A MacMag.hu az évek alatt hagyományosan az elsők között készített termékteszteket az iPod modellek különféle generációiról. Kivételt képezett az iPod nano hatodik változata: az addigi görgető felületek hagyományával szakító érintőképernyős modell, amely megjelenésekor nem tűnt többnek, mint egy fantázia nélküli iPod touch-nak hétféle színben. Az Apple aztán 2011. őszén, az iPod modellek frissítésének hagyományos időpontjában hardveres módosítás nélkül, szoftveres újítással változtatta meg ezt a terméket, és adott neki önálló arculatot úgy, hogy maga a produktum nem változott.

Az iPod nano egy roppant kis méretű, vékony, ruhára csíptethető zenelejátszó eszköz, amely minimális mennyiségű felületi gombokkal, igényes alumínium vázban, szabvány dokk konnektor csatlakozóval várja a birtokba vételt. Aki fél az érintőképernyő kezelhetőségétől, annak a 2011-ben kiadott 1.2-es szoftver jelent megoldást, ahol a termék addig pici ikonjai nagyobb méretet kaptak, így egy képernyőn nem négy kicsi ikon van, hanem egy nagy, és oldalra lapozással tudunk váltani az ikonok között. A használat így sokkal egyszerűbb, mint a korábbi szoftverrel, ahol négy, nehezebben elérhető ikon fedett el egy képernyőt.



Az Apple természetesen igyekszik olcsóbb anyagokból megoldani az iPod nano kijelző kérdéskört: jól érzékelhető, hogy a pici megjelenítő betekintési szöge és felbontása nem olyan látványos, mint például egy iPhone-é. Természetesen erre nincs is szükség, de akit elkényeztetett az iPhone 4/4S kiváló minőségű kijelzője, rögtön látni fogja a különbséget.

Az iPod nano új szoftverével roppant jól használható felületet kapunk: a felső menüsorban standard az óra, ami navigálás közben látható, míg az egyedileg beállítható háttérképen egymás mellett nyolc (vagy kilenc) ikon található, amelyek különféle funkciókhoz engednek hozzáférni. Ezeket az Apple igen ésszerűen helyezte el egymás mellett, de az iOS-re emlékeztető újrarendezési módszerrel, azaz egy ikonon hosszan bökve, majd a rezgő ikonokat húzva könnyedén át tudjuk rendezni a sorrendet. Az első elem a Most játszódó / Now playing, amely azért okos dolog, mert az alapértelmezett Zene / Music elemtől balra található, vagyis az iPod nano felületére való visszatéréskor könnyen el tudjuk érni. Ha megállítjuk a lejátszást, és a bekapcsoló gombbal aktiváljuk az iPod nanot, akkor mindig az éppen játszódó muzsika tér vissza. (Ha nem játszódott semmilyen dal, mert például számítógépről választottuk le az eszközt, akkor a Zene / Music ikon, vagy az utoljára megnyitott alkalmazás képe jelenik meg.) A Most játszódó / Now playing felületre bökve az éppen játszódó dal album borítójának hátterében a lejátszás, illetve a vissza és tovább léptetés gombjai jelennek meg. (E felületen újraaktiváláskor a rádió vagy egy podcast is megjelenhet, nem korlátozódik a tartalma a zenékre.) A jobb alsó sarokban lévő kis Info gomb segítségével értékelni tudjuk a dalt, míg az alsó három pötty arra utal, hogy további képernyők is elérhetőek: jobbról balra húzva az ujjunkat a lejátszás idővonala, a Géniusz funkció, illetve az ismétlés és dalkeverés gombjai jelennek meg, ezeket van módunk aktiválni. A harmadik felületen a dalszöveg található meg, amennyiben az iTunes-ban adtunk az adott muzsikához dalszöveget. Az iPod nano zseniális képessége, hogy ezen az apró kijelzőn ilyen sok tudást képes összesűríteni, és az Apple nem hagyott ki semmit, hanem lehetőséget ad a dalszöveg eltárolására is. A kis kijelző ellenére jó kontraszttal megjelenített fehér színű szöveg jelenik meg előttünk, amely olvasható dalszöveg megjelenítést kínál. Ha néhány másodpercig nem érünk a kijelzőhöz, akkor csak az albumborító látszik, a funkciók eltűnnek. Azokat újabb bökéssel érhetjük el.

Az ujjunk balról jobbra húzásával mindig visszafelé léphetünk, tehát legvégül elérjük a szoftver háttérképét, rajta az ikonokkal. Itt tovább haladva a második elem a Zene / Music, ahol a Phil Schiller által megálmodott felépítést érhetjük el, immáron nem görgetővel, hanem érintőképernyőn keresztül az ujjunk bökéseivel. A listában lehetőség van lefelé vagy fölfelé görgetni, a menüelemekbe bökéssel tudunk belépni, és balról jobbra húzással visszalépni. Ha sok dal van az iPod nanon, rendkívül tetszeni fog az a funkció, hogy a jobb oldali sávra bökve megjelenik az ABC-nek az a betűje, amely az adott bökés helyén a listában következik. Ha ekkor az ujjunkat a kijelzőn tartjuk, akkor lefelé vagy felfelé húzással betűk szerint lépkedhetünk a listán. Így ha egy Maroon 5 számot keresünk, érdemes a kijelző jobb szélének közepére bökni: ekkor megjelenik például a K betű, és kicsit lentebb húzva az ujjunkat máris legörgethetünk az M-hez, és egy pillanat alatt ott vagyunk a keresett előadónál, dalnál vagy albumnál. Az Apple ért az ujjkövetőkhöz és érintőkijelzőkhöz, így a követés finom, nem rángatjuk a tartalmat, hanem precízen tudunk navigálni durvább ujjmozdulatokkal is. A navigálás talán a legfinomabb az összes iPod modell közül az iPod nanon. (Erre jó példa a dal lejátszás közbeni felületváltás: ha itt lassan húzzuk az ujjunkat, akkor például a dalszöveg felülete éppen hogy csak bevánszorog. Ha gyorsan rántjuk az ujjunkat, akkor a dalszöveg felület „bepattan“ a kijelzőre.)

A menüelemek következő pontja a Rádió. A zenerajongók körében örök vita kérdés, hogy kell-e egy eszközbe rádió vagy sem. Mások hiányolják, hogy az iPhone-ban és iPod touch-ban nincsen benne ez az egyszerű képesség. Tény, hogy néha jól esik meghallgatni kedvenc műsorunkat, esetleg naponta egyszer-kétszer a híreket. Az iPod nano rádiója automatikus hangolással rendelkezik, vagyis egy gombnyomásra képes a helyben elérhető csatornákat hangolni. Az RDS információk révén ezek nevét is megjeleníti, így ha nem tudjuk a frekvenciát, láthatjuk, hogy hol található a NEO FM, és hol az Info Rádió. A rádióhallgatás alapfeltétele a fülhallgató csatlakoztatása, hiszen annak vezetékét használja az eszköz FM antennának. Nem szükséges a gyári fülhallgató, hiszen minden eszköz tartalmaz kábelt magában, így kedvenc AKG K540 fejhallgatónkkal is tudunk rádiózni. Gyakori kérdés, hogy működik-e a dolog dokkolóval használva. A válasz: nem. Az iPod nano dokk konnektora alul található, mellette a minijack, amely a dokkoláskor el van fedve, tehát nem tudjuk a fülhallgatót az eszközbe dugni. (Amennyiben az iPod nanot olyan dokkolóba csatlakoztatjuk, amely csak a dokk csatlakozót veszi igénybe, és a mellette lévő helyet szabadon hagyja, úgy lehetőség van a fülhallgató becsatlakoztatására, de az megjelenését és kivitelét tekintve sem kimondottan igényes.)

A Fitnesz / Fitness ikon következik, amellyel kapcsolatban sok félrevezető információ jelent meg az interneten. Eleinte több blog azt közölte, hogy az Apple beépítette a Nike+ iPod funkciót az eszközbe, így már csak a cipőbe helyezendő jeladót kell megvásárolni a sportoláshoz. Ezzel ellentétben a jövőben is szükség van a teljes Nike+ iPod Sport Kit nevű csomagra, ha a Nike+ funkciókat igénybe kívánjuk venni, csupán annyi történt, hogy a lépésszámláló immáron - szoftveres újítás révén - különbséget tud tenni séta és futás között, így képes arra, hogy rögzíti a futás közben elégedett kalóriákat és megtett lépéseket is. A Fitnesz / Fitness felületen meg kell adnunk tömegünket és magasságunkat a pontos számításokhoz, majd kiválaszthatjuk, hogy sétálunk vagy futunk. Megadható napi lépés mennyiség cél is, amelyet nyomon követ az eszköz. A lépésszámláló működését egy kis cipőtalp mutatja a felső menüsorban. Amennyiben professzionális futás közbeni mérésekre van igényünk, a Nike+ iPod Sport Kit nevű csomagra lesz szükségünk, amely internetes szinkronizálást és futás közbeni szóbeli teljesítmény fokozást is tartalmaz.

Az iPod nano 6. generáció talán legvonzóbb szoftvere az óra. Az Apple ezt csak egy év elteltével ismerte fel: addig egy darab teljes képernyős óra volt az eszköz felületén. Az 1.2-es szoftver óta 18 ilyen közül választhatunk. Mitől zseniális ez? Az iPod nanohoz óraszíjak egész iparága épült ki: gumi, bőr, fémpántok elérhetőek, amelyekre egyszerűen csíptethető az iPod nano. Az Apple legkisebb, kijelzővel rendelkező médiahordozója elég kicsi ahhoz, hogy ne mutasson idétlenül a karon, mérete nagyjából megegyezik napjaink divatos óráiéval, sőt, a többségénél kisebb is. A szoftver pedig nem csak minden napra más-más óra viseletét teszi lehetővé, de színben is illeszkedni képes az iPod nanohoz: ehhez csak el kell indítani az Óra / Clock nevű alkalmazást, és annak felületére bökve megjelenik egy alsó menü, ahol a 18 óra téma közül válogathatunk. Szinte biztos, hogy találunk ízlésünkhöz illeszkedőt. Az Apple által alkotott órák gyönyörűek, és a karunkra erősítve csak egy gombnyomás, hogy hozzáférjünk ízléses felületükhöz.



Amint fentebb említésre került, az iPod nano aktiválásakor a legutóbb játszott dal jelenik meg az elindítási lehetőséggel. Ha utoljára az Óra / Clock alkalmazást indítottuk el, akkor sem az óra köszönt minket az iPod nano újbóli aktiválásakor, helyette kétszer kell balról jobba húzni az ujjunkat a kijelzőn ahhoz, hogy az órát elérjük. Ha azonban kihúzzuk a fülhallgatót, és elindítjuk a Rádió alkalmazást, akkor a zenelejátszás megáll, a rádió nem szólal meg, hiszen fülhallgató nélkül nincsen vétel. Ekkor elindítva az Óra / Clock alkalmazást a kijelző újbóli aktiválásakor az óra képe fog megjelenni. Nem kell balról jobbra húzni az ujjunkat, a bekapcsoló gomb lenyomására szép óráink általunk kiválasztott példánya tölti be a kijelzőt egyetlen gombnyomásra.

Az iPod nano következő ikon elemei a Fényképek / Photos, Podcastok / Podcasts és Beállítások. / Settings Fényképeket az iTunes segítségével tudunk az eszközre szinkronizálni egy mappából, az iPhoto-ból vagy az Aperture-ből. A fényképeket az iTunes lekicsinyíti az iPod nano számára optimális méretűre. A fotók között villámgyorsan tudunk lapozni, azokat esetlegesen meglévő komponens vagy kompozit kábelszettünk segítségével televízióra, kivetőtőre is át tudjuk küldeni, noha annak kicsi az esélye, hogy valaki az iPod nano miatt szerezzen be ilyen kábeleket. A podcastokat szintén az iTunes-ból szinkronizálhatjuk, és praktikus módon egy dedikált felületen érhetjük el.

Alapból rejtett elem a Hangjegyzetek / Voice Memos ikon, amely csak akkor aktiválódik, ha az iPod nanoba mikrofonos fülhallgatót dugunk, például AKG Q350 hallójárati megoldást, amely nem csak iPhone-on való beszélgetésre alkalmas mikrofonnal rendelkezik, hanem az iPod nano számára is használható hangjegyzet alkotásra. Erre bökve bal oldalon látható a felvétel gomb, mellette a már elkészült felvételek listája. Felül egy deciBel mérő műszer jelenik meg, amely a hangerőt mutatja, és az esetleges túl nagy bemeneti jelre figyelmeztet. A hangjegyzeteket az iTunes segítségével tudjuk letölteni az iPod nanoról a Mac-re.

A Beállítások / Settings ikonra bökve különféle alap információkat érhetünk el, mint a termék sorozatszáma, a szoftver verziója vagy a kapacitás. A Zene menüelemre bökve lehetőségünk van különböző hangszínszabályzók (EQ) használatára, amely azonban rontja a hangzásélményt, de itt tudjuk aktiválni vagy deaktiválni a Keverés rázással (Shake to Shuffle) funkciót, amely bizonyos dokkoló hangfalak esetén szükséges, mert a mélynyomók rezgéseire az iPod nano dalt vált. Okos képesség az Hangáttűnés / Cross-fade playback, amely révén nincsen a dalok között szünet, hanem az egyik végén kezd megszólalni a másik. Az iPod nano beállításainak Általános felületén van mód háttérképet választani, amely egységessé teheti a termék színvilágát. Itt érhetünk el olyan funkciókat, mint a VoiceOver a vakok és gyengén látók számára, illetve kapcsolhatják át Monora a sztereó hangot azok, akiknek csak egyik füle hall.

Az iPod nano 2011-es frissítésével az Apple reális szintre hozta az egységek árát. Sajnos a magyarországi áfa és zenei jogdíj (ArtisJus adó) ebből keveset enged érzékelni, éppen ellentétes hatást váltva ki pontosan a külföldi beszerzésre ösztönzi a vásárlókat, ezáltal a nagyobb adóteher végső soron kevesebb bevételt hoz… Ennek ellenére a frissítést követően 10-13.000 Ft-tal olcsóbbá vált mind a 8, mind a 16 GB-os iPod nano modell. Mivel a két példány között összesen 9.000 Ft különbség maradt, ésszerűbbnek tűnő választássá vált a nagyobb kapacitású, 16 GB-os példány. Ne feledjük, hogy az iPod nano - ellentétben az iPod touch vagy iPhone készülékekkel - a Finderben megjelenő tárhelyet is kínál, azaz ha nem használjuk teljes kapacitását zenére, fennmaradó szabad tárhelyét mobil adathordozóként is kamatoztathatjuk. Szabványos dokk konnektora révén bárhol össze tudjuk kötni Mac-kel, ahol iPhone vagy iPad előfordul, hiszen nem kell hozzá másféle kábel.

A kiegészítők terén az Apple nem változtatott a felszereltségen: a szabvány másfél méretes fehér USB-dokk kábel és a vitatható minőségű fülhallgató jár a termékhez. Utóbbit sokan ki sem bontják, és helyette az Apple hallójárati megoldását, vagy valamely minőségi AKG fül- vagy fejhallgatót választják. Erre azért is van lehetőségük, mert a multimédiás fejhallgatókat, mint a hifi színvonalú AKG K540, az iPod nano kellő hangerővel és dinamikával képes meghajtani, és csak a ruhánkra aggatott termék parányi tömegéből érzékeljük, hogy nem az iPod classic-ot hallgatunk.

Az iPod nano rendkívül jól viselhető megoldás, hiszen bármely ruhadarabra felcsíptethetjük, kijelzőjének tartalmát két ujjal derékszövegben elforgathatjuk, amennyiben úgy sikerült felcsíptetni, hogy hozzáférése nem kényelmes. Külsején található jól hozzáférhető hangerő szabályozó gomb, így a kijelző felébresztése nélkül tudjuk halkítani vagy hangosítani a zenét, a bekapcsoló gomb révén pedig lejátszás közben egy olyan kijelző felület jelenik meg, amelyről azonnal tudunk léptetni, szüneteltetni, vagy visszaugrani. Ha figyelembe vesszük a korábbi generációk gombzár feloldását és gombnyomásainak számát, akkor azt kell realizálnunk, hogy az iPod nano esetén az érintőképernyő nem jelent hátrányt e téren, vagyis az ez irányú fejlesztés nem pusztán divatos trend az Apple részéről, hanem a kor követelményeihez igazodó előrelépés.

Az iPod nano hatodik generációja a sokoldalú fejlődést hozó 1.2-es szoftverrel kiegészülve méltó folytatása a miniatűr lejátszók sikerének, és használata hamar meggyőzi azokat is, akik kételkednek az érintőképernyő és a könnyed használhat összeegyeztethetőségében. Az Apple hét rendkívül szép, finoman csillogó színárnyalatot alkotott ennek a termékcsaládnak, amelyek mindegyike elbűvölő a maga műfajában. A cég odafigyelését és jóízlésre való törekvését kiválóan mutatja a színek finom megjelenése: az iPod nano annak ellenére, hogy színes, nem gagyi magamutogató kiegészítő hatását kelti, hanem értéket hordoz eloxált alumínium testében.



Cikk: Birincsik József, 2011. november 21. MacMag.hu; Képek forrása: Apple.com

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: