A Berni Történeti Múzeum nem hasonlít a múzeumok többségére: por és állott levegő helyett egy élő történelmi kiállítás - és ennek köszönhetően igazi siker. Az iPod alapú hang kommentároknak és a Keynote prezentációknak köszönhetően az összetett tartalmú múzeum egyszerűen és mozgalmasan kelti elégíti ki az érdeklődést.

A Történeti Múzeum eredetileg nemzeti múzeumként lett életre hívva még André Lambert építész tervei alapján, aki a XV-XIV. századi kastélyok stílusát igyekezett felidézni. Ez utal arra is, hogy az intézményben bemutatott emlékek legnagyobb része is ebből az időszakból származik. Amikor a Nemzeti Múzeum helyéül végül Zürich-et nevezték meg, André Lambert csak a komplexum főépületét, a mai Történeti Múzeum épületét alkotta meg 1894-ben Bernben.

Az épület ad otthon Bern legrészletesebb történeti gyűjteményének, amely a környék legfőbb etnográfiai kutatásainak anyagát hozza egy tető alá, bemutatja a svájci nemesség életvitelét és eleganciáját, és persze a tömegek kultúrájának fejlődését és változásait. Az utóbbi években a múzeum komoly hírnevet szerzett magának azzal, hogy különleges kiállításoknak adott otthont: a megjelent anyag nem csak szórakoztató, de a tudásanyag hatékony és élvezetes elsajátításához is hozzásegíti a látogatót.

Tárlat vezetés iPod segítségével
Erre az egyik legjobb példa az Einstein kiállítás, amelyet 350.000 ember keresett fel a "Relativitás elmélet 100 éve" című tárlat megjelenésével 2005-2006-ban. A siker nyomán a múzeum vezetése úgy döntött, hogy a tárlat megmarad, és létrejött az első Einstein múzeum a világban. A tárlatokat emberek helyett iPod mutatja be a rajta található audió kommentárral gazdagon. A kísérőn megismerhető Einstein élete, megmagyarázásra kerülnek az elméletei, interjúk lejátszása teszi még élethűbbé a tárlatot. A háttérben halk zene teremt hangulatot, illetve tagolja a kiállítást részekre. A hang kommentár kilenc nyelven elérhető, és lehetőséget ad arra, hogy végigvezesse a látogatót a múzeumon, illetve arra is, hogy tetszés szerint az érdeklődésre számot tartó elemekről közöljön információkat.

Magyarázat helyett bemutatás
Az új, "Jungfrau, Hofer & Ragusa" kiállítás mozgásban lévő fotókkal operál. "Ez a nagy ereje a Berni Történeti Múzeumnak" - mondja Peter Jezler igazgató -, "képekkel dolgozunk, ha valamit azok jobban elmondanak. Egy kép sokszor tényleg többet ér 1000 szónál."

A kiállításra Jezler és csapata közel 40 Keynote prezentációt készítettek. "A Kenyote jó ötleteket ad, és könnyen lehet vele képpontra pontosan dolgozni a fotókkal, jól kezeli a zenéket, videókat, animációkat." Jezler számára a poligon eszköz volt fontos, amelynek a segítségével bemutathatók a változások a képeken az idővel.

Főállású Mac mini
"Az időigénye minden munkának eltérő: van olyan, amelyiket 40 perc alatt elkészítünk, és olyan is, amelyhez egy hét szükséges." A Keynote más okból is jó választás: "A Flash egyrészt túl drága, másrészt túl bonyolult módosítani benne valamit, ha változtatási igény merül fel, vagy egyszerűen csak egy apróbb hibát kell orvosolni. A Filemaker-re való átállás pedig túl nehézkes" - mondja Jezler.

Minden prezentáció Mac mini segítségével jelenik meg. "Reggel a gép automatikusan bekapcsol, majd estig fut, és akkor kikapcsol. Mindezt hónapokig teszi gond nélkül, amíg le nem cseréljük a rajta lévő tartalmat." Emellett a Mac mini kicsi és keveset fogyaszt, még úgy is, hogy a múzeum teljes területén hatvan darab van üzemben folyamatosan. "Méltatlanul rejtjük el őket a közönség elől, mert nagy szerepük van a kiállítások sikerében."

Az ár egyértelműen a Mac mini - Keynote páros mellett szól: "A Mac mini ugyan jóval többe kerül, mint egy, a feladatára alkalmas olcsó PC, de cserébe alacsonyabb a fenntartási költsége és a fogyasztása, hosszabb az életciklusa, és persze futnak rajta azok a nagyszerű eszközök, amelyeket a munka során használunk" - például az iWork. "A dolgozók betanítása is kevesebbe kerül, mint más prezentáció programok esetén, mivel a Mac minit és a Keynote-ot is igen egyszerű használni."

Forrás: Apple.com PR





 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: