A MacMag.hu oldalt az
iJoe.hu Apple Kereskedés tartja fenn.

Cikkek, termékek a Mac világból:



Finder ismeretek ekönyv
Nagy részletességű, 51.000 szavas elektronikus kiadvány az Apple Books Store-ban a Finder felületről a macOS Ventura operációs rendszerre vonatkozóan.






Üdvözöljük a MacMag.hu lapján!
Ez a weblap az Apple technológiával kapcsolatos megoldásokat, oktatóanyagokat, termékeket és lelkes Macintosh felhasználókat ismertet a magyar Mac közösség részére.


Boot Camp és Windows 10 a Mac-en
Hány kijelzőt kapcsolhatok a Mac-re?
Apple videóadapterek kompatibilitása
Numbers: Képletek és függvények Aktuális szervizprogramok listája Apple termékek tisztítása



Ajánlataink:







Kapcsolat:
Birincsik József
Email: ijoe@ijoe.hu


Az Apple bejelenti a CarPlay Ultra képességet, a CarPlay új generációját
(május 15.)

Elsőként az Aston Martin modelleken mutatkozik be az Apple legújabb, eredetileg 2024-re ígért fejlesztése, a CarPlay Ultra, amely mélyebben integrált szolgáltatásokat kínál az autó tulajdonosok számára. „A CarPlay Ultra a CarPlay képességeire épít, és a járműbe való mély integráció révén a lehető legjobb autós élményt nyújtja, hogy az iPhone és az autó legjavát biztosítsa.



Információkat szolgáltat a vezető összes képernyőjéről, beleértve a valós idejű tartalmakat és a műszerfalon található mérőeszközöket, miközben tükrözi az autógyártó megjelenését és hangulatát, és testre szabható élményt kínál a vezetőknek. Számos más autógyártó világszerte dolgozik azon, hogy a CarPlay Ultra elérhető legyen a vezetők számára, köztük az újonnan bejelentett Hyundai, Kia és Genesis márkák.
” A szolgáltatás egyelőre az Észak-Amerikában forgalomba került járműveken érhető el, de ez globálisan bővülni fog.
Az Apple hivatalos sajtóközleménye…

A következő macOS verzió nevén mereng a MacRumors.com
(május 15.)

Az egyes bejelentések előtti pletykáknak különösebb gyakorlati értéke nincsen, hiszen úgyis az valósul meg, amit az Apple már eldöntött, a találgatás inkább csak színes híranyag az esemény, esetünkben a WWDC előtt. A MacRumors.com szerint kettő név tűnik esélyesnek a macOS következő változatára: a macOS Tiburon és a macOS Pacific. Ezt pedig arra alapozzák, hogy a cég még 2014-ben bejegyzett jópár nevet, amelyet valamely szoftver termékével kapcsolatban használni kíván, vagy egy részük csak elterelés, hiszen ilyet is láttunk már az Apple-től. E nevek, amelyek potenciálisan macOS névként megjelenhetnek a jövőben: California, Condor, Diablo, Farallon, Grizzly, Mammoth, Miramar, Pacific, Redtail, Redwood, Rincon, Shasta, Skyline, Tiburon. (Ebből az is következik, hogy a WWDC-n Craig Federighi négyperces poén monológja a név megtalálásáról inkább csak színjáték, hiszen nem a rendszer megjelenése előtt találják ki a neveket, hanem már 2014-ben leválogattak egy sor olyan nevet, ami szóba jöhet.) A lista számos olyan elemmel rendelkezik, amelyet nehéz elképzelni, hogy alkalmazna az Apple: például a macOS Diablo vagy a macOS Redtail eléggé valószínűtlen, és a Condor is könnyen félrehallható. A Tiburon név egyesek szerint azért esélyes, mert az iOS reklámfotóin az Apple előszeretettel alkalmazott a kisvárosból származó fényképeket. Ami persze nagyjából semmit nem jelent. Vélhetőleg valaki elég magas pozícióban az Apple fejlesztő csapatában a városból származik, és befolyással van ezekre a szimbolikus dolgokra. Az új operációs rendszer neve pedig június 9-én este nyilvános lesz.
A MacRumors.com eszmefuttatása a témában…

Izgalmas „agyi számítógép” fejlesztésekben érdekelt az Apple
(május 14.)

A cég éppen a napokban emelte ki - még a WWDC előtt -, hogy milyen új kisegítő lehetőségekkel bővültek az operációs rendszerek, többek között az iPhone és a Mac együttműködésének köszönhetően - így a zseniális Magnifier / Nagyító és különféle más, látással összefüggő élmény javítások valósultak meg.
Egy új hír arról szól, hogy az Apple most a Synchron nevű amerikai neurotechnológia céggel működik majd együtt annak érdekében, hogy mozgási korlátozottsággal élő felhasználók legyenek képesek az eszközök használatára úgy, hogy pusztán a mozgásra irányuló agyi jel érzékelésével végre tudjanak hajtani finom műveleteket, amelyre a testük valamilyen betegség okán nem képes.
(A Synchron kvázi riválisa annak a Neuralink Corp. nevű cégnek, amelyet Elon Musk alapított, és amely vállalat nyolc tudós és mérnök közreműködésével dolgozik. Musk már évekkel ezelőtt kifejtette azon véleményét, hogy szerinte az ember képességeit jelentősen fejleszthetik a számítástechnika vívmányai - ugyan ő többször túllőtt a célon, valamiféle kiborg gondolatát vetve fel az emberi testbe beépített számítógéppel.)
Több fejlesztő úgy vélte, hogy az agy bizonyos működési paramétereinek megfejtése révén egy számítógép képes közvetíteni olyan jeleket, amelyek olyan műveletek elvégzésére irányulnának, amelyre a test fizikailag nem képes. Vagyis attól, hogy valaki nem tudja mozgatni az ujjait, az agyában még képes annak akaratát elhatározni, amely egy elektromos impulzust vált ki, amelyet az adott számítógép értelmezni képes, és le tud fordítani cselekedetre. A művelet során a nyaki vénába vezetnek be apró érzékelőket anélkül, hogy a koponyán bármilyen beavatkozást kellene végrehajtani. Az érzékelők aztán képesek értelmezni az impulzusokat, és megfelelő szoftveres támogatással azokat érdemi tevékenységgé alakítani akár az iPhone és iPad, akár a Mac felületén. A technológia alkalmazása révén az Apple még szélesebb felhasználói kör számára lesz elérhető, és teszi hatékonyabbá a mindennapi életet olyan emberek számára, akik mozgásuk korlátozottsága okán számos funkciót nem tudnak használni az eszközökön.
Az Apple várhatóan a WWDC-n újabb lehetőségeket mutat majd be a Switch Control / Kapcsolóvezérlés nevű funkciókörhöz igazítva, amely révén például ezeket az „agyi számítógépeket” is támogatni tudják majd a fejlesztők az alkalmazásaikban.
A Patently Apple ír az Apple érdeklődéséről a területen…
Az AppleInsider értetlenkedő cikke a kommunikációról…
Az Apple friss közleménye az újabb kisegítő lehetőségekről…
Az agyi számítógép működési elve a Wikipedia oldalon…

Tim Cook rendszeresen beszélget Donald Trumppal
(május 14.)

Az AppleInsider írt erősen átpolitizált cikket arról, hogy az Apple ügyvezetője folyamatos kapcsolatot ápol az amerikai elnökkel. Az ugyan nem világos, hogy egy Apple témájú szakmai lapnak miért kell ilyen erőteljesen politikai álláspontot felvenni, de a cikkből kitűnik, hogy a szerző nincsen tisztában azzal, hogy mi a beszélgetések haszna, és azokra miért kerül sor. Trump a legutóbbi beszélgetést követően sajtókérdésre azt mondta, hogy Tim Cook „kiegyenlíti a számait”, amellyel arra utalt, hogy az iPhone amerikai gyártásának megvalósulása nem olyan távoli cél, mint amilyennek sokan hitték. A cikk a vámtarifák bejelentésének hatásai kapcsán veszteségeket emleget a tőzsdei kiigazítás miatt, amelynek hirtelen hatásait már nagyrészt vissza is dolgozták az értékpapírok.
A valóság az, hogy Tim Cook döbbenetesen jól kezeli az amerikai elnökkel való kapcsolatát, és míg számos esetben a választáson vesztes demokrata oldalt támogató szerzők - mint az AppleInsider újságírója - általában látványos hisztivel reagálnak Trump lépéseire, addig Cook igazi vezetőként cselekszik: tárgyal, érvel, kommunikál, és ezt tisztelettel teszi. Cook megértette Donald Trump működését, Trump pedig egyes médiatermékek állításával ellentétben nem diktátor, hanem üzletember, aki képes módosítani, formálni az álláspontját, ha azzal kapcsolatban meggyőzik. A jó kapcsolat nem azért alakult ki, mert Tim Cook a magánvagyonából adakozott 1 millió dollárt az elnöki beiktatási esemény szervezésére, hanem mert jól időzítve jelentette be, hogy az Apple 500 milliárd dollár értékben fejleszti az amerikai gyártási képességeit a következő négy év során. A hírt ne csak gazdasági szemmel nézzük: 4 év - vagyis a következő elnökválasztási kampányra kézzel fogható eredmények lesznek, 500 milliárd - szép nagy kerek szám, amilyeneket Trump szeret, köztük négy olyan állam, ahol kiélezett verseny szokott lenni, és a republikánusoknak jól jöhet a kedvező gadzasági eredmény.
Tim Cook valójában nem csak aprópénzes lobbi tevékenységet végez, ahogyan azt kritikusai sugallják, hanem az elnökkel való rendszeres beszélgetései során befolyásolja az Apple-t körülvevő gazdasági környezetet, egyúttal történelmi jelentőségű hatást gyakorol egy nagy kaliberű elnök döntéseire, ezáltal saját hazájának sorsát is igyekszik kedvezően befolyásolni. Cook nem egy látnok, aki öt lenyűgöző termékből négyet képes kukába dobni, és kiválasztani azt az egyet, ami majd globális siker lesz, de rendkívül céltudatos, végtelenül érzelemmentesnek tűnő, ezzel tiszteletet adó és azt kiérdemlő tárgyalópartner, aki a nyilvános ünneplés igénye nélkül képes komoly gazdaságpolitikai eredményeket elérni.
Az Apple közleménye az 500 milliárd dolláros befektetésről…
Az AppleInsider értetlenkedő cikke a kommunikációról…

iOS 19: Apple Intelligence alapú akku kezelés jöhet
(május 13.)

Az Apple már a mostani operációs rendszerekben is alkalmaz gépi tanulást, amely gyakorlatilag mesterséges intelligencia, és amely segítségével az akkumulátorok töltését a rendszer szabályozza - például ha éjjel nem viseljük az Apple Watch-ot, akkor nem sokkolja a töltő gyorstöltéssel az órát, hanem kíméletesen 6-8 óra alatt tölti fel. De a Mac esetén is megtanulja a rendszer, hogy a munkahelyünkön elég csak 80%-ra tölteni az akkut, majd az indulás előtti időszakban rátenni a 20%-ot, így óvva meg annak élettartamát. Most azonban a Bloomberg szerint az Apple marketing szakemberei meglovagolják az eddigi fejlesztéseket, és hogy még több szóbeszéd legyen az Apple Intelligence témáról, a mesterséges intelligencia interfész alá csomagolják ezt a képességet, a marketing üzenet pedig: „powered by Apple Intelligence”. Nem tudni, hogy lesz-e érdemi fejlesztés a területen egyébként, vagy csak átcímkézik a most is meglévő funkciót, amely olykor egyébként nagyon jól működik, de például az AirPods Pro fülhallgatók esetén rendre eltérő értékre tölti fel a két fülhallgatót, vagy éppen olyan helyen tárolásra tölti fel, ahol órákig nincs használva, szóval vannak azért érdemi javítást igénylő területek is. Az már most látszik, hogy az idei évi WWDC fő hangvételét az Apple Intelligence határozza majd meg, ami egyrészt magyar nyelvterületen még annyira nem izgalmas, másrészt egyelőre az Apple-nek nem sikerült még olyan dolgot alkotnia a területen, ami annyira átütő lenne, hogy beszédtémát képezzen. (A fiktív hírösszefoglalókról ugyan beszélt a világ, de ott is inkább a hibákról esett szó, és nem a szolgáltatás nagyszerűségéről.)
A Bloomberg információi a témában…

Időszakos Élő szöveg hiba a Photos / Fotók programban
(május 13.)

A Live Text / Élő szöveg az Apple operációs rendszereinek zseniális képessége: felismeri a karaktereket a képeken és akár videókon is, ezáltal egyrészt azokat kimásolhatjuk, másrészt kereshetőek. A szövegeket kijelölve a Photos / Fotók programban lehetőségünk azokat kimásolni, illetve kihúzva rögtön szövegfájlban használhatjuk fel a karakteres tartalmat. Ez a funkció általában működik, van azonban egy váratlan hiba a rendszerben, amely során olykor a fájl elérési útja kerül kimásolásra. A hiba oka nem ismert, mert a szöveg felismerése már megtörtént, és második-harmadik próbálkozásra a várt művelet történik meg, ám olykor a rendszer az elérési utat teszi vágólapra. Az esetről hibajelentés készült az Apple részére, így minden bizonnyal idővel kijavításra kerül ez a megmagyarázhatatlan hiba.
A Photos / Fotók alkalmazásról szóló cikksorozatunk…
A Photos / Fotók alkalmazásról szóló magyar nyelvű ekönyv…

Lesz-e valaha nagyobb iMac?
(május 12.)

Ahogyan öregszenek az iMac 27” modellek, több és több felhasználó jut el oda, hogy belépjen az Apple Silicon rendszerek világába, amely nyilvánvalóan óriási előrelépés, ha a processzort és az architektúrát vizsgáljuk, ám kompromisszum, amennyiben a kijelző méret kapcsán mérlegelünk. Aki ugyanis iMac modellt szeretne vásárolni, a korábban legalább félprofi kategóriájú számítógépe után egyértelműen egy alap kategóriás terméket vásárol, hiszen az iMac modellekben csak az alap processzor verzió érhető el, nincsen Pro, Max vagy Ultra változat. Nagyobb fájdalom szokott lenni a kijelző méret, amely mindenképpen visszalépés a 27”-es modellek után. (A kijelző más paraméterei kapcsán is érzékelhető eltérés, amely a kategóriaváltásra utal.)
Természetesen ki kell emelni, hogy a mostani iMac M4 modellek bármelyik korábbi Intel alapú gépet jócskán túlszárnyalják teljesítményben, miközben némán képesek üzemelni. Az ugyanakkor nem elvitatható, hogy sem a memória, sem a tárhely, sem a processzor lehetőségek nem hozzák a professzionális termékkör közelébe ezeket a modelleket.
Többek között ez is az oka, hogy újra és újra felmerül a gondolata, hogy az Apple titokban dolgozik egy nagyobb méretű iMac gépen, amely az iMac 27”, de még inkább az iMac Pro utódja lehetne. Ezek a gondolatok azonban inkább tűnhetnek vágyvezéreltnek, már csak azért is, mert amikor a MacRumors éppen nem valami fiktív AirPods Pro 3 vágyálommal kelt bizonytalanságot vagy ötvennyolcadik alkalommal jelenti be, hogy most már tényleg jön az OLED Apple Studio Display, akkor rendre fel-felbukkan az iMac 27” utód lehetősége.



Tényszerűen kijelenthetjük, hogy az Apple-nél foglalkoztak a témával, hiszen volt ilyen termékük, és meghozták azt a döntést, hogy most már nincsen. Az is megállapítható, hogy az iMac Pro a cég egyik legkevésbé sikerült terméke volt: indokolatlan túlárazása mellett főként az aktuális Intel processzorok hiányosságai miatt nem aratott osztatlan sikert. (Jellemző, hogy az utána következő M1 Max Mac gépek bizonyos funkciókban akár 60x jobb teljesítményt nyújtottak, ami mindenképpen szignifikáns.)
Az Apple valójában kínál utódot az iMac 27” modellnek: Apple Studio Display a neve, amely sokoldalú kijelző beépített hangszóróval, kamerával, mikrofonnal, és amely alá a vásárló eldöntheti, hogy alap Mac mini modellt, M4 Pro Mac mini modellt, vagy akár egy komolyabban felszerelt Mac Studio modellt helyez.
Igen, ez nem iMac, hiszen az iMac-nek éppen az volt a lényege, hogy egyben van. Tim Cook ugyanakkor nem ölte meg az iMac-et, éppen visszatért az eredeti, színes iMac vonalhoz, amely a ’90-es években felpörgette az Apple-t. A profi vonal inkább csak kitérő volt, amely az iMac Pro formájában megbukott.
Ha másik irányból tesszük fel a kérdést: Lenne igény egy, a Mac Studio modelleknél kisebb teljesítményű, ám a 24 hüvelykesnél nagyobb kijelzővel rendelkező iMac modellre? A válasz egyértelmű igen. Rengeteg olyan felhasználó van, akinek akár nem is a legutolsó Intel alapú iMac 27” dolgozik máig a keze alatt, és utód híján nem váltott még. Nekik az M4 processzorral szerelt gép is hatalmas ugrás lenne, ha akár 27”, akár a keretek kicsinyítésével 28,7” (nyilván 29”-nek nevezve) lenne az átló.



Az bizonyos, hogyha egy profi szintű iMac jelenne meg a piacon, annak 2 millió forint körül lenne az ára. Vagyis nem lenne meg a „pont erre vártam! rendelem!” élmény. Márpedig aki arra vágyik, hogy az Apple Studio Display panelje - vagy egy frissebb OLED panel - kerül a termékbe, és abban M4 Pro vagy M4 Max processzor kerül, annak magas induló árra kell számítani. Nem feltétlenül az Apple mohósága miatt - az inkább a memória és tárhely felárak esetén érhető tetten -, egyszerűen azért, mert amikor 450.000 Ft-ért vásároltunk iMac 27” modelleket, akkor a dollár 180 forint volt, az euró 240-260 forint. Manapság a dollár éppen a duplájába kerül, az euró tartósan 400 forint fölött van, az Apple pedig eleve minden termékét magasabbra árazza, hiszen tisztában vannak azzal, hogy az emberek már nem két évre vesznek Mac-et, hanem sokan 5-7 évre.
Csak érzékeltetésképpen: az iMac Pro induló ára 5500 euró volt - akkor 1,6 millió forint, most ez legalább 2,2 millió forint lenne. Az iMac 27”, amit 579.990 Ft-ért már megvásárolhattunk, egyébként 2.099 eurós áron került a piacokra, és a forint mostani „ereje” nyomán ez inkább 849.990 Ft-ot jelentene - de ez a legalsó modell volt.
Ennek az eszmefuttatásnak az apropója amellett, hogy heti 4-5 vásárlói észrevétel felmerül az iMac 27” teljesen jogos vágyával kapcsolatban, hogy érdekes módon az Apple a viszonteladói képzési oldalán máig úgy nevezi a kategóriát, hogy 24-inch iMac, vagyis nem simán csak iMac, hanem utal a méretére, mint elkülönítő paraméterre. Bizonyos, hogy az Apple vizsgálja azt, hogy egy nagyobb kijelzős iMac milyen sikereket érhetne el, de a területen sok a bizonytalanság: a kijelző technológia változásban van, a vámpolitika miatt az árazás bizonytalan, az iMac eleve messze nem mondható sikeresnek a többi termékhez képest, így nem indokolt a termékvonal túlreprezentálása. Az is tény persze, hogy a termékvonalon a növekedés lineáris folyamat volt az évek alatt: a G4-es „bólogatós” iMac például 15” és 17” verzióban jelent meg, és óriási dolog volt, amikor a cég kiadta a 20”-es verziót. Aztán a növekedés folytatódott. Ilyesmi tűnik elképzelhetőnek a mostani iMac modelleknél is: nem iMac Pro, hanem a jelen modellek árának mérséklődése, és a mostani árszintre, esetleg picivel azok fölé nagyobb iMac-ek bemutatása.
Az iMac színes történelme…
Az iMac 24" termékcsalád M4 processzorral…

AIINO Trip: MagSafe akkumulátor USB-C kapcsolattal is
(május 11.)

Több és több gyártó aknázza ki az Apple MagSafe technológiában rejlő lehetőségeket, amelyek révén minden eddiginél praktikusabb és hatékonyabban működő kiegészítők érhetőek el az iPhone 12 és újabb generációs készülékekhez. Ebbe a körbe illeszkedik a AIINO Trip mágnesesen illeszkedő MagSafe külső akkumulátora is, amely egy 5000 milliamperórás egység, amely nemcsak a vezeték nélküli Qi töltést biztosítja a mobil készülékeink számára, hanem mágnes gyűrűje révén a támogatott készülékek hátoldalához precízen illeszkedik, ezáltal még nagyobb hatékonyságú, akár 15 watt teljesítményű töltést képes biztosítani. A külső akkumulátorok rendkívül praktikus kiegészítői az életünknek, hiszen egy kirándulás, aktív baráti összejövetel, városnéző túra alkalmával olykor rengeteg fényképet és videó felvételt is készítünk. Ez fokozottan igénybe veszi az iPhone akkumulátorát. Ilyenkor nagyon hasznos az a lehetőség, ha egy mobil akkumulátorról újra tudjuk tölteni a készüléket, vagy csak rá tudunk tölteni néhány százalékot. Az AIINO Trip külső akkumulátor asztroszürke színben érhető el, és jó tapintású, strapabíró alumínium burkolatban van elhelyezve. A gyűrűre helyezve precízen illeszkedik az iPhone hátoldalához, a hátán lévő csíkozás jóvoltából pedig stabil a fogása, nem csúszik ki a kezünkből. A feltöltésére használható USB-C kapu egyúttal vezetékes töltésre is alkalmas, tehát akár más készüléket is tölthetünk a segítségével, amennyiben adatkábel van nálunk. A vezeték nélküli töltési képessége alkalmas a korábbi készülékek töltésére, amelyek nem rendelkeznek mágneses rögzítési funkcióval.
Az AIINO Trip külső MagSafe akkumulátor…

iPadOS: Shazam ikon funkciói szerkentyűként
(május 10.)

Az iPadOS utóbbi változataiban számos ikon képes arra, hogy alap funkciója mellett valamilyen szerkentyűvé (widget) váljon, amely révén anélkül is kapunk információkat, hogy az alkalmazást elindítanánk. Az Apple erre természetesen egy külön keretet biztosít, hogy a működés megfeleljen az operációs rendszer stabilitási és biztonsági előírásainak. Az ikon átalakításához az ujjunkat hosszan nyomva kell tartani a Shazam ikonján, amelynél a legfelső sorban megjelenő opcióknál van lehetőségünk az ikon átalakítására.
A nagyobb ikonnézet kiválasztása mellett tekintsük át a menü további elemeit! A Start Shazam gomb segítségével az aktuálisan hallható zenét ismertethetjük fel, amely a Shazam alapvető funkciója. Bekapcsolhatjuk az Auto Shazam funkciót, amely nyomán az iPad folyamatosan hallgatja a környezeti hangokat, és minden zenét felismer, ami csak elhangzik a környezetünkben. Az Apple ígérete szerint ez természetesen csak zenefelismerési céllal történik, de mint a Sirivel kapcsolatos perben is kiderült, rendszerint előfordult, hogy konkrét élő személyek hallgatták vissza felhasználók különféle élettevékenységeit hozzájárulás nélkül. Szóval ez inkább bizalmi kérdés, és persze az iPad akkumulátorát is jobban terheli, ha folyamatosan hallgat.
További lehetőség a dalok közt keresés, valamint a minden alkalmazásnál elérhető iPadOS funkciók: a képernyő rendezés, az alkalmazás megosztása másokkal, a Face ID-hez rendelt megnyitás, illetve az eltávolítás.
Az ikon méret opcióknál a normál nézet mellett további három variáció érhető el, amely a legutolsó keresés vagy keresések eredményét jeleníti meg. Ennek előnye, hogy az éppen megtetszett dalt egy bökéssel megnyithatjuk például az Apple Music segítségével való meghallgatásra, ismerőseinknek megmutatásra, vagy a YouTube-on elérhető videóklip megtekintésére. Az ikonméretek esetén az a különbség, hogy mennyi utolsó találatot jelenít meg, amely egy, három vagy négy lehet.



Természetesen a zenekeresés funkciója sem marad el, mivel a jobb felső sarokban lévő Shazam ikon segítségével ennek használatára is mód van. Vagyis az ikon nagyobb részére bökve az utolsó találatok valamelyike töltődik be azonnal hallgatható formában, de a jobb felső sarokban lévő Shazam jelre bökve az alkalmazás alapvető funkciója is hatékonyan elérhető. (Érdekesség, hogy az ikonra hosszan bökve a többlet funkciók eltűnnek, azok csak az alap ikonnézetnél érhetőek el.)
A Shazam alkalmazás lehetőségei és használata…
Az iPad termékvonal kínálata…

Látványos naptár fejlesztések jöhetnek a WWDC-n
(május 9.)

Az Apple még 2024. áprilisában vásárolta fel a kanadai Mayday Labs nevű céget, amely mesterséges intelligencia alapú naptárat, feladatkezelőt és emlékeztető szolgáltatást épített ki az alkalmazása formájában a teljes Apple ökoszisztémára. A felvásárlás nyomán várható, hogy az Apple ezeket a képességeket a közeli jövőben beépíti majd a Calendar / Naptár és a Reminders / Emlékeztetők alkalmazásaiba, illetve a mögöttük futó iCloud funkciókba. Az Apple egyébként 2023. szeptembere óta legalább 7 olyan céget vásárolt fel, amelyek elsősorban mesterséges intelligencia irányú fejlesztésekben voltak érintettek. Annyi bizonyosnak látszik, hogy az idei évi WWDC, amely június 9. és június 13. közt zajlik majd, minden operációs rendszerben az Apple Intelligence fejlesztésekkel fogja lenyűgözni a fejlesztői és hosszabb távon a felhasználói közösséget.
A WWDC 2025 hivatalos lapja…
A hír forrása a francia MacGeneration blog…
A Calendar / Naptár alkalmazásról bővebben…

Az Apple bemutatta idei évi Pride óraszíját és témáit
(május 9.)

Ahogyan az utóbbi években mindig, idén tavasszal is megjelent egy új óraszíj az Apple-től, amely a szivárvány színeit dolgozza fel tetszetős módon. Míg a tavalyi évben kiadott szilikonszíj alapvetően tojásfehér alapon tartalmazott újrahasznosított szíjak darabjaiból bedolgozott egyedi színmintákat, most színes sávok alkotják a szíjat, és bár a hivatalos kommunikáció szerint ez az LMBTQ+ közösséget szólítja meg, a színes termékek iránt vonzódó felhasználóknak is tetszetős elem lehet. (A patent felirata: Designed with Pride in California.)
Az Apple hivatalos közleménye a következő: „A Pride hónap előtt az Apple bemutatja az új Apple Watch Pride Edition sportszíjat, óraszámlapot, valamint iPhone és iPad háttérképet, hogy ünnepelje az LMBTQ+ közösségek erejét és szépségét világszerte. A Pride Edition sportszíj már ma megrendelhető, a hozzá illő, dinamikus óraszámlap és háttérkép pedig egy hamarosan megjelenő szoftverfrissítésben lesz elérhető. Minden egyes Pride Edition sportszíjat, amely különböző formájú és méretű szivárványcsíkokból álló gobelinnel rendelkezik, élénk színű, egyedi csíkokból állítanak össze, amelyeket kompressziós öntéssel formálnak eggyé, így finom, mégis feltűnő variációkat hozva létre. Nincs két teljesen egyforma szíj, amely az LMBTQ+ közösség minden tagjának egyéniségét tükrözi.
Az óraszíj mellé a közleményben is említett háttérkép dinamikus: az óra esetén másodpercenként újrarendeződni is képes, és mivel fekete és pasztell színek is találhatóak benne, így inkább tűnik egy színes művészeti alkotásnak, mint valami átpolitizált dolognak. A szíj ára a szokásos 19.990 Ft lesz, és minden óra méretében rövidesen megvásárolható.
Az Apple hivatalos közleménye…

Eddy Cue kissé túltolta a tanúvallomását
(május 8.)

A Google elleni trösztellenes perben hallgatták meg Eddy Cue-t, az Apple szolgáltatásokat irányító alelnökét, aki 1989. óta dolgozik az Apple-nél, szóval igazi veteránnak számít. Cue ritkán nyilatkozik, nyilvános megjelenései során Ferrarival jár és kosárlabda mérkőzéseken szurkol nagy átéléssel.
Mostani nyilatkozatai megrázóak voltak, amelynek hatására 7,5%-kal esett a Google árfolyama, illetve megtudhattuk azt is, hogy 10 év múlva már nem kell iPhone-t hordani magunknál, mert a mesterséges intelligencia különféle viselhető dolgokkal kiegészülve kiváltja majd a készülékeket, amelyek forgalmából ma még az Apple prosperál. Erős kijelentések, főleg annak tükrében, hogy a meghallgatás során az Apple eszközökre alapértelmezetté tett Google kereső okán kapott horribilis pénzösszegek legalitását vizsgálják, nem pedig Cue jóslataira voltak fogékonyak a jogi szakemberek.
Eddy Cue elmondta, hogy 2025. áprilisáig az idei évben jelentősen csökkent az Apple eszközökről végrehajtott internetes keresések aránya. Erre a Google árfolyama esni kezdett, és 7,51%-ot zuhant. A Google tulajdonosa, az Alphabet cáfolta az információt, és a keresési volumen folyamatos növekedéséről beszéltek. A nyilatkozat célja nem világos, ugyanis az Alphabet azért fizet az Apple-nek, hogy az Apple hardvereken a felhasználók alapértelmezés szerint a Google keresőmotort használják. Vagyis ha Cue arról beszél, hogy tulajdonképpen egyre kevesebbet használják a keresőt az emberek, akkor az a Google-t helyezi olyan pozícióba, hogy kevesebb „kenőpénzt” adjon az Apple-nek az alapértelmezettségért.
A két cégóriás együttműködése feszegeti a szabad versennyel kapcsolatos törvényi határokat, mert bár nyilván a Google-nek nincsen jelenleg érdemi riválisa, hiszen a Bing, Yahoo!, stb. sokkal gyengébb hasznos találati értékkel bírnak, de attól még tény, hogy kvázi lefizették az Apple-t, hogy a Google legyen az alapértelmezett kereső az eszközökön, az Apple pedig nem hirdette meg nyilvánosan, hogy aki többet fizet, annak a keresőjét fogja alkalmazni, szóval több szempontból kifogásolható az eljárás.
És hogy miként kapcsolódott a tanúvallomáshoz az a jóslat, hogy 10 év múlva az Apple fő hardvere már okafogyott lesz? Cue valamilyen gondolati csavar során próbálta bagatellizálni a „megvesztegetés” jelentőségét, mivel 10 év múlva már mindenki a mesterséges intelligenciát használja majd, így nem lesz jelentősége annak, hogy most még dollár milliárdok folynak át az Alphabettől az Apple-nek a keresőmotor alapértelmezetté tételéért… Számszerűsítve évi 20 milliárd dollár.



A bírósági meghallgatás során a jogi szakemberek alapvetően nem a technika fejlődésére voltak kíváncsiak, hanem annak körülményeire, hogy miként is fordulhat elő, hogy a két cégóriás ilyen titkos együttműködést folytat. Így nem világos, hogy Cue segítette az ügyet, vagy csak maszatolásnak vették a szavait - tény persze, hogy ebből a helyzetből sokkal jobbat nem lehetett kihozni.
A Bloomberg írása a témában…
Eddy Cue profilja az Apple vezetői weblapján…
A The Verge kritikus hangú írása a nyilatkozatról…
A Google reakciója Eddy Cue nyilatkozatára…
A Google keresések fele Apple eszközökről érkezik…

Pixelmator - Apple tulajdonban, vegyes élménnyel
(május 8.)

A Pixelmator hosszú-hosszú évek óta az egyik legjobb független fejlesztésű alkalmazás volt, amely valóban úgy épült fel, ahogyan az Apple megálmodta: használja az Apple hardverek natív erejét, optimalizálva van a szoftverekkel és a felhő alapú szolgáltatásokkal való együttműködésre, és a programozói vállalták a feladatot, hogy elvégezzék a megírással kapcsolatos kemény munkát - míg számos nagy rivális esetén például a Mac alapú alkalmazásoknál máig a 20 éves kódot próbálják ráerőszakolni az aktuális hardverekre és operációs rendszerekre, így behatárolva a teljesítményt.
A Pixelmator nyilván nem váltja ki az Adobe Photoshop program ezernyi professzionális funkcióját, de például a korábbi Macromedia, majd Adobe Fireworks szoftver kifejezetten weblapokra készített illusztráció és képanyag alkotásához tökéletes és elegendő. (Emellett persze számos profi fotós megoldása, illetve videós tudása, valamint még vektorgrafikus lehetőségei is vannak.)



Nem is meglepő, hogy az Apple úgy érezte, hogy fel kell vásárolnia a céget. Ezt 2024. november 1-jén jelentették be, és bár még a hatóságok jóváhagyására vár az ügylet, az alkalmazások már üdvözölték a felhasználót. A ritkábban használt iPadOS verzió például az Apple Park szivárványos dekorációjával jelentette be, hogy a Pixelmator már az Apple része. Ezt követően pedig rögtön egy hibaüzenet következett, amely nyilván nincsen összefüggésben a felvásárlással, de mégis sajátos hatása volt annak, hogy az eddig hibátlanul üzemelő alkalmazás Apple tulajdonban máris hibaüzenettel köszönt - természetesen olyan hibával, amivel egy átlagfelhasználó nem tud mit kezdeni: Error code: 0.
Második indításra egyébként már Apple szivárványos háttér és fennakadás nélkül ment a kép megnyitás, tehát csak valami átmeneti hibáról lehetett szó…
És ha már Pixelmator iPad verzió, egy gyors tipp! Mivel a fejlesztő valóban törekszik az Apple fejlesztői erőforrásainak kiaknázására, és ezzel a szoftver optimalizálására, az iPadOS képernyőjén a Pixelmator ikonon lenyomva tartva az ujjunkat nem csupán a standard rendszermenü jelenik meg, hanem számos hasznos gyorsfunkció is elérhető.



Ennek keretében a három legutóbb megnyitott képet is elérhetjük, valamint több megnyitott képhez juthatunk a menüből. Továbbá mód van a Photos / Fotók alkalmazásban lévő legutolsó kép megnyitására szerkesztési céllal az Open Most Recent Photo menüelem révén. Valamint új képet is létrehozhatunk a New Image paranccsal.
A Pixelmator bekebelezéséről szóló közlemény…
A Pixelmator az iPadOS és iOS rendszerekre…
A Pixelmator Pro a Mac rendszerre…

Akkumulátor kijelző szerkentyű az iPad képernyőjén
(május 7.)

Az iPadOS rendszeren az utóbbi évek egyik praktikus fejlesztése a widget / szerkentyű elhelyezési lehetőség, amikor is bizonyos alkalmazások tudáselemeit, illetve néhány értesítés formájú hasznos információt lehetőségünk van a képernyőre rakni. Ezek elhelyezésének helye és módja idővel alakul, de pár hét alatt kiforrja magát. Ilyen hasznos információ közlő szerkentyű az adott készülékkel kommunikáló eszközök akkumulátor állapotának kijelzése. Ennek elhelyezéséhez nyomva kell tartani a kijelző egy pontját, hogy az ikonok remegni kezdjenek - mint amikor át kívánjuk rendezni a képernyő elrendezését. A bal felső sarokban lévő Edit / Szerkesztés gombra bökve az ott megjelenő lenyíló menü legfelső eleme az Add Widget / Widget hozzáadása opció, amely révén egy olyan beállítási felület jelenik meg, amelyen számos alkalmazást láthatunk felsorolva, valamint néhány rendszerfunkciót, amelyekből widget / szerkentyű állítható be. Itt találjuk a Batteries / Akkumulátorok elemet is, amelynek háromféle megjelenési formája látható: ikonos pusztán grafikus illusztrációval, négy elemmel, ikonos grafikus illusztrációval és százalék kijelzéssel, négy elemmel, valamint felsorolás ikonnal, névvel, százalék kijelzéssel és grafikus ábrázolással lista nézetben hat vagy akár több elemmel.



Itt láthatjuk azokat az eszközöket, amelyek az Apple ID-nkhez vannak rendelve, és a közelben találhatóak, így az iPad képes kiolvasni a töltöttségi adataikat. Ez magában foglalja magát az iPadet, amelyen a beállítást végezzük, az Apple Pencilt, amely csatlakoztatva van, AirPods fülhallgatót és AirPods Max fejhallgatót, Magic Keyboard, Magic Mouse, Magic Trackpad eszközöket. Az akku töltöttség kijelzés akkor hasznos, ha nem vagyunk notórius töltők, akik minden inaktív időszakban töltőre csatlakoztatják az eszközeiket, így azok használatkor többnyire 100%-ról indulnak.
Az iPad termékcsalád…

Counterpoint Research: Hanyatló Apple Watch forgalom
(május 7.)

Sok cég hanyatlana úgy szívesen, ahogyan az Ap