A csillagászok immáron percek alatt tudják elemezni azt az adatmennyiséget, ami korábban hetekig tartott…

A magas hawaii Mauna Kea hegy tetején található a Gemini North nevű űrteleszkóp, amely 8,1 átmérőjű, és a földön a legélesebb képet biztosítja a világűrről. Tiszta, felhőtlen éjszakákon a távcső figyeli a világűrt, és a kutatási eredményeket szerteküldi elemzésre a világ megannyi pontján tevékenykedő csillagásznak.

Egyetlen éjszaka felvételeinek elemzése heteket igényelt korábban, ám egy nemrégiben megjelent, a macOS Cocoa készlete segítségével íródott alkalmazásnak köszönhetően a legnagyobb teljesítményű asztali Mac erejét felhasználva mindez drámaian lerövidült, könnyebbé téve a galaxisok születésének idejét és körülményeit vizsgáló aszrtonómusoknak a világegyetem jelenségeinek feltárását és megértését. Magát a Gemini programot az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, a másik Gemini távcső helyszínét biztosító Chile, Ausztrália, Argentína és Brazília finanszírozza, és egy-egy éjjel megfigyelése a feldolgozással együtt körülbelül 100 ezer dollárba kerül, tehát az idő igen fontos szempont ebben a tudományban.

A Hawaii-n elhelyezett Gemini North teleszkóp >

Ahhoz, hogy az emberi szem által érzékelt galaxisoknál akár 100 milliószor távolabbi galaxisokat is le tudják fényképezni, a teleszkópot működtető szoftvert újra kellett alkotni, hogy a tárgy speciális mozgást végrehajtva el tudja készíteni a kívánt felvételeket. A megoldást a toronto-i egyetem professzora, Roberto Abraham alkotta meg, aki idő szűkében úgy döntött, hogy ő maga készíti el a szükséges szoftvert. Abraham mindenféle programozói készletet kipróbált, de a leghatékonyabbnak és megbízhatóbbnak a Cocoát találta a Power Mac G5 alapozással. „Hamar nyilvánvalóvá vált, hogy egy Mac-en viszonylag gyorsan meg tudom valósítani az elképzelést az Objective-C révén”.

A csillagász nekilátott a szoftver elkészítésének: „leültem egy bemutató könyvvel és egy iBookkal, és még semmit sem tudtam a Cocoa programozásról. Két héttel később már volt egy stabil, működőképes prototípusa a szoftvernek, ami már jobb volt, mint az eredeti szoftverünk.

Sohasem írtam grafikus kezelőfelület programot, de a Cocoa nevetségesen egyszerűvé tette a dolgomat.
” Abraham hozzáteszi: „Korábban Linux és Windows dobozokkal dolgoztam , és ha jobb eredményt produkálnának a munkámban, azokat használnám, de a Power Mac G5 és a macOS messze a legjobb. Nem csak elkészítettem ezt a szoftver, ami felpörgette a munkánkat, de egyetlen számítógépen tudom elvégezni azt, amihez eddig kettő kellett.

Abraham a macOS BSD alapját is hasznosnak találta: „A macOS azt is jelenti, hogy nem kell eldobnom a UNIX tudásomat sem, és használhatunk olyan UNIX-ra írott szoftvereket, amelyek messzemenően abban a környezetben a legjobbak a kutatás folyamán.” A Cocoa szoftver, amely az iGDDS nevet viseli (GDDS: Gemini Deep Deep Survey) az eddigi, több hetet is felemésztő feldolgozási folyamatot valós idejűvé tette: „képesek vagyunk lépést tartani a beérkező adattömeggel, amit semelyik eddigi eszközünk révén nem tehettünk meg”. A kutatási környezetben ezek után nyilvánvalóvá vált a Macintosh uralom, ám látva Roberto Abraham eredményeit a csillagász csapat több mint fele beszerezte a saját PowerBook G4 mobil számítógépét.

A Power Mac G5 a fő számítógépem, és van egy iBookom, amin bemutatókat csinálok. Látva az eredményeimet, az egyetemen többek érdeklődését felkeltette a Mac, és a PowerBook G4 nagyon népszerű: ez egy olyan laptop, ami elég nagy teljesítményt nyújt ahhoz, hogy egészen komoly munkákat is el tudjunk végezni vele.

A Gemini program révén a világegyetem olyan részei láthatók, amelyek 10 milliárd fényévre vannak a Földtől. Ez azt is jelenti, hogy a 10 milliárd évvel ezelőtti állapotukat látjuk, hiszen a fény véges sebességgel közlekedik. Mint Abraham professzor elmondta, „megfigyelve a galaxisok születését, életét és változásait, végre megválaszolhatunk olyan alap kérdéseket, amelyek legalább egy évszázada foglalkoztatják a világ csillagászait”És mindezek technikai alapja Macintosh hardver, macOS és a Cocoa programozói készlet. „A csillagászokat általában nem foglalkoztatják a számítógépek, - mondja Abraham - sokkal inkább az idő, és nyilván azt a technológiát választjuk, amelyikkel hatékonyabban és gyorsabban tudunk dolgozni - és ez a Macintosh.

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: