iRig - Garázs a zsebben

Mindig is éltem a gyanúval, hogy a GarageBand felhasználók többsége nem ünnepelt világsztár, korlátlan anyagi forrásokkal. Megkockáztatom: talán a többség még csak nem is vérprofi zenész. Bár kétségkívül közülük is sokan használják. De a többség mégiscsak egykoron talán zenekari álmokat és fényes jövőt, csillogó hangszerek ábrándját dédelgető lelkes amatőr (a szó igazi és jobbik értelmében), több-kevesebb tehetséggel, akik szeretnének nem elrugaszkodni a gazdasági racionalitás talajáról, hogy hobbi-zenélésüknek hódoljanak. Azt már régóta tudjuk, hogy a GarageBand - mint szoftver - az ő igényeiknek kiválóan megfelelő eszköz, és az is valószínű, hogy mindenki választott már árban és tudásban megfelelő hangszert is. A kettő közé kéne még valami... Valami, ami a művészben megfogalmazódott hangjegyeket látható-hallható hanghullámok formájában eljuttatja a GarageBand egy vagy több sávjába. Kapható erre a feladatra többféle hangkártya is - általában itt is igaz, hogy az ár-érték egyenesarányú függvényében. De ha valaki elviselhető korlátok között, olcsón, de egyáltalán nem gyenge minőségben szeretne egy ilyen beviteli eszközt, akkor az iRig lesz a tökéletes választás.

Az iRig alapvetően gitárosoknak készült hangbeviteli eszköz, elsősorban iPhone, iPod touch és iPad készülékeken futtatott programokhoz. De már most kiemelném, hogy használható az asztali Mac-en vagy laptopon is, és más hangszerekkel, például szintetizátorral is megbízhatóan együttműködik. Szoftver is többféle készült hozzá, és biztos vagyok benne, hogy fog még megjelenni több is. Tökéletesen együttműködik a GarageBand iPades változatával is.

Kezdjük az ismerkedést a hardverrel! A doboz az apró eszköz mellett csupán egy részletes leírást tartalmaz, ízléses csomagolásban, de valójában túl nagy szükségünk arra sem lesz, olyan egyszerű az üzembehelyezés és az első használat. A hozzávaló szoftvert a már megszokott módon, az App Store-ból kell letölteni, pár perces művelet ez is. Az iRig egy nagyobb öngyújtó méreteivel rendelkezik, kilóg belőle egy kanóc egy “kis-jack” (1,8”) dugóval - ez kerül az iPhone/iPod touch/iPad eszközünk fülhallgató kimenetébe, az alján van egy “nagy-jack” (1,4”) bemenet, ide kell dugni a hangszerünk kábelét, és a tetején, a beépített kanóc mellett van egy “kis-jack” (1,8”) kimenet, amelybe alaphelyzetben a fülhallgatónkat dughatjuk.

Az iRig “gyári” szoftvere az AmpliTube, amelynek a készülékünknek megfelelő verzióját kell letöltenünk. A tudása ugyanaz az iPad és az iPhone/iPod verziónak is, de köszönhetően az iPad nagyobb kijelzőjének, utóbbi eszközön a szoftver használata egyszerűbb, többféle funkció érhető el egyszerre, a képernyő lapozása nélkül. Az iPhone/iPod előnye viszont az az iPad-es használattal szemben, hogy maga az eszköz kisebb, így a fizikai használhatósága a terméknek könnyebb. Persze aki rendelkezik iPaddel és iPhone-nal is, letöltheti a program mindkét verzióját is.

Az AmpliTube adja meg a gitárunk hangzását, méghozzá pontosan úgy, ahogy a való világban is: erősítők és effekt-pedálok segítségével. Az ingyenes változatban egy erősítő (Lead) és háromféle pedál (Delay, Distort, Noise Filter) áll a rendelkezésünkre. További pedálok vásárlására a programon belül, akár egyesével is van lehetőség, vagy megvehetjük a teljes változatot, az összes pedállal és erősítővel. Az ingyenes változatból kimaradt még a visszhang- és hangszín szabályzó valamint a kompresszor. Persze az alap erősítőn (Lead) azért van lehetőségünk hangszín, visszhang és hangerősség beállítására. Az AmpliTube képes rögzíteni is játékunkat, amelyet lementhetünk későbbre, elküldhetünk e-mailben vagy a számítógépre szinkronizálhatjuk, hogy a munkát az asztali GarageBanden folytassuk. Képes arra is, hogy betöltsünk egy nótát (akár vezetékmentes hálózaton keresztül is), és arra játszunk rá, majd azzal együtt mentsük le. Ez például gyakorlásra vagy akár több sáv összefűzésére kiváló lehetőség. Mindezeken kívül van benne még egy Tuner, a gitár hangolását segítendő, és egy beépített metronóm is. A szoftveren keresztül lehet beállítani az iRig be- és kimeneti jelszintjét is. A különféle beállítások sablonként elmenthetők, ami szintén a későbbi egyszerűbb és gyorsabb felhasználást segíti elő.

Ha mindent beállítottunk, nincs más hátra, mint a húrok közé csapni! Az iRig hangzása egészen fantasztikus, különösen az eszköz árát és méreteit is figyelembe véve. A különféle effektek teljesen valósághűek, még a megszokott zörejeket is belecsempészi játékunkba! Ha végeztünk, exportáljuk művünket a GarageBandbe és jöhet az utómunka.

Az iRig kimenetére köthetünk erősítőt is egy megfelelő kábellel, úgy is meglepően jó hangzást biztosít. Azt nem állítom, hogy igazi nagyszínpados technológia, de kisebb költségvetésű “művházas” koncerteken simán el tudom képzelni, hogy megfelelő megoldás. Támogatja ezt a funkciót a szoftver is, lekapcsolható a képernyő is, megakadályozza a sleep üzemmódot, nehogy elnémuljon a koncertünk; de ajánlatos ilyenkor azért a repülő-üzemmód beállítása, nehogy egy nem várt hívás csengőhangja részét képezze az előadásunknak! Ugyancsak ajánlatos az “összekábelezés” elvégzése még a szoftver futtatása előtt, ellenkező esetben nem várt fagyás következhet be, ami a telefon újraindítását követeli.

Amennyiben az iRig kimenetét egy számítógép bemenetére kötjük, képesek leszünk közvetlenül is az “asztali” GarageBand vagy más, általunk használt hangrögzítő és feldolgozó szoftver használatára is; persze az iPhone vagy iPad közbeiktatásával. Ebben az esetben úgy is használható az eszköz, hogy az effektezést a gépünkön található szoftver végzi el. Ez egy költséghatékony megoldás lehet annak, aki a számítógépére már megvásárolta a GarageBandet, és nem óhajtja megvenni mobil eszközére is, de az időigényes konvertálgatást és fájlátvitelt is mellőzné.

Összegezve: az iRig egy apró, gyorsan és könnyen használható digitalizáló eszköz a 10 ezer forintos árkategóriában, de a 40-60 ezer forintos, minőségi hangkártyák között is bőven megállja a helyét. A többi már a hangszeren és a zenészen múlik...

Rabb Ferenc

Az iRig terméklapja az iJoe.hu oldalain:
http://www.ijoe.hu/irig/
A termék gyártójának honlapja:
http://www.ikmultimedia.com/irig/features/

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: