A huszonöt éves Ben Horton még mindig nem jár távol karrierje kezdetétől, de máris figyelemre méltó életutat járt be. Dokumentálta a a természetes élővilágot a trópusi szigetektől az arktikus végtelenségig, hegycsúcsoktól a Grand Canyon mélyéig. Horton kompozíciós érzékét és fényképész szenvedélyét a National Geographic Young Explorers Grant (fiatal felfedezők díja) kitüntetéssel jutalmazták a műfajban elsőként.

Horton nem mindennapi munkája során nagy teljesítményű Macintosh számítógépeket és az Aperture fotószoftver legfrissebb változatát használja a képek gyűjtése, feldolgozása és prezentálása céljából az ügyfelei és a nagyérdemű részére.

Amikor a környezet megengedi, Horton a tizenöt hüvelykes MacBook Pro mobil gépét viszi a munkába, azon dolgozza fel a képeket, amelyeket aztán a csúcs kategóriás iMac-jére tölt át. "A Mac gépeimmel és az Apple szoftverekkel a figyelmem a munkára irányul, és nem arra, hogy a számítógépet rávegyem, hogy dolgozzon."

Horton az utóbbi években lett Mac felhasználó, korábban egy Windows alapú PC-vel dolgozott. Öt évvel ezelőtt tért át egy PowerBook 17" modellre, mert a Windows alapú gépeket nem tartotta alkalmasnak a munkájához. "Folyamatosan összeomlottak. Minden belassult. A memória mennyiségétől függetlenül előfordultak lefagyások akár az asztali, akár a mobil gépet használtam."

"Napjainkban semmi ilyen problémám nincsen. Ha akarok valamit csinálni a Mac gépekkel , meg tudom csinálni, és minden úgy történik, ahogyan azt várom."

Horton 17 éves korára már beutazta a világot. Ahelyett, hogy a felsőoktatás felé fordult volna - vagy befejezte volna a középiskolát - a hivatás felé irányította a figyelmét. Azóta több professzionális expedícióban való részvétellel Horton kialakította renoméját és szakmai ismereteit is feltöltötte. Otthonában, Coloradoban divat és termék fényképészként vált ismertté olyan ügyfelekkel, mint a Teva Sandals, a Premier Bride magazin vagy a National Geographic.

Horton egy fotósorozata a Costa Ricához tartozó Cocos Island körül kalandozó cápáról felkeltette híres sarkkutató Will Steger érdeklődését, aki elhívta egy 2200 kilométeres, kéthavi kutyaszános expedícióra a kanadai sarkköri övezetbe, Grönlandtól nyugatra. A túra célja az olvadó gleccserek és veszélyeztetett medve populáció, illetve egyéb, a globális felmelegedéssel kapcsolatos hatások tanulmányozása és megörökítése az Ellesmere-szigeten.

A kietlen, hófedte tájak birodalmában és mínusz harminc fokos átlaghőmérsékletnél nem volt kérdéses, hogy Horton vigyen-e magával MacBook Prot vagy sem. A Canon EOS-1D Mark III SLR fényképezővel készített képeket így a CF kártyákon tárolta el, amelyeket csak a bázisra visszatérve töltött át a MacBook Prora, illetve egy biztonsági tárhelyre, hogy két helyen is meglegyenek a képek. Coloradoba visszatérve a fotók az iMac-re kerültek, amelyhez szintén egy merevlemez van kötve biztonsági mentési céllal. A képek végső feldolgozása az iMac impresszív méretű és színképet adó kijelzőjén zajlik.

A szélsőséges időjárási kondíciók, a hely szűke és az elektromosság hiánya Ben Horton számára néhány nehéz döntés meghozatalát is szükségessé teszi a sarkvidéki kalandozás során. A MacBook Pro és az Aperture helyett az iPhone és az iPod touch jelentősége értékelődik fel. Az Ellesmere-szigeten mínusz 30 fokban a napelemek annyira kevés áramot biztosítottak, hogy nem volt elegendő a komolyabb eszközök töltéséhez, viszont a fényképezők elemeit és az iPod touch-ot gond nélkül sikerült táplálni, így a hűvös éjszakák alatt legalább film nézésre alkalmas volt a kis médiahordozó, amely életmentő lehet egy olyan világban, ahol napokig semmilyen életformával nem találkozni.

Barátságosabb környezetben az iPhone szolgál remekül e-mail nézésre. Mi több, utazó prezentáló eszközként is szolgál: "Az iPhone az utazó portfólióm. Minden jól szervezett mappákban található, és általában lenyűgöző bemutatókra nyílik lehetőség a kis képernyőn is akár egy szakmai vacsora közben. Sosem tudni, kivel fog találkozni az ember, és a telefont bármikor elő tudom húzni a zsebemből."

A képek feldolgozásához Horton az Aperture legfrissebb verzióját használja, amelyet az Adobe Photoshop egészít ki bizonyos komolyabb képhibák kijavításához. Horton számára a programok a képek tökéletesítését, és nem a módosítását szolgálják. A látványos kép változtatás szoftverek segítségével Horton szakmai felfogásától idegen: a képnek önmagában kell megállnia a helyét, és nem szoftverekkel átdolgozva.

"Csak arra használom a Photoshopot, hogy a port és egyéb szennyeződéseket eltávolítsam. Nem hiszem, hogy az a fotográfia műfajában tartozik, hogy a képből kivágunk részleteket, más képekből behelyettesítünk. Ez már design és nem fényképészet."

Az Aperture első verziójától kezdve véghezvitt fejlesztések nyomán Horton nagyon elégedett azzal az iránnyal, amelyen a program elindult. Értékeli a program gyorsaságát, illetve a képek későbbi kereshetőségét, tárolásának egyszerűségét. A felület is sokat változott a kezdetektől: "Az egész alkalmazás kényelmes, kezelhető. Nem szeretek sok időt vesztegetni azzal, hogy kiismerjem egy program működését, és az Aperture révén erre nincs is szükség. Minden a helyén van."

"Az Apple programok nagyszerűsége, hogy egynek a megértésével könnyen lehet használni a többit. Ha az ember ismeri az iPhotot, általában könnyen boldogul az Aperture-ben is" - véli Horton. "A képek mennyiségének növelésével felértékelődik az a funkció, hogy milyen módon tudjuk őket gyűjteni, csoportosítani. Az emberek eleinte nem tulajdonítanak ennek nagy jelentőséget, de az évek alatt a programok egyik legfőbb funkciója lesz a kategorizálás."

Horton a képek letöltését követően áttekinti és értékeli azokat az Aperture csillag alapú jelöléseivel. Az öt csillaggal jelölt képekkel folytatja tovább a munkát, és azok közül válogat ki olyanokat, amelyek aztán tovább folytathatják a karrierjüket.

Ezeket a képeket Horton tökéletesíti az Aperture eszköztárát használva, ami általában a fehéregyensúly állításból és az expozíció korrigálásából áll. Az Aperture erre a célra lehetőséget ad a fehér és fekete pont megjelölésére: a fehér pont az alapja a fehéregyensúly állításnak, míg a fekete pont az expozíció korrekció bázisa. Horton nem szívesen használja a méretre vágó eszközt (Crop tool) sem, csak ha éppen nem állt rendelkezésre kellő fókusztávolságú objektív, és csak a kép egy bizonyos része bír fontos tartalommal.
Bővebben az Aperture eszközeiről… (Tool Strip)

Amikor a feldolgozás befejeződött, Horton exportálja a mester képeket egy külön mappákba 650x650 képpontos JPEG előnézeti képpel, és elmenti a RAW fájlokat arra az esetre, ha a megrendelő másképp szeretné látni a végleges fotót, mint ahogyan arra Horton ráérzett.

A jó végtermék elkészítése azonban csak egy része a fényképész munkájának. A feltűnéshez szükséges az is, hogy megfelelő érdeklődést keltsen fel magával és munkájával kapcsolatban. A professzionális megjelenésű bemutatók ebben nagy segítségére vannak, amelyek szintén beépített tudását jelentik az Aperture fotószoftvernek.

Amikor Horton kiválasztja és feldolgozza a képeit egy prodzsekthez, az Aperture könyvkészítő képességét használja a nyomtatott portfólió kivitelezéséhez, amely révén jó minőségű, igényes megjelenésű albumok születnek. A könyv elkészítése könnyedén megtanulható és hatékonyan használható feladat az Aperture-ben.
Bővebben az album készítésről…

Horton emellett a MobileMe felületen is megjelenít igényes kivitelű galériákat a fotóiból, amely mindenféle weblap készítési ismeret nélkül igen szép prezentálása a fényképeknek.

Az Aperture ezen kívül képes arra is, hogy látványos mozgó képes bemutatót hozzon létre, amelyet szintén lehetőség van a MobileMe felületen megosztani.
Bővebben a mozgó bemutató készítésről…

Ben Horton hivatalos weblapja…
http://www.benhorton.biz/

Forrás: Apple.com PR

 



 


     Keresés a lap tartalmában a Google motorja segítségével: