmel nézzük: 4 év - vagyis a következő elnökválasztási kampányra kézzel fogható eredmények lesznek, 500 milliárd - szép nagy kerek szám, amilyeneket Trump szeret, köztük négy olyan állam, ahol kiélezett verseny szokott lenni, és a republikánusoknak jól jöhet a kedvező gadzasági eredmény.
Tim Cook valójában nem csak aprópénzes lobbi tevékenységet végez, ahogyan azt kritikusai sugallják, hanem az elnökkel való rendszeres beszélgetései során befolyásolja az Apple-t körülvevő gazdasági környezetet, egyúttal történelmi jelentőségű hatást gyakorol egy nagy kaliberű elnök döntéseire, ezáltal saját hazájának sorsát is igyekszik kedvezően befolyásolni. Cook nem egy látnok, aki öt lenyűgöző termékből négyet képes kukába dobni, és kiválasztani azt az egyet, ami majd globális siker lesz, de rendkívül céltudatos, végtelenül érzelemmentesnek tűnő, ezzel tiszteletet adó és azt kiérdemlő tárgyalópartner, aki a nyilvános ünneplés igénye nélkül képes komoly gazdaságpolitikai eredményeket elérni.
Az Apple közleménye az 500 milliárd dolláros befektetésről…
Az AppleInsider értetlenkedő cikke a kommunikációról…

iOS 19: Apple Intelligence alapú akku kezelés jöhet
(május 13.)

Az Apple már a mostani operációs rendszerekben is alkalmaz gépi tanulást, amely gyakorlatilag mesterséges intelligencia, és amely segítségével az akkumulátorok töltését a rendszer szabályozza - például ha éjjel nem viseljük az Apple Watch-ot, akkor nem sokkolja a töltő gyorst