
Látványos naptár fejlesztések jöhetnek a WWDC-n
(május 9.)
Az Apple még 2024. áprilisában vásárolta fel a kanadai Mayday Labs nevű céget, amely mesterséges intelligencia alapú naptárat, feladatkezelőt és emlékeztető szolgáltatást épített ki az alkalmazása formájában a teljes Apple ökoszisztémára. A felvásárlás nyomán várható, hogy az Apple ezeket a képességeket a közeli jövőben beépíti majd a Calendar / Naptár és a Reminders / Emlékeztetők alkalmazásaiba, illetve a mögöttük futó iCloud funkciókba. Az Apple egyébként 2023. szeptembere óta legalább 7 olyan céget vásárolt fel, amelyek elsősorban mesterséges intelligencia irányú fejlesztésekben voltak érintettek. Annyi bizonyosnak látszik, hogy az idei évi WWDC, amely június 9. és június 13. közt zajlik majd, minden operációs rendszerben az Apple Intelligence fejlesztésekkel fogja lenyűgözni a fejlesztői és hosszabb távon a felhasználói közösséget.
A WWDC 2025 hivatalos lapja…
A hír forrása a francia MacGeneration blog…
A Calendar / Naptár alkalmazásról bővebben…
Az Apple bemutatta idei évi Pride óraszíját és témáit
(május 9.)
Ahogyan az utóbbi években mindig, idén tavasszal is megjelent egy új óraszíj az Apple-től, amely a szivárvány színeit dolgozza fel tetszetős módon. Míg a tavalyi évben kiadott szilikonszíj alapvetően tojásfehér alapon tartalmazott újrahasznosított szíjak darabjaiból bedolgozott egyedi színmintákat, most színes sávok alkotják a szíjat, és bár a hivatalos kommunikáció szerint ez az LMBTQ+ közösséget szólítja meg, a színes termékek iránt vonzódó felhasználóknak is tetszetős elem lehet. (A patent felirata: Designed with Pride in California.)
Az Apple hivatalos közleménye a következő: „A Pride hónap előtt az Apple bemutatja az új Apple Watch Pride Edition sportszíjat, óraszámlapot, valamint iPhone és iPad háttérképet, hogy ünnepelje az LMBTQ+ közösségek erejét és szépségét világszerte. A Pride Edition sportszíj már ma megrendelhető, a hozzá illő, dinamikus óraszámlap és háttérkép pedig egy hamarosan megjelenő szoftverfrissítésben lesz elérhető. Minden egyes Pride Edition sportszíjat, amely különböző formájú és méretű szivárványcsíkokból álló gobelinnel rendelkezik, élénk színű, egyedi csíkokból állítanak össze, amelyeket kompressziós öntéssel formálnak eggyé, így finom, mégis feltűnő variációkat hozva létre. Nincs két teljesen egyforma szíj, amely az LMBTQ+ közösség minden tagjának egyéniségét tükrözi.”
Az óraszíj mellé a közleményben is említett háttérkép dinamikus: az óra esetén másodpercenként újrarendeződni is képes, és mivel fekete és pasztell színek is találhatóak benne, így inkább tűnik egy színes művészeti alkotásnak, mint valami átpolitizált dolognak. A szíj ára a szokásos 19.990 Ft lesz, és minden óra méretében rövidesen megvásárolható.
Az Apple hivatalos közleménye…
Eddy Cue kissé túltolta a tanúvallomását
(május 8.)
A Google elleni trösztellenes perben hallgatták meg Eddy Cue-t, az Apple szolgáltatásokat irányító alelnökét, aki 1989. óta dolgozik az Apple-nél, szóval igazi veteránnak számít. Cue ritkán nyilatkozik, nyilvános megjelenései során Ferrarival jár és kosárlabda mérkőzéseken szurkol nagy átéléssel.
Mostani nyilatkozatai megrázóak voltak, amelynek hatására 7,5%-kal esett a Google árfolyama, illetve megtudhattuk azt is, hogy 10 év múlva már nem kell iPhone-t hordani magunknál, mert a mesterséges intelligencia különféle viselhető dolgokkal kiegészülve kiváltja majd a készülékeket, amelyek forgalmából ma még az Apple prosperál. Erős kijelentések, főleg annak tükrében, hogy a meghallgatás során az Apple eszközökre alapértelmezetté tett Google kereső okán kapott horribilis pénzösszegek legalitását vizsgálják, nem pedig Cue jóslataira voltak fogékonyak a jogi szakemberek.
Eddy Cue elmondta, hogy 2025. áprilisáig az idei évben jelentősen csökkent az Apple eszközökről végrehajtott internetes keresések aránya. Erre a Google árfolyama esni kezdett, és 7,51%-ot zuhant. A Google tulajdonosa, az Alphabet cáfolta az információt, és a keresési volumen folyamatos növekedéséről beszéltek. A nyilatkozat célja nem világos, ugyanis az Alphabet azért fizet az Apple-nek, hogy az Apple hardvereken a felhasználók alapértelmezés szerint a Google keresőmotort használják. Vagyis ha Cue arról beszél, hogy tulajdonképpen egyre kevesebbet használják a keresőt az emberek, akkor az a Google-t helyezi olyan pozícióba, hogy kevesebb „kenőpénzt” adjon az Apple-nek az alapértelmezettségért.
A két cégóriás együttműködése feszegeti a szabad versennyel kapcsolatos törvényi határokat, mert bár nyilván a Google-nek nincsen jelenleg érdemi riválisa, hiszen a Bing, Yahoo!, stb. sokkal gyengébb hasznos találati értékkel bírnak, de attól még tény, hogy kvázi lefizették az Apple-t, hogy a Google legyen az alapértelmezett kereső az eszközökön, az Apple pedig nem hirdette meg nyilvánosan, hogy aki többet fizet, annak a keresőjét fogja alkalmazni, szóval több szempontból kifogásolható az eljárás.
És hogy miként kapcsolódott a tanúvallomáshoz az a jóslat, hogy 10 év múlva az Apple fő hardvere már okafogyott lesz? Cue valamilyen gondolati csavar során próbálta bagatellizálni a „megvesztegetés” jelentőségét, mivel 10 év múlva már mindenki a mesterséges intelligenciát használja majd, így nem lesz jelentősége annak, hogy most még dollár milliárdok folynak át az Alphabettől az Apple-nek a keresőmotor alapértelmezetté tételéért… Számszerűsítve évi 20 milliárd dollár.
A bírósági meghallgatás során a jogi szakemberek alapvetően nem a technika fejlődésére voltak kíváncsiak, hanem annak körülményeire, hogy miként is fordulhat elő, hogy a két cégóriás ilyen titkos együttműködést folytat. Így nem világos, hogy Cue segítette az ügyet, vagy csak maszatolásnak vették a szavait - tény persze, hogy ebből a helyzetből sokkal jobbat nem lehetett kihozni.
A Bloomberg írása a témában…
Eddy Cue profilja az Apple vezetői weblapján…
A The Verge kritikus hangú írása a nyilatkozatról…
A Google reakciója Eddy Cue nyilatkozatára…
A Google keresések fele Apple eszközökről érkezik…
Pixelmator - Apple tulajdonban, vegyes élménnyel
(május 8.)
A Pixelmator hosszú-hosszú évek óta az egyik legjobb független fejlesztésű alkalmazás volt, amely valóban úgy épült fel, ahogyan az Apple megálmodta: használja az Apple hardverek natív erejét, optimalizálva van a szoftverekkel és a felhő alapú szolgáltatásokkal való együttműködésre, és a programozói vállalták a feladatot, hogy elvégezzék a megírással kapcsolatos kemény munkát - míg számos nagy rivális esetén például a Mac alapú alkalmazásoknál máig a 20 éves kódot próbálják ráerőszakolni az aktuális hardverekre és operációs rendszerekre, így behatárolva a teljesítményt.
A Pixelmator nyilván nem váltja ki az Adobe Photoshop program ezernyi professzionális funkcióját, de például a korábbi Macromedia, majd Adobe Fireworks szoftver kifejezetten weblapokra készített illusztráció és képanyag alkotásához tökéletes és elegendő. (Emellett persze számos profi fotós megoldása, illetve videós tudása, valamint még vektorgrafikus lehetőségei is vannak.)
Nem is meglepő, hogy az Apple úgy érezte, hogy fel kell vásárolnia a céget. Ezt 2024. november 1-jén jelentették be, és bár még a hatóságok jóváhagyására vár az ügylet, az alkalmazások már üdvözölték a felhasználót. A ritkábban használt iPadOS verzió például az Apple Park szivárványos dekorációjával jelentette be, hogy a Pixelmator már az Apple része. Ezt követően pedig rögtön egy hibaüzenet következett, amely nyilván nincsen összefüggésben a felvásárlással, de mégis sajátos hatása volt annak, hogy az eddig hibátlanul üzemelő alkalmazás Apple tulajdonban máris hibaüzenettel köszönt - természetesen olyan hibával, amivel egy átlagfelhasználó nem tud mit kezdeni: Error code: 0.
Második indításra egyébként már Apple szivárványos háttér és fennakadás nélkül ment a kép megnyitás, tehát csak valami átmeneti hibáról lehetett szó…
És ha már Pixelmator iPad verzió, egy gyors tipp! Mivel a fejlesztő valóban törekszik az Apple fejlesztői erőforrásainak kiaknázására, és ezzel a szoftver optimalizálására, az iPadOS képernyőjén a Pixelmator ikonon lenyomva tartva az ujjunkat nem csupán a standard rendszermenü jelenik meg, hanem számos hasznos gyorsfunkció is elérhető.
Ennek keretében a három legutóbb megnyitott képet is elérhetjük, valamint több megnyitott képhez juthatunk a menüből. Továbbá mód van a Photos / Fotók alkalmazásban lévő legutolsó kép megnyitására szerkesztési céllal az Open Most Recent Photo menüelem révén. Valamint új képet is létrehozhatunk a New Image paranccsal.
A Pixelmator bekebelezéséről szóló közlemény…
A Pixelmator az iPadOS és iOS rendszerekre…
A Pixelmator Pro a Mac rendszerre…
Akkumulátor kijelző szerkentyű az iPad képernyőjén
(május 7.)
Az iPadOS rendszeren az utóbbi évek egyik praktikus fejlesztése a widget / szerkentyű elhelyezési lehetőség, amikor is bizonyos alkalmazások tudáselemeit, illetve néhány értesítés formájú hasznos információt lehetőségünk van a képernyőre rakni. Ezek elhelyezésének helye és módja idővel alakul, de pár hét alatt kiforrja magát. Ilyen hasznos információ közlő szerkentyű az adott készülékkel kommunikáló eszközök akkumulátor állapotának kijelzése. Ennek elhelyezéséhez nyomva kell tartani a kijelző egy pontját, hogy az ikonok remegni kezdjenek - mint amikor át kívánjuk rendezni a képernyő elrendezését. A bal felső sarokban lévő Edit / Szerkesztés gombra bökve az ott megjelenő lenyíló menü legfelső eleme az Add Widget / Widget hozzáadása opció, amely révén egy olyan beállítási felület jelenik meg, amelyen számos alkalmazást láthatunk felsorolva, valamint néhány rendszerfunkciót, amelyekből widget / szerkentyű állítható be. Itt találjuk a Batteries / Akkumulátorok elemet is, amelynek háromféle megjelenési formája látható: ikonos pusztán grafikus illusztrációval, négy elemmel, ikonos grafikus illusztrációval és százalék kijelzéssel, négy elemmel, valamint felsorolás ikonnal, névvel, százalék kijelzéssel és grafikus ábrázolással lista nézetben hat vagy akár több elemmel.
Itt láthatjuk azokat az eszközöket, amelyek az Apple ID-nkhez vannak rendelve, és a közelben találhatóak, így az iPad képes kiolvasni a töltöttségi adataikat. Ez magában foglalja magát az iPadet, amelyen a beállítást végezzük, az Apple Pencilt, amely csatlakoztatva van, AirPods fülhallgatót és AirPods Max fejhallgatót, Magic Keyboard, Magic Mouse, Magic Trackpad eszközöket. Az akku töltöttség kijelzés akkor hasznos, ha nem vagyunk notórius töltők, akik minden inaktív időszakban töltőre csatlakoztatják az eszközeiket, így azok használatkor többnyire 100%-ról indulnak.
Az iPad termékcsalád…
Counterpoint Research: Hanyatló Apple Watch forgalom
(május 7.)
Sok cég hanyatlana úgy szívesen, ahogyan az Apple Watch - jegyezhetnénk meg nem túl eredeti, de találó módon a Counterpoint felmérésének kommentárja nyomán. Az Apple óráinak eladásai 2024-ben 19%-ot zuhantak, amely a harmadik olyan év, amikor nem történt növekedés. Ezzel a forgalom a 2020-as szint alá csökkent. Nevezhetnénk drámainak a helyzetet, de az Apple már 2014-ben, még az Apple Watch megjelenése előtt tudomásul vette, hogy a hardverek eljutottak egy olyan szintre, hogy az évről évre váltás egyre ritkábbá válik, mivel általában csak 3-4 verzió után van ténylegesen érzékelhető különbség. (Ez egyébként a Mac esetén is igaz: az M1 Max processzor utódai közül az M4 Max az, amely érdemi, ténylegesen tapasztalható változásokat hozott, amely nem jelenti, hogy az M2 Max vagy az M3 Max ne jelentett volna fejlődést, de nem átütő különbséget hoztak ezek.) Ez az Apple-t is arra sarkallja, hogy nem ad ki látványos újdonságokat minden évben - elég csak az Apple Watch Ultra 2 modellre tekinteni, amelynek beltartalma 2023-ban jelent meg, és 2024-ben egy fekete színű verzióval egészült ki a termék, de ugyanaz a modell él tovább. Ennek oka, hogy az óra annyira jól sikerült, hogy nem volt érdemes megbolygatni a terméket azért, hogy S9 helyett S10 processzor kerüljön bele, amit a felhasználó csak a leírásokból és a MacTracker szoftverből érzékel.
Bár a piaci elemzők azt sugallják, hogy ha nincsen növekedés, az kudarc, az ötödével csökkent eladások ugyanakkor azt jelentik, hogy az Apple felhasználói bázisa re